Vlna energie od lidí? Tsunami, říká po bitvě Cais z vítězných Tata Bojs

  12:11aktualizováno  12:11
První hudební bitva Redbull SoundClash, která se konala v Česku, má prvního vítěze. Hanspaulská kapela Tata Bojs rozprášila Monkey Business. "Byl to naprosto neuvěřitelný večer. Nečekal jsem, že se z toho stane takhle rozjetý mejdan," řekl iDNES.cz bubeník vítězné kapely Milan Cais.

Kapela Tata Bojs porazila Monkey Business 6.1 na body. Jako hosta si pozvala Dana Bártu, | foto: Red Bull Soundclash

Tata Bojs rozdrtili Monkey Business

Více o první hudební bitvě

Tata Bojs před soutěží coubertinovsky prohlašovali, že více než o vítězství jde o zábavu a v podstatě nezáleží, kdo vyhraje. Napadlo vás, že byste mohli na body takhle drtivě porazit soupeře?
Ona to zase taková drtivá porážka nebyla. Když se člověk pozorně zadíval na decibelové hodnocení, rozdíl byl třeba jen o jeden stupeň. Při klíčovém rozhodnutí se navíc muselo hlasovat dvakrát. Takže výhra je vlastně dost těsná.

Hudební bitva Tata Bojs versus Monkey Business - závěrečné společné vystoupeníPřekvapila vás atmosféra v klubu?
Když jsme byli s Monkey Business na soustředění, myslím, že k akci obě kapely přistupovali tak, že jde hlavně o zábavu. Když jsem pak viděl ten rozjetý dav, soutěživost určitě naběhla. A oni toužili vyhrát stejně jako my...

Zvolili jste skvělou taktiku. Koho napadlo, že i anglické texty Monkey Business dostanou českou podobu?
Museli jsme zvolit zbraně, které máme k dispozici. Mankáči jsou totiž instrumentálně daleko lépe vybavení. S češtinou jsme pracovali hodně, už třeba v úvodu při předělávce Personal Jesus od Depeche Mode. Ten text se vztahoval vyloženě k pátečnímu večeru a kdo ho vnímal, musel ocenit práci, kterou jsme tomu věnovali. U textů Mankáčů nás bavila hra s původními texty. Ty jsme přeložili, jenže slova se samozřejmě nerýmovala, tak jsme si je upravili do pusy. Ve finále ale stejně vznikla kombinace češtiny a angličtiny v refrénech.

Nejvíc jste mohli ztratit v žánrových předělávkách, kde Monkey Business nasadil své největší hity. Ale právě naopak. Dav doslova šílel po vašem country a elektru.
Nevím, jestli jsem kdy zažil něco podobného. Ale ten pocit jsem měl, už když jsme vycházeli ze šatny s Tomášem Hanákem a doprovázela nás kamera. Ten adrenalin a vlna energie od lidí. Hotový tsunami. Když jsme totiž zkoušeli na generálce, měli jsme potíže se zvukem. Byl jsem z toho dost nervózní, ale večer jsem žasnul. Koncert nám sednul se vším všudy, zkrátka všechno bylo v pohodě. Vyhovovala mi i ta pauza mezi jednotlivými písničkami. Měl jsem čas se vydýchat a do dalšího kola nastoupit na sto procent, což na klasických koncertech nejde. Únava stoupá a na konci už výkon tahám z paty.

Hudební bitva Tata Bojs versus Monkey Business

Jen pro informaci: kdo navrhnul Underworld?
(Směje se) To je od nás pěkná sviňárna... Ta skladba je hymna žánru. V devadesátých letech, není nic víc.Harmonie je naše, vzali jsme si jen rytmus. Ale co to vyvolalo, to jsem opravdu nečekal.

Hudební bitva Tata Bojs versus Monkey Business - moderátor večera Tomáš Hanák a DJ RobotTakže SoundClashi v Česku budete fandit dál?
Pro mě má celá ta akce přínos v tom, že se dvě kapely, které se léta potkávají na festivalech a udílení cen, konečně seznámily. my se známe, ale pozdravíme se, registrujem se. Víme o sobě, respekt. Nikdy neprohodíme víc slov a díky SoundClashi jsme spolu strávili dva dny a zjistili jsme, že si máme co říct. Každá kapela má svůj vnitřní humor, ale i tak nám to společně rezonuje a já bych si přál, aby to pokračovalo. Abych se přiznal: akci jsme s když nás Redbull oslovil, byl jsem dost skeptickej. Říkal jsem si, co je to za blbost. Ale pak jsem si to představil a uvědomil jsem si, že je to hlavně party pro lidi. Po včerejšku všechno beru zpět. Je to geniálně vymyšlená akce. Adrenalin, lidi se baví, kapely se baví. A když je skvělý moderátor jako Tomáš Hanák, jde všechno samo. Mimochodem Tomáše jsme si tak trochu vydupali my.

Kam vystavíte trofej?
Asi do zkušebny vedle andělských křídel.

Hudební bitva Tata Bojs versus Monkey Business - vítězná Hanspaulka

Na koho byste se šel podívat, kdyby se SoundClash v Česku příští rok opakoval?
Mám dlouhodobě rád Ectasy Of Saint Theresa, ale ta teď nehraje. Asi by mě bavili MIDI LIDI. A na druhou stranu bych postavil kytarovku, třeba Vypsanou fixu. Ale tam si nejsem jistý. Chtělo by to kontrast, aby byla zábavná předávka...


Nejčtenější

Zemřel Stan Lee, spolutvůrce komiksového světa značky Marvel

Fanoušci vzpomínají na Stana Lee u jeho hvězdy na chodníku slávy v Hollywoodu....

Ve věku 95 let zemřela legenda komiksu Stan Lee, který byl spolutvůrcem proslulé značky Marvel. O smrti muže, který se...

PRVNÍ DOJMY: Vy jste ti od Pohlreicha? Startuje pořad Ano, šéfová!

Moderátoři pořadu Ano, šéfová!

I kdyby se přetrhli, Jitka Pagana a její syn Santo, kteří v pořadu Ano, šéfová! převzali štafetu Zdeňka Pohlreicha v...

RECENZE: Rédl je jako Rudý kapitán. Čili přehnaná estébácká kovbojka

Záběr ze seriálu Rédl

Kam se hrabe slavná Chobotnice z mafiánské Sicílie na čtyřdílný thriller z naší historie, jenž pod jménem titulního...

Zemřel slovenský herec Marián Geišberg, hrdina komedie Revival

Marián Geišberg ve filmu Revival

Slovenský herec Marián Geišberg, u nás známý zejména z úspěšné hudební komedie Revival, zemřel v 64 letech. Zprávu...

KOMENTÁŘ: Dostal Nohavica cenu Puškinovu, nebo Putinovu?

Jaromír Nohavica přijímá z rukou Vladimira Putina Puškinovu medaili (4....

Čistě jen pro úplnost malá ukázka: „A líto mi je, že jak dřív se i dnes bůžkům klaníme a na kolenou bijem hlavami o...

Další z rubriky

Vrací se Dido. Slavná zpěvačka nultých let zahraje poprvé v Česku

Dido

Britská zpěvačka Dido po patnácti letech vyjíždí na světové turné, které poprvé v její kariéře zahrne i Českou...

RECENZE: Michal David vydal letní živák, příliš v něm tlačí na sílu

Michal David v O2 Areně

Ocenění Michala Davida medailí Za zásluhy vyvolalo reakce od pozdvižených obočí po nevybíravé útoky. Ani odpůrci mu...

Dobudeme tu obří O2 arenu! Velký sen má stále více zdejších muzikantů

Marpo & TroubleGang v O2 aréně (19. května 2018)

Kabát, Lucie, Kryštof, Gott nebo Vondráčková. Největší hokejová hala dosud lákala ke koncertům rovněž největší jména....

Najdete na iDNES.cz