Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vladislav Mirvald zasluhuje lepší péči

  12:55aktualizováno  12:55
Louny zažily ve 30. a 40. letech 20. století pozoruhodný kulturní zrod. Objevila se tam skupina mladých kreativních lidí, jimž duchovním průvodcem byl knihovník Jaroslav Janík; zásoboval je filozofickou četbou a orientoval v soudobém umění.

Vladislav Mirvald - U obory (1962) | foto: Galerie Benedikta Rejta

Janíkovým přítelem byl i přední český fotograf Jaromír Funke, jenž na objednávku tamější radnice Louny nafotografoval a na místním gymnáziu snímky v květnu 1941 vystavil. Na téže škole v ony dny maturoval Vladislav Mirvald, který ve volných chvílích maloval, ovlivněn kubismem Emila Filly.

Mirvald (1921-2003) se seznamuje se Zdeňkem Sýkorou (1920) a Kamilem Linhartem (1920-2006). Společně surrealisticky fotografují, spolu po válce studují v Praze, stýkat se nikdy nepřestanou, ale každý jde svou cestou: Linhart se rozešel se surrealismem z nich tří nejméně radikálně a stal se lounským kulturním úběžníkem (společně s novým knihovníkem Jiřím Jedličkou).

Sýkorova díla postupně inklinují k abstrakci a ke strukturám a umělec se prosazuje i ve světě - ostatně nyní byl spuštěn ojedinělý projekt Sýkorovy monografie "na pokračování" (viz horní část strany).

Obdobnou inklinaci k abstrakci, přesněji ke konstrukci, nastoupil Mirvald, avšak neměl v sobě sebeprosazovací tah, aby risknul svobodné povolání; pracoval jako učitel a restaurátor. O jeho uměleckém vkladu se vědělo, ale doceňován byl "zadržovaně".

Přitom geometrizujícími kresebnými kreacemi, při nichž využíval znalostí fyzikálních zákonů, se pohyboval - jak se zjistilo jaksi dodatečně - souběžně s experimenty na světové scéně, pro něž byl nalezen termín op-art; ony racionalistické vizuální konstrukce dokážou v lidském oku vyvolat matoucí až hypnotické vjemy.

Lounská Galerie Benedikta Rejta čerpá z místního dědictví hojně a právem (konkrétně Mirvalda vystavovala i během normalizace, kdy pro centra byl "osobou nepříliš žádoucí").

Vloni jsme recenzovali expozici Surrealismus v Lounech, která připomněla ranou tvorbu tří zde zmíněných souputníků i dalších autorů. Nynější výstava se jmenuje Vladislav Mirvald, avšak zahrnuje jen určité výseky z tvorby.

Nespornou páteří instalace je cyklus krajinářských prací, které vznikaly od roku 1962. Zobrazení krajiny v Lounech a okolí tady Mirvald redukoval na několik výrazných černých kontur a nepočetnou škálu barevných ploch.

"V průběhu jednoho roku vytvořil kolem stovky dochovaných kreseb, maleb, akvarelů, pastelů a tušových kreseb přelomového významu. Tak intenzivní ponor do zkoumání výrazového podání díla již nikdy v rámci jednoho cyklu nezopakoval a nic nezpůsobilo tak radikální obrat v jeho tvorbě jako tento cyklus," píše v katalogu ředitelka galerie Alica Štefančíková.

Katalog, jenž je 4. svazkem sličné edice GBR, je téměř nezbytným doplňkem pro návštěvníka, který nepochází z Loun a v Mirvaldově díle se neorientuje. Bohužel instalačně se tu projevují stejné nedostatky jako u Surrealistů v Lounech: expozice je skoupá na informace o autorovi.

Totéž platí o internetových stránkách galerie, které sice nabízejí obrazovou procházku výstavou, avšak bez uvedení náležité dávky dat, natož aby připojily základní souvislosti Mirvaldova díla. V Lounech ke všeobecné škodě neumějí věci dotáhnout k dokonalosti, či spíš ke standardu, jenž by odpovídal exponátům, které mají k dispozici.

Vladislav Mirvald
Galerie Benedikta Rejta, Pivovarská 29-34, Louny. Výstava trvá do 11. května, otevřeno úterý až neděle 10-18 hodin, základní vstupné 40 korun; www.gbr.cz
Hodnocení MF DNES: 50%

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

Na Slovensku žádají konec výstavy Ringo Čecha. Není to umění, argumentují

František Ringo Čech v ostravské galerii Chagall.

Zaměstnanci Liptovské galerie P. M. Bohúňa se distancovali od výstavy Františka Ringo Čecha, která je zde k vidění od...

OBRAZEM: Za války byl špionem. Pak fotil Alžbětu II. i Marilyn Monroe

Pablo Picasso se svým obrazem Marie-Therese Walter (1932, Akt, zelené listy a...

Dostat se do přízně britské královny Alžběty II. není jednoduché. Cecilu Beatonovi se to přesto povedlo. Dokonce se z...

Dámský klín i zrádné spirály. Zakázaní slovenští umělci vystavují na Kampě

Z výstavy Hommage à Peter Vajda

Letošnímu létu v pražském Museu Kampa bezesporu kraluje britský „fotograf královen“ Cecil Beaton. Přesto se v druhém...

Najdete na iDNES.cz