Vladimir 518

Vladimir 518 | foto: Smart Communication

Vladimir 518 chystá představení v budově Federálního shromáždění

  • 0
Život a tvorba jednoho z nejkontroverznějších českých architektů 20. století Karla Pragera bude hlavním tématem unikátního projektu, který pro festival 4+4 dny v pohybu připravuje na úterý 13. října se svými kolegy známý raper Vladimir 518.

Projekt s názvem SPAM – Karel Gott Prager se uskuteční v bývalé budově Federálního shromáždění, patřící dnes Národnímu muzeu.

Hudebně-vizuální představení připravuje autorská trojice Vladimír 518, Ondřej Anděra a David Vrbík. Kladou si za cíl nastavit nový úhel pohledu na odkaz této významné osobnosti české architektury, která do značné míry ovlivnila podobu mnohých částí metropole.

Karel Prager (1923-2001)

Pocházel z Kroměříže, v roce 1949 absolvoval fakultu architektury na ČVUT v Praze a v Praze také stojí jeho nejznámější stavby. Tou nejoceňovanější je budova Výzkumného ústavu makromolekulární chemie ČSAV v Břevnově, která byla v roce 2000 prohlášena za kulturní památku. Další jeho pražské realizace už jednoznačně přijímány nejsou. Někdo je nenávidí a někdo je jimi okouzlen, ať jde například o budovu někdejšího Federálního shromáždění, Novou scénu Národního divadla či Komerční banku na Smíchově ve tvaru komolého jehlanu. Prager se rovněž podílel na rekonstrukci Rudolfina a řady dalších staveb. Mezi jeho poslední práce patří obytný soubor U Kříže v Jinonicích, který byl v roce 1999 oceněn titulem stavba roku. Architekt, proslulý nesmírnou životní vitalitou a neskutečným zaujetím pro zakázku, zemřel v nedožitých 78 letech 31. května 2001. Nedlouho před svou smrtí obdržel Cenu Obce architektů za celoživotní dílo.
(www.archiweb.cz)

Mezinárodní festival pohybového divadla 4+4 dny v pohybu již od počátku proslul oživováním netradičních míst uměním. Karel Prager, který od sklonku padesátých let formoval moderní tvář české architektury, stojí i za výslednou podobou Federálního shromáždění, a je tedy příznačné, že jeho život se jako hlavní téma prolíná audiovizuálním představením připraveným speciálně pro prostor Sněmovny národů.

"Chtěli bychom zbourat nebo alespoň narušit neprávem vytvořené klišé kolem osoby Karla Pragera. Podařilo se nám získat některé dosud nezveřejněné materiály a dokumenty, takže nejen projekt samotný bude pro diváky premiérou," říká jeden z autorů Vladimír 518.

O autorech představení

VLADIMIR 518 je jeden z nejdéle působících raperů české hiphopové scény, člen skupiny PSH (Peneři strýčka Homeboye) a zakladatel labelu Bigg Boss. Je známý i jako výrazná osobnost graffiti scény, ilustrátor, komiksový výtvarník a scénograf. Se skupinou PSH vydal několik desek, na mnoha jiných hostoval a v minulém roce vydal své sólové album. Získal několik cen časopisu Filter a Anděla za nejlepší desku roku 2008 v žánru hip hop a R´n´B.

ONDŘEJ ANDĚRA, známý též pod přezdívkou Sifon, je jednou z hlavních postav tuzemského rapu a hip hopu. Jeho umělecký záběr je dosti rozličný, působí nebo působil jako herec, režisér, výtvarník, kreslíř, animátor, multimediální tvůrce, hudebník, básník, textař a zpěvák. Má za sebou letitou praxi u filmu, v divadle i baletu. Jeho snímky Za obrazovkou a Bílá hora se dočkaly ocenění na mezinárodním filmovém festivalu v polské Lodži a kritika vřele přijala i alba, která natočil se svým projektem WWW.

DAVID VRBÍK pracoval jako zvukař v Divadle Archa, v současné době ve své profesi pokračuje ve Stavovském divadle. Jako zvukař a hudební skladatel se podílel na mnoha divadelních projektech, je jedním ze zakládajících členů experimentální skupiny TOW a spolu s Vladimirem 518 zrealizoval audiovizuální koncertní tour k jeho desce Gorila vs. Architekt.

Kromě projektu SPAM se v prostoru bývalého Federálního shromáždění odehrají například performance významného českého výtvarníka Jána Mančušky adaptovaná na prostory schodiště, výtvarné a video instalace, performance a architektonické přednášky v rámci originálního site specific projektu s názvem Místa činu, interaktivní streetartový projekt Here Whilst We Walk nebo prohlídky komentované předními českými historiky a teoretiky umění i architektury.

V uměleckém baru Federál se 10. října uskuteční koncert kapely Please The Trees, jejichž emotivní alternativní rock patří určitě k tomu nejlepšímu, co lze aktuálně slyšet. Kompletní program festivalu je k dispozici na www.ctyridny.cz. Předprodej vstupenek byl zahájen 10. září.