Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ostravské stopy: Ostrava? Javorskému se vybaví zarputilá poctivost

  18:05aktualizováno  18:05
Stará Bělá, hornická kolonie, tramvajová trasa vedoucí z Černé louky na Hranečník. Anebo třeba ta, která vedla do Bohumína. To byla Ostrava dětství herce Vladimíra Javorského. Ve městě bydlel až do devatenácti let. Stihl ještě vystudoval první ročník pedagogické fakulty.

Letos dostal Vladimír Javorský Českého lva za svou roli ve filmu Poupata. | foto:  Petr Topič, MAFRA

"Bydleli jsme v Ostravě-Zábřehu. Vybavuje se mi dvorek mezi paneláky, obklopený spoustou javorů a asfaltové hřiště. V zimě jej stačilo polít vodou a bylo z něj kluziště. Přes léto stačilo vzít plechovku s emailem a namalovat na něm bílé čáry," vzpomíná Vladimír Javorský na své dětství v Ostravě.

Vladimír Javorský

  • Narodil se 2. května 1962 v Ostravě.
  • Roku 1986 absolvoval studia herectví na JAMU v Brně. Hned na to se uchytil v brněnském Divadle na provázku.
  • V roce 1993 nastoupil do Činoherního klubu v Praze a od roku 1999 působí v Národním divadle.
  • Filmovou dráhu zahájil již během studií na JAMU seriálem Černá země. Od té doby se objevuje v televizních seriálech Chlapci a chlapi (1988), Vlak dětství a naděje (1989), Bylo nás pět (1994), i ve filmech Černí baroni (1992), Nejasná zpráva o konci světa (1997), Ene Bene ( 2000), Kousek nebe (2005). U mě dobrý (2008) nebo třeba Poupata (2011).
  • V Ostravě žil do svých devatenácti let. Dodnes se sem vrací za rozvětvenou rodinou.

"Také si vybavuji Slezskou Ostravu, zdejší kolonii na Zvěřině, je tam zatáčka, halda a dva rybníky, staré přírodní koupaliště. Když se řekne Ostrava, tak se mi vybaví zarputilá poctivost,“ líčí herec.

Dříve to byl nesmělý vojín Kyslík šikanovaný v armádě z normalizačního seriálu Chlapci a chlapi, dnes se Vladimír Javorský pyšní třeba cenou za nejlepší mužský herecký výkon udělenou kritiky za roli životního ztroskotance ze sociálně laděného dramatu Poupata.

Vzpomínka na hornické kolonie i Starou Bělou

Málokdy se poštěstí, že by se herec pocházející z Ostravy vyšvihnul až do hlavní role kritikou ceněného celovečerního filmu. Vladimír Javorský, který dětství prožil v průmyslovém městě a na jeho haldách, říká, že jej ale Ostrava pro svou roli ztroskotance Jardy ve snímku Poupata neinspirovala.

"Industriální krajina Ostravska je sice blízká prostředí, ve kterém se odehrává děj filmu Poupata, ale ztroskotanců v bývalém komunismu zase až tolik nebylo," říká herec. V Ostravě se narodil, rodiče mají valašskoslezské kořeny (maminka z Valašska a táta ze Slezska).

Čtěte ve středu

Na Ostravu zavzpomíná herec Zdeněk Žák.

Která místa si v Ostravě zamiloval? Váže se k nim nějaká zajímavá vzpomínka? "Stará Bělá, hornická kolonie, vzpomínám si na tramvajovou trasu, jak se kdysi jezdilo tramvají z Černé louky na Hranečník, kudy ještě kdysi jezdily vozíky s uhlím, byla tam taková divočina a šlo se Zvěřinskou ulicí. Také si vybavuji jak se jezdilo tramvají do Bohumína, kam jsme jezdili za strejdou," popisuje své dávné zážitky.

Ostravské stopy

Seriál zaznamenal u čtenářů iDNES.cz velký úspěch. Každý díl si přečte několik tisíc čtenářů, proto na ostravském webu vznikla speciální rubrika Ostravské stopy.

Pohromadě tak jsou všechny vydané díly, namátkou s mnohokrát zmiňovanou činoherní legendou Janem Kačerem nebo s herečkou Jiřinou Bohdalovou, která na Ostravsku stavěla železnici.  

Jeden z prvních televizních seriálů, v němž se Javorský objevil ještě předtím, než nadlouho utkvěl mnohým v paměti jako Kyslík, byla adaptace Vojtěcha Martínka Černá země.

"Tento seriál se sice odehrává na Ostravsku, ale natáčel se u Prahy," poznamenává poněkud suše herec, který ale již dříve začínal spolupracovat s ostravskými kulturními spolky.

Začátky umělecké dráhy? V dětském rozhlasovém sboru

"K divadlu mne dostal Miloš Čížek, to byly mé první krůčky. Hodně na mne zapůsobil sbormistr Jaroslav Richter. Zpíval jsem v dětském rozhlasovém sboru při Vítkovických železárnách. V 70. letech to byly pořady v Divadle hudby, na které jsem chodil i jako divák. Pantomimu zde dělali pánové Šimek a Čapka. Jana Kačera jsem moc nevnímal, byl to přeci jen režisér a já přicházel do kontaktu s herci. Vzpomínám si na Jana Vlasáka, který zde hrál Cyrana a na Jitku Smutnou," vypráví o svých ostravských počátcích Vladimír Javorský, jemuž dnes mnozí říkají "pan Herec".

Protože rodina z matčiny strany byla veliká, maminka měla čtyři sourozence, při různých oslavách nebyla nouze o příhody. Rodina se dlouho a intenzivně stýkala.

Vladimír Javorský ve filmu Poupata, kde hraje ztracence, jenž propadl hracím

Ve filmu Poupata, kde hraje ztracence, jenž propadl hracím automatům.

V seriálu Poste Restante hrál Vladimír Javorský pana Kercla.

V seriálu Poste Restante hrál Vladimír Javorský pana Kercla.

Vladimír Javorský coby modrý mimozemšťan v seriálu Skeletoni.

Coby modrý mimozemšťan v seriálu Skeletoni.

"Na Mikuláše se pekly u babičky perníky a na druhý vánoční svátek se sešly rodiny všech čtyř sourozenců. A když byla pouť v Bělé, pekly se zase koláčky a všichni měli cukrové vaty, turecké medy, okurky z obrovských sudů a někteří končili potupně na záchodě," uvedl Javorský před třemi lety pro měsíčník Xantypa.

Vzpomínal tehdy, jak na zahradě smažili v obrovském kotli vaječinu a děti trhaly jahodové, ostružinové, malinové listí a větvičky ze smrku a společně se vařil čaj. Dnes už se schází další generace. Čaj má rád stále. Nosí u sebe plechovou konvičku, kterou dostal z Rumunska. Pěkně mu z ní chutná a navíc je nerozbitná.

Když si jako kluk lehl do postele, měl strach, že jsou pod ní hadi nebo čerti. Hrozně rychle se zachumlal pod peřinu. Nesměl mu vyčuhovat ani nos. A když rodiče odjeli někam na návštěvu, seděl u okna tak dlouho, dokud neuviděl zatáčet trabanta k nim do ulice a byl si jistý, že se v pořádku vrátili domů.

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

RECENZE: Optimismus MacDonaldové překoná v Ungeltu i hospodářskou krizi

Záběr z představení Kdokoli může dělat cokoli

Betty opouští venkov a vrací se do Seattlu k sestrám a matce. Bohužel se právě píší 30. léta, ekonomická situace novým...

Cirkus 20. století veze Rudé brigády, srpen 68 i rozhlasovou Válku světů

Záběr z představení 8, které Divadlo Continuo hraje na poli u Švestkového dvora.

Ač plánovanou premiéru spláchla a odnesla bouře, zve až do středy jihočeské Divadlo Continuo na svůj Švestkový dvůr, v...

Najdete na iDNES.cz