Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vlastimil Beneš má výpravnou monografii

  13:05aktualizováno  13:05
Monografie klasického rozsahu v diskrétní grafické úpravě a typografii Aleše Douši, nabízí čtenáři první souhrnný pohled na dílo významného českého malíře, grafika, sochaře a výtvarníka trikového filmu, Vlastimila Beneše. S plným oprávněním mnohaletého systematického odborného sledování umělcova díla ji napsal PhDr. Jan Baleka, významný historik a teoretik výtvarného umění.

Jan Baleka, od 80. let etablovaný v německém Wiesbadenu, je autorem řady monografií, filmových uměleckých portrétů a spoluautor prestižních encyklopedických projektů v celosvětovém měřítku. Spolu s vyčerpávajícím faktografickým zpracováním nabízí monografie ucelený výklad umělcova životního osudu a svébytné tvůrčí cesty.

Vlastimil Beneš nepatřil k malířům, kteří by svým dílem směřovali k utváření nového, převratného směru, nebyl však ani tím, kdo by se dokázal jen zařadit do utvořeného, jinými formulovaného stylu. Byl, podobně jako početná řada jeho vrstevníků starších či mladších, v českém kulturním prostoru vyhraněnou individualitou, jejíž bezvýhradné zařazení do některé z obecně formulovaných uměleckých tendencí je velmi obtížné obdobně, jako to známe např. u J. Lady, J. Zrzavého, K. Lhotáka, J. Koláře či J. Johna.

Podobně, jako malíři skupiny 42, s nimiž jej pojí jak generační, tak i názorové souvislosti, byl svým založením vyhraněně městským člověkem, schopným citlivě vnímat lidské doteky, stopy a vzpomínky v městské scenérii, krajině a interiéru. Znamená to, že z předmětné skutečnosti volil podněty, které mu umožňovaly vyjádřit s jistou dávkou sympatické nostalgie zvláštního neopakovatelného ducha pražské periferie, českého venkova či průmyslové krajiny.

V obrazech tohoto typu bychom marně hledali lidskou postavu a její zobrazení. Stopy člověka jsou vyjádřeny prostřednictvím staveb, nápisů, předmětů, opuštěných strojů, jejich fragmentů a siluet, které nemají daleko k bytostem z říše pohádek a fantazie. V dobách, kdy malíři z různých pohnutek malovali továrny, stroje, velkorypadla, těžní věže, kombajny, jako symbol či průvodní jev budování a pokroku, dokázal Vlastimil Beneš kouzlem uměleckého citu právě tyto motivy převést do podoby něžné grotesky. Se stejnou měrou lidského citu, ne nepodobného  poetice Bohumíra Hrabala, nalézal krásu v ohradách, štítech, kůlnách, hřištích a domcích městské periférie, siluetách venkovských hřbitůvků a osamělých statků.

Pokud se obracel k zátiší, pak opět v té nejprostší podobě jednotlivých, zdánlivě všedních a zapomínajících předmětů. Také lidská, zejména ženská postava a akt byla v jeho pojetí vzdálena antickým ideálům krásy a blížila se již zmíněné hrabalovské a kischovské poetice. Společným rysem pak byla dokonalost malířské techniky, umocněná smyslem pro opodstatněný detail.

Vlastimil Beneš – monografie, PhDr. Jan Baleka, nakladatelství Artes, Praha, 2001, cena 1 400 Kč

Obraz Vlastimila Beneše.

Obraz Vlastimila Beneše.

Obal monografie Vlastimila Beneše.

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Uprchlíky v Národní galerii střídají ženy. Sezonu ovlivnila i kampaň #MeToo

Katharina Grosse: Zázračný obraz, Národní galerie, 15. února 2018

Před rokem nainstaloval Aj Wej-wej do prostor Velké dvorany pražského Veletržního paláce obří nafukovací člun s...

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz