Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlastimil Beneš má výpravnou monografii

  13:05aktualizováno  13:05
Monografie klasického rozsahu v diskrétní grafické úpravě a typografii Aleše Douši, nabízí čtenáři první souhrnný pohled na dílo významného českého malíře, grafika, sochaře a výtvarníka trikového filmu, Vlastimila Beneše. S plným oprávněním mnohaletého systematického odborného sledování umělcova díla ji napsal PhDr. Jan Baleka, významný historik a teoretik výtvarného umění.

Jan Baleka, od 80. let etablovaný v německém Wiesbadenu, je autorem řady monografií, filmových uměleckých portrétů a spoluautor prestižních encyklopedických projektů v celosvětovém měřítku. Spolu s vyčerpávajícím faktografickým zpracováním nabízí monografie ucelený výklad umělcova životního osudu a svébytné tvůrčí cesty.

Vlastimil Beneš nepatřil k malířům, kteří by svým dílem směřovali k utváření nového, převratného směru, nebyl však ani tím, kdo by se dokázal jen zařadit do utvořeného, jinými formulovaného stylu. Byl, podobně jako početná řada jeho vrstevníků starších či mladších, v českém kulturním prostoru vyhraněnou individualitou, jejíž bezvýhradné zařazení do některé z obecně formulovaných uměleckých tendencí je velmi obtížné obdobně, jako to známe např. u J. Lady, J. Zrzavého, K. Lhotáka, J. Koláře či J. Johna.

Podobně, jako malíři skupiny 42, s nimiž jej pojí jak generační, tak i názorové souvislosti, byl svým založením vyhraněně městským člověkem, schopným citlivě vnímat lidské doteky, stopy a vzpomínky v městské scenérii, krajině a interiéru. Znamená to, že z předmětné skutečnosti volil podněty, které mu umožňovaly vyjádřit s jistou dávkou sympatické nostalgie zvláštního neopakovatelného ducha pražské periferie, českého venkova či průmyslové krajiny.

V obrazech tohoto typu bychom marně hledali lidskou postavu a její zobrazení. Stopy člověka jsou vyjádřeny prostřednictvím staveb, nápisů, předmětů, opuštěných strojů, jejich fragmentů a siluet, které nemají daleko k bytostem z říše pohádek a fantazie. V dobách, kdy malíři z různých pohnutek malovali továrny, stroje, velkorypadla, těžní věže, kombajny, jako symbol či průvodní jev budování a pokroku, dokázal Vlastimil Beneš kouzlem uměleckého citu právě tyto motivy převést do podoby něžné grotesky. Se stejnou měrou lidského citu, ne nepodobného  poetice Bohumíra Hrabala, nalézal krásu v ohradách, štítech, kůlnách, hřištích a domcích městské periférie, siluetách venkovských hřbitůvků a osamělých statků.

Pokud se obracel k zátiší, pak opět v té nejprostší podobě jednotlivých, zdánlivě všedních a zapomínajících předmětů. Také lidská, zejména ženská postava a akt byla v jeho pojetí vzdálena antickým ideálům krásy a blížila se již zmíněné hrabalovské a kischovské poetice. Společným rysem pak byla dokonalost malířské techniky, umocněná smyslem pro opodstatněný detail.

Vlastimil Beneš – monografie, PhDr. Jan Baleka, nakladatelství Artes, Praha, 2001, cena 1 400 Kč

Obraz Vlastimila Beneše.

Obraz Vlastimila Beneše.

Obal monografie Vlastimila Beneše.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

World Press Photo vyhrál snímek Venezuelana hořícího po výbuchu motocyklu

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Fotografie Venezuelská krize zachycující hořícího demonstranta během nepokojů namířených proti prezidentu Madurovi se...

VIDEO: Nahé ženy jsou u nás naposledy. Organizátoři lákají i na orgasmy

Na výstavě Voayer ukazují dívky vše, co se ukázat dá.

Voayer: Poslední výstava skutečných nahých žen. Nekompromisní název láká diváky na kontroverzní výstavu, která k nám...

Najdete na iDNES.cz