Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vladimír Železný se představuje v roli fotografa

  1:16aktualizováno  1:16
Bývalý televizní ředitel, poslanec Evropského parlamentu, sběratel umění či vášnivý vinař. Nyní se Vladimír Železný se představuje v další ze svých rolí – jako fotograf. Soubor snímků Můj Eretz nafocených v Izraeli vystavuje v Galerii Zlatá husa do 12. července.

Z výstavy Můj Eretz | foto: © Vladimír Železný

"Myslím, že pro veřejnost bude výstava velkým překvapením," říká Železný. Výstava je věnovaná 60. výročí založení státu Izrael a nabízí 180 fotografií, jež Železný pořídil při svých cestách do Izraele v průběhu tří let.

"Izrael je pro mě srdeční záležitost, proto jsem to nazval Můj Eretz, což je hebrejsky moje země," říká autor výstavy. Fotografie zachycují nejen víru a dvoutisícileté udržení tradic, ale také citlivé soužití judaismu, křesťanství a islámu.

Z výstavy Můj EretzŽelezný navštěvuje židovský stát jako člen stálé delegace Evropského parlamentu pro Izrael. Jeho vztah k této zemi je však spjatý i s jeho kořeny. "Celá moje rodina zahynula v koncentračních táborech," říká. "Nejsem ortodoxně věřící, ale jsem Žid a mám velmi blízko k tomu, co zachycují tyto fotografie."

"Fotit profesionálně? Raději ne"
Snímky vznikly v různých koutech Izraele – od severní Galileje přes Tel Aviv až po jižní Negev. Zachycují také život v palestinských územích, včetně citlivé arabské části Hebronu.

Jádrem výstavy jsou fotografie z Jeruzaléma, a to z jeho židovské, křesťanské i islámské části. Téměř polovinu výstavní plochy tvoří záběry, jež zachycují duchovně vznícenou atmosféru u jeruzalémské Zdi nářků. "Izrael je nesmírně krásnou a mnohavrstevnatou, i když v mnoha směrech  hodně zcitlivělou zemí," říká Železný.

Z výstavy Můj EretzPodle Železného o snímky pořízené v Izreali projevily zájem i zahraniční instituce, takže se jedná o přenesení výstavy do zahraničí. O dráze profesionálního fotografa však Vladimír Železný, který fotí na 22megapixelovou digitální zrcadlovku Canon, neuvažuje, a to i přesto, že se jí věnuje více než padesát let.

"Já jsem profesionální politik, fotografie je však moje láska a snažím se ji dělat co nejlépe," prohlašuje. Výstava v pražské Galerii Zlatá husa potrvá do 12. července, přístupná však bude pouze každé pondělí.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

Úkryt v horách či masový hrob. Osud nepohodlných v Íránu, odhaluje Harouni

Sním o tom, že je hora stále celá, Shadi Harouni, 2017

Zprávy o Íránu a jeho vlivu chrlí média, obzvlášť v několika posledních měsících téměř nepřetržitě. Přesto o obyčejném...

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

OBRAZEM: Prohlédněte si velkolepou Slovanskou epopej. Vrátila se do Prahy

Alfons Mucha: Apoteóza z dějin Slovanstva (1926, vaječná tempera, olej, plátno,...

Slovanská epopej je od minulého týdne znovu k vidění v Praze. Galerie hlavního města Prahy tentokrát jedenáct obrazů ze...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz