Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítěz Cannes dorazil do Česka. Působí věrně, ale dokument to není

  0:40aktualizováno  0:40
Zlatá palma z Cannes zdobí snímek Mezi zdmi, který Francie vysílá do mezinárodní oscarové bitvy a jenž po slavnostní pražské předpremiéře v závěru Festivalu francouzského filmu vešel do českých kin.

Z filmu Mezi zdmi | foto: Festival francouzského filmu

"Překvapilo mě, že na něj chodila spousta dospívající mládeže, ačkoli nejde o akční žánr, který mladé zajímá nejvíc. Do kin je sice vodili také učitelé, ale v sálech bylo hodně teenagerů i o víkendech," pochlubil se host festivalu Laurent Cantet.

Film o střední škole v přistěhovalecké pařížské čtvrti natočil podle románu někdejšího profesora Francoise Bégaudeaua, jenž si tu hlavní postavu třídního učitele také zahrál. Velice věrně, stejně jako žáci vybraní z různých škol. Nicméně dokument to není, jak režisér zdůrazňoval, a v tom je trochu zrada.

Co je to Rakušanka?

Neobyčejně autentický, takřka dokumentární ráz filmu totiž představuje jeho nejsilnější stránku - zároveň však jedinou. Kdyby šlo o pravý záznam pravé skutečnosti, byl by strhující; s vědomím "hry na realitu" improvizované podle pevného scénáře se však více než dvouhodinové vyprávění za čas přejí.

Zakládá si na obrazu každodennosti, čímž popírá zákony dramatu; leckdo se pak přistihne při kacířské myšlence, že od Džungle před tabulí po český Gympl už viděl napínavější příběhy.

Trailer k filmu Mezi zdmi

Nejprve se navzájem představují učitelé, poté pestrá etnická směsice dětí mezi třinácti a patnácti lety, které hrdina učí francouzštinu. A je to výuka plná nástrah: jedni ani neznají slova jako blahosklonnost, duchovní či Rakušanka, druzí s třídním polemizují o spisovném jazyce, kterým podle nich už nikdo nemluví.

Dlouhé úseky probírající gramatiku kladou mimořádné nároky na překlad, před nímž nutno smeknout - ovšem méně už před hrubou chybou v českých titulcích, když se žák ptá učitele: "Líbí se vám chlapy?"

Za celý rok neví nic

Děti přesně zvládají bezprostřednost, kdykoli se dohadují, překřikují, smějí, vážně diskutují a především nudí; debaty jsou však nekonečné a učitelova trpělivost až bezmezná.

Občas se zdá, jako by za katedrou ani nestál, pouze zpovzdáli usměrňoval své autentické svěřence; vše se tu podřizuje nikoli téměř nulovému příběhu, nýbrž nenápadně aranžované sociologii. Co si myslí, co znají, jak žijí a po čem touží děti Arabů, Asijců či Afričanů; to chce učitel zjistit a sdělit divákovi.

Ve filmu se najdou skvostné okamžiky: pubertální vzpoury žáků, porada ve sborovně řešící automat na kávu, schůzky s rodiči, jimž potomci musí dělat tlumočníky. Na druhé straně opravdu vypjatý střet se dostaví až v druhé půli, ke konci přibude kazatelství a učitelé v čele s téměř svatým hlavním hrdinou se chovají tak vzorně, jako by je za kamerou pozoroval ministr školství.

Klidně o dvacet procent výš by film v závěru vynesla jediná věta dívenky zahanbeně přiznávající, že za rok ve škole nepochopila vůbec nic. Síla - kdyby to byl vážně dokument.
 
Mezi zdmi
Francie, režie L. Cantet, hrají F. Bégaudeau, E. Paradisová, R. Régulierová, tit., 128 min.
Hodnocení: 60 %
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

VIDEO: King Skate vylíčí, jak se skateboarding prokousal totalitou

Trailer k filmu King Skate

Zatímco před kamerami se řadí spartakiádní cvičenci, v ústraní se do totalitní šedi dobývá nový hit: divoká jízda za...

DO KINA: Otec a syn Washingtonovi se postaví proti rockovému Létu

Trailer k filmu Equalizer 2

Z pěti novinek kin si hned dvě připsala rodina černošských herců. Oscarový Denzel Washington hraje v pokračování...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

Najdete na iDNES.cz