Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlastivěda svázala lidovou kulturu Moravy

  18:18aktualizováno  18:18
Brno - Ojedinělý encyklopedický projekt Vlastivědy moravské, která nemá v Čechách ani v okolních zemích obdobu, se rozrostl o další díl. Nese název Lidová kultura na Moravě. Bezmála čtyřsetstránkový svazek však není určen ani tak vědeckému publiku, etnologům či folkloristům. "Je psán popularizační formou. Sáhnout po něm mohou skutečně všichni laičtí zájemci o moravský národopis," říká vedoucí autorského kolektivu Josef Jančář.

Vlastivěda moravská je na světě už více než sto let. Unikátní ediční počin dnes vychází ve dvou řadách: topografické a všeobecné s názvem Země a lid. Právě v této řadě je započítaný jako desátý díl Lidová kultura na Moravě, která je také doposud nejvýpravnější titulem. Výmluvný je fakt, že tři sta čtyřicet sedm stran textu knihy zdobí bezmála navlas stejný počet obrázků a fotografií. "Je to možná i proto, že národopis je jako věda vnitřně daleko více strukturovanější a vlastně barvitější než mnohé jiné obory," poznamenal vedoucí redaktor Jan Krist.

Vydání knihy, která poprvé komplexně přehlíží materiální i duchovní lidovou kulturu Moravy zaštítil Ústav lidové kultury ve Strážnici a Muzejní a vlastivědná společnost v Brně. Vlastivěda moravská už od počátku devadesátých let mapuje archeologii, historii, umění, přírodní podmínky i zvířenu Moravy prostřednictvím textů odborníků z vědeckých a vysokoškolských pracovišť v Brně, Olomouci i dalších míst. "Skutečně mimořádný byl zájem o dějiny Středověké Moravy, které sepsal Josef Válka," vzpomíná vedoucí redaktor místopisných svazků Vladimír Nekuda na knihu, která vyšla už v roce 1991.

Nový svazek představuje moravskou lidovou kulturu na horizontu zhruba dvou posledních století. Starší dokumenty ať už hmotné, slovesné či duchovní kultury se totiž dochovaly spíše vzácně. Vedoucí sedmnáctičlenného autorského kolektivu nijak nezastírá jeho spíše konzervativní a tradiční přístup ke snesenému textu. "Nechtěli jsem nic objevovat ale spíše už objevené zpřístupnit veřejnosti," zdůrazňuje Josef Jančář.

Přednost publikace spočívá především v její komplexnosti. V knize čtenář vůbec poprvé najde pohromadě jednotlivé prvky tradiční kultury, které dožívají nebo se mění. Deset dále dělených kapitol skrývá poutavé čtení kupříkladu o vesnickém obydlí, lidovém odívání, výtvarné kultuře, fokloru slovesném, hudebním i tanečním nebo se může začíst do speciálního oddílu věnovaného obřadům, obyčejům a zvykům. Neméně důležité jsou ovšem vstupní kapitoly rozebírající Etnické a etnografické skupiny a oblasti Moravy nebo zaměstnání a obživu v tomto regionu. "Dosud vycházely pouze monografie specializované na jednotlivá odvětví lidové kultury," připomíná Jančář.

Za velkorysým obrazovým pojetím knihy stojí snaha věrohodně zachytit především krojovou rozmanitost Moravy. Vedle folklorně zachovalých oblastí, jako je Slovácko nebo Haná, si nový díl všímá kultury ve městských aglomeracích. "Kde to jen šlo jsou uvedeny památky německé či židovské provenience," doplňuje redaktor Krist. většina autorů dovedla své příspěvky až do současnosti. Do doby, kdy se tradice rozplývají v kultuře masové.

Součástí nového dílu vlastivědy moravské je řada unikátních fotografií. Jedna z nich pořízená už v roce 1897 zachytila v půvabné momentce Děti z Nové Lhoty.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz