Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Smrt superhrdiny omámila malé i velké, ve Zlíně získala čtyři ceny

  9:40aktualizováno  9:40
Králem 52. mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež je snímek Smrt superhrdiny. Německo-irská koprodukce v režii Iana FitzGibbona získala Zlatý střevíček i Zlaté jablko a má šanci také na "dětského Oscara".

Z filmu Smrt superhrdiny | foto: outnow.ch

Umírá, a přesto žije. Patnáctiletý Donald, hrdina oceněného filmu Smrt superhrdiny, bojuje se smrtelnou nemocí. Svůj postupně ubývající čas tráví nejen se svým psychologem, ale i s nepřemožitelnou postavičkou ze světa, který si sám kreslí. Není to ovšem jeho imaginární přítel, který si zaslouží za své činy obdiv. Skutečným superhrdinou se stává právě Donald.

Ceny zlínského festivalu

Zlatý střevíček
Hraný film pro děti: Slavná pětka
Hraný film pro mládež: Smrt superhrdiny
Animovaný film
Povídka z přístavu
Divácké ceny Zlaté jablko
Hraný film: Smrt superhrdiny
Animovaný film: Povídka z přístavu
Mládežnická porota
Hraný film pro mládež: Smrt superhrdiny
Dětská porota
Hraný film pro děti: Tom Kulička
Mezinárodní porota ECFA
Smrt superhrdiny
Mezinárodní Ekumenická porota
Natvrdo
Cena města Zlína
Modrý tygr
Cena Miloše Macourka
Téměř nevinné lži
Cena Evropa
Divoký Bill
Výroční cena
Jiří Lábus

"Naprosto výjimečný film! Vypráví o smrti, ale přitom se u něj bavíte. Dojmete se, a zároveň se smějete. Navíc je řemeslně skvěle zpracovaný," hodnotí vítěze Karel Janák, filmový režisér a člen mezinárodní odborné poroty.

Smích i pláč v jednom

Shoduje se s ním i irský režisér, scenárista a střihač Martin Duffy, který spolu s ním rozhodl, že snímek získá Zlatý střevíček. "FitzGibbon je autorem řady komediálních skečů a seriálů, tady se z něj ale stává naprosto jiný filmař. Obdivuhodně spojil smutek se smíchem. O jeho vítězství jsme ani na chvíli nepochybovali, protože se kvalitou zpracování i obsahem na míle vzdálil dalším soutěžním filmům," dodal.

Chvála zněla i z úst mezinárodní poroty Evropské asociace dětského filmu. Jí určený vítěz postupuje do finále spolu s dalšími tituly, vybranými na jiných zahraničních festivalech. Na podzim se z kandidátů vybere nejlepší evropský dětský film. "Dětský Oscar bude vyhlášen na Berlinale.

Cenu získal také Modrý tygr

"Láska, smích a porozumění bez zbytečného patosu. Smrt superhrdiny spojuje vše," zaznělo od představitelů asociace. S odborníky se shodla i mezinárodní mládežnická porota a diváci, kteří Donaldovi poslali Zlaté jablko.

Z filmu Smrt superhrdiny

Dvě ceny získal japonský režisér Yuichi Ito s animovanou Povídkou z přístavu. Ocenili ho opět diváci svým Zlatým jablkem spolu s mezinárodní porotou pro animovaný film, v níž zasedli tři tatínkové a tři děti.

Česko si z tohoto ročníku odváží Cenu města Zlína. Připadla filmu Modrý tygr v režii Petra Oukropce. "Ocenili jsem výbornou animaci a skvěle zpracované environmentální téma," dodala porota.

Záznam z udílení cen uvidíte v sobotu od 20 hodin na ČT2. Dvaapadesátý Zlín Film Festival letos navštívilo na 103 tisíc lidí. Příští ročník se koná od 26. května do 2. června.

Herec Jiří Lábus převzal 1. června na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a

Herec Jiří Lábus převzal 1. června na Mezinárodním festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně uznání za tvůrčí přínos filmové tvorbě pro děti a mládež.

Uznání za tvůrčí přínos v kinematografii pro děti a mládež převzal herec Jiří Lábus, který za svou nejvýznamnější roli v tomto žánru považuje čaroděje Rumburaka v televizním seriálu Arabela. "Je to pro mě krásné vyznamenání, i když od kolegů v divadle jsem zaslechl, že už tím končím. Byli jsme v tomto žánru vždy za velmoc, teď už úroveň bohužel trochu upadá," poznamenal Lábus.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

RECENZE: Živelný ruský rock duní svobodou romantického Léta z osmdesátek

Moment z filmu Léto

Když jeho filmu tleskal letošní festival v Cannes, seděl ruský režisér Kirill Serebrennikov v domácím vězení. O to více...

Zemřel Jiří Josek, uznávaný překladatel Shakespeara i amerických autorů

Jiří Josek získal za překlady díla Williama Shakespeara řadu ocenění.

Po těžké nemoci zemřel překladatel z angličtiny, režisér a nakladatel Jiří Josek, uznávaný specialista na dílo Williama...

RECENZE: Snesitelnější než krtek s pandou. Chlupatý Nemo řídí Příběh koček

Záběr z filmu Příběh koček

Pěkná, čistě zvládnutá animace, spousta akčních letů, skoků a honiček, ale zato málo duchaplného humoru. To je...

HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů
HUBNUTÍ: Dvojnásobná maminka zhubla 20 kilogramů

Maminka pod přezdívkou Adenka84 dokazuje, že opravdu lze omládnout! Během pár měsíců zhubla dvacet kilogramů – se dvěma dětmi, při návratu do práce a potížích se štítnou žlázou.

Najdete na iDNES.cz