Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlastivěda svázala lidovou kulturu Moravy

  18:18aktualizováno  18:18
Brno - Ojedinělý encyklopedický projekt Vlastivědy moravské, která nemá v Čechách ani v okolních zemích obdobu, se rozrostl o další díl. Nese název Lidová kultura na Moravě. Bezmála čtyřsetstránkový svazek však není určen ani tak vědeckému publiku, etnologům či folkloristům. "Je psán popularizační formou. Sáhnout po něm mohou skutečně všichni laičtí zájemci o moravský národopis," říká vedoucí autorského kolektivu Josef Jančář.

Vlastivěda moravská je na světě už více než sto let. Unikátní ediční počin dnes vychází ve dvou řadách: topografické a všeobecné s názvem Země a lid. Právě v této řadě je započítaný jako desátý díl Lidová kultura na Moravě, která je také doposud nejvýpravnější titulem. Výmluvný je fakt, že tři sta čtyřicet sedm stran textu knihy zdobí bezmála navlas stejný počet obrázků a fotografií. "Je to možná i proto, že národopis je jako věda vnitřně daleko více strukturovanější a vlastně barvitější než mnohé jiné obory," poznamenal vedoucí redaktor Jan Krist.

Vydání knihy, která poprvé komplexně přehlíží materiální i duchovní lidovou kulturu Moravy zaštítil Ústav lidové kultury ve Strážnici a Muzejní a vlastivědná společnost v Brně. Vlastivěda moravská už od počátku devadesátých let mapuje archeologii, historii, umění, přírodní podmínky i zvířenu Moravy prostřednictvím textů odborníků z vědeckých a vysokoškolských pracovišť v Brně, Olomouci i dalších míst. "Skutečně mimořádný byl zájem o dějiny Středověké Moravy, které sepsal Josef Válka," vzpomíná vedoucí redaktor místopisných svazků Vladimír Nekuda na knihu, která vyšla už v roce 1991.

Nový svazek představuje moravskou lidovou kulturu na horizontu zhruba dvou posledních století. Starší dokumenty ať už hmotné, slovesné či duchovní kultury se totiž dochovaly spíše vzácně. Vedoucí sedmnáctičlenného autorského kolektivu nijak nezastírá jeho spíše konzervativní a tradiční přístup ke snesenému textu. "Nechtěli jsem nic objevovat ale spíše už objevené zpřístupnit veřejnosti," zdůrazňuje Josef Jančář.

Přednost publikace spočívá především v její komplexnosti. V knize čtenář vůbec poprvé najde pohromadě jednotlivé prvky tradiční kultury, které dožívají nebo se mění. Deset dále dělených kapitol skrývá poutavé čtení kupříkladu o vesnickém obydlí, lidovém odívání, výtvarné kultuře, fokloru slovesném, hudebním i tanečním nebo se může začíst do speciálního oddílu věnovaného obřadům, obyčejům a zvykům. Neméně důležité jsou ovšem vstupní kapitoly rozebírající Etnické a etnografické skupiny a oblasti Moravy nebo zaměstnání a obživu v tomto regionu. "Dosud vycházely pouze monografie specializované na jednotlivá odvětví lidové kultury," připomíná Jančář.

Za velkorysým obrazovým pojetím knihy stojí snaha věrohodně zachytit především krojovou rozmanitost Moravy. Vedle folklorně zachovalých oblastí, jako je Slovácko nebo Haná, si nový díl všímá kultury ve městských aglomeracích. "Kde to jen šlo jsou uvedeny památky německé či židovské provenience," doplňuje redaktor Krist. většina autorů dovedla své příspěvky až do současnosti. Do doby, kdy se tradice rozplývají v kultuře masové.

Součástí nového dílu vlastivědy moravské je řada unikátních fotografií. Jedna z nich pořízená už v roce 1897 zachytila v půvabné momentce Děti z Nové Lhoty.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Najdete na iDNES.cz