Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítěz Cannes dorazil do Česka. Působí věrně, ale dokument to není

  0:40aktualizováno  0:40
Zlatá palma z Cannes zdobí snímek Mezi zdmi, který Francie vysílá do mezinárodní oscarové bitvy a jenž po slavnostní pražské předpremiéře v závěru Festivalu francouzského filmu vešel do českých kin.

Z filmu Mezi zdmi | foto: Festival francouzského filmu

"Překvapilo mě, že na něj chodila spousta dospívající mládeže, ačkoli nejde o akční žánr, který mladé zajímá nejvíc. Do kin je sice vodili také učitelé, ale v sálech bylo hodně teenagerů i o víkendech," pochlubil se host festivalu Laurent Cantet.

Film o střední škole v přistěhovalecké pařížské čtvrti natočil podle románu někdejšího profesora Francoise Bégaudeaua, jenž si tu hlavní postavu třídního učitele také zahrál. Velice věrně, stejně jako žáci vybraní z různých škol. Nicméně dokument to není, jak režisér zdůrazňoval, a v tom je trochu zrada.

Co je to Rakušanka?

Neobyčejně autentický, takřka dokumentární ráz filmu totiž představuje jeho nejsilnější stránku - zároveň však jedinou. Kdyby šlo o pravý záznam pravé skutečnosti, byl by strhující; s vědomím "hry na realitu" improvizované podle pevného scénáře se však více než dvouhodinové vyprávění za čas přejí.

Zakládá si na obrazu každodennosti, čímž popírá zákony dramatu; leckdo se pak přistihne při kacířské myšlence, že od Džungle před tabulí po český Gympl už viděl napínavější příběhy.

Trailer k filmu Mezi zdmi

Nejprve se navzájem představují učitelé, poté pestrá etnická směsice dětí mezi třinácti a patnácti lety, které hrdina učí francouzštinu. A je to výuka plná nástrah: jedni ani neznají slova jako blahosklonnost, duchovní či Rakušanka, druzí s třídním polemizují o spisovném jazyce, kterým podle nich už nikdo nemluví.

Dlouhé úseky probírající gramatiku kladou mimořádné nároky na překlad, před nímž nutno smeknout - ovšem méně už před hrubou chybou v českých titulcích, když se žák ptá učitele: "Líbí se vám chlapy?"

Za celý rok neví nic

Děti přesně zvládají bezprostřednost, kdykoli se dohadují, překřikují, smějí, vážně diskutují a především nudí; debaty jsou však nekonečné a učitelova trpělivost až bezmezná.

Občas se zdá, jako by za katedrou ani nestál, pouze zpovzdáli usměrňoval své autentické svěřence; vše se tu podřizuje nikoli téměř nulovému příběhu, nýbrž nenápadně aranžované sociologii. Co si myslí, co znají, jak žijí a po čem touží děti Arabů, Asijců či Afričanů; to chce učitel zjistit a sdělit divákovi.

Ve filmu se najdou skvostné okamžiky: pubertální vzpoury žáků, porada ve sborovně řešící automat na kávu, schůzky s rodiči, jimž potomci musí dělat tlumočníky. Na druhé straně opravdu vypjatý střet se dostaví až v druhé půli, ke konci přibude kazatelství a učitelé v čele s téměř svatým hlavním hrdinou se chovají tak vzorně, jako by je za kamerou pozoroval ministr školství.

Klidně o dvacet procent výš by film v závěru vynesla jediná věta dívenky zahanbeně přiznávající, že za rok ve škole nepochopila vůbec nic. Síla - kdyby to byl vážně dokument.
 
Mezi zdmi
Francie, režie L. Cantet, hrají F. Bégaudeau, E. Paradisová, R. Régulierová, tit., 128 min.
Hodnocení: 60 %
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

DO KINA: Máří Magdaléna není prostitutka a Planeta Česko není BBC

Rooney Mara ve filmu Máří Magdaléna

Z devíti premiér týdne se těžko vybírá divácký favorit, už proto, že ve čtyřech případech jde o dokumenty. Na milovníky...

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

Kia Sportage 1.7 QL CRDi 4x2 STYLE ...
Kia Sportage 1.7 QL CRDi 4x2 STYLE ...

r.v. 2018, naj. 5 000 km, diesel, 1. majitel
544 500 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz