Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítrholc vnáší čerstvý vzduch do poezie

  9:20aktualizováno  9:20
Jihlava - Nedělní chvilky poezie jsou už dávno passé. A s nimi doba toporně stojících nebo sedících recitátorů. Poezie dnes vypadá úplně jinak. Moderní poezie je plná pohybu, zvuků, hudby, obrazů a třeba i počítačů. Přesně takovou poezii přivezl v pátek do Jihlavy Almanach Vítrholc.

Návštěvníci nezávislého divadelního studia De Facto Mimo měli již podruhé možnost shlédnout strhující program brněnských umělců. A bylo na co se dívat. Kvůli technickým problémům sice diváci přišli o videoprojekci, ale umělci na nastálou situaci zareagovali tak, že to vůbec nevadilo. Vlizelínová opona, která obvykle při jejich vystoupeních funguje jako promítací plátno, tenktokrát posloužila ke svkělé umělecké akci.  

Ukryti za látkou, matně osvětleni, spíše jen tušené stíny než skuteční lidé, doprovázeni rytmickou hudbou a kytarami Dalibora Maňase a Jaroslava Škvarny, recitovali Karel Škrabal a František Kowolowski verše svoje i ostatních kolegů z Vítrholce. Černým sprejem přitom na bílý závěs napsali nejprve slovo Vítrholc a posléze namalovali jednoduché geometrické tvary a přidali několik rudých cákanců. Nakonec do plachty zabodli nůžky a rozpárali ji na kusy. Šla z toho energie. Ohromná energie.

A o čemže jsou texty? O čem dnes píší básníci? Jsou to stejná témata jak v minulých stoletích - vztah mezi mužem a ženou, láska... Navíc přibyly třeba drogy a fotbal. Jen vyjadřovací prostředky jsou poněkud jiné. Básníci z Vítrholce říkají vše na rovinu a bez příkras, nebojí se drsnějších slov. Jejich poezie se zaboří do hlavy a nechce z ní ven. Jejich básně hovoří jasně, bez zbytečných metafor. Je tak srozumitelná každému. Ať už duchem patří k undegroundu nebo ne.

Páteční večer ale nepatřil jen Vítrholci. Své verše přednesli také Hyena a Hermit. Ti se sice při recitaci obejdou bez hudby, zvonů a počítače, ale přece jen moderní techniku používají. Hermitovy verše lze najít na internetové adrese www.pismak.cz a Hyenovy na www.bystrahyena.cz. Zatímco Hermitovy verše nutí k zamyšlení, ty Hyenovy vyvolají na tváři úsměv. A i díky tomu je lze zařadit mezi moderní poezii. No, smějete se u Vrchlického?

Autor:Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Ringo Starr a poslední člen Bee Gees Barry Gibb získají titul sir

Ringo Starr bude na Grammy vystupovat, cenu za celoživotní dílo pro Beatles si...

Z bývalého člena skupiny The Beatles Ringo Starra, hudebníka Barryho Gibba z kapely Bee Gees či bývalého britského...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

V 93 letech zemřela Luba Skořepová, herečka zkoumající záhady přírody

Luba Skořepová

Ve věku 93 let zemřela herečka Luba Skořepová. Hrála v Národním divadle, desítky postav vytvořila i v televizních...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz