Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vítejte ve Středozemi

  11:25aktualizováno  11:25
Harry Potter je hit, Pán prstenů legenda. A to je přece jen jiná kategorie. Její filmové zpracování začne od světové distribuční premiéry 19. prosince 2001 odpočítávat nejen diváky a s nimi případné rekordní tržby, nýbrž i možné pocty. První kritiky jsou nadšené, mluví dokonce o šancích na Oscara.
Téměř po půl století by mohl list Sunday Times zopakovat své proroctví. Tehdy o trilogii Pán prstenů napsal, že lidstvo rozdělí na ty, kdo ji už četli, a na ty, kteří ji číst budou. Dneškem vtrhne do kin stejnojmenný film. A tvůrci věří, že budou existovat jen dvě skupiny lidí: ti, kdo už přepis prvého dílu Společenstvo prstenu viděli, a ti, kdo na něj půjdou. Česká republika bude mít možnost se takhle "rozdělit" 10. ledna 2002 - na ten den je ohlášena tuzemská premiéra.

"Filmový epos natočený podle Tolkienovy trilogie se stal jedním z nejmohutnějších činů kinematografie. Mytické události, krajiny a stvoření, jež zrodila autorova fantazie, čekaly čtyři desetiletí, než jsme se dostali na takovou úroveň filmových technologií, kdy je možné převést je plně na plátno," pyšní se v Burbanku, sídle společnosti Warner Bros., která je po několika slabších letech konečně opět na koni. Má totiž hned dvě želízka v ohni - ať pobije filmový čarodějnický učeň Harry Potter svého kolegu Pána prstenů, či naopak, obojí se vrátí do jedné a téže pokladny. Navíc v obou případech jde o úvodní části zamýšlených trilogií, takže lze počítat s návratem diváků i v dalších "kolech" souboje.

Reklamní kampaň ještě podporují spory uvnitř rodiny Tolkienových dědiců. Sám spisovatel totiž práva ke zfilmování svého díla dlouho nechtěl prodat, učinil tak až ke stáru, kdy prý byl v tíživé finanční situaci; rovněž jeho syn a správce literární pozůstalosti Christopher Tolkien dává najevo, že mu přepis na plátno nejde pod vousy. Zato autorův vnuk už film vydatně podporuje, takže se s otcem údajně rozkmotřil.

A nejde jen o film: podobně jako u Harryho Pottera se současně rozbíhá obchodní kolotoč se značkou Pána prstenů; od knížek přes hudební nahrávky až po trička a další upomínkové předměty. V Burbanku dobře vědí o fanklubech, jejichž členové se oblékají jako hobiti, malí hrdinové Tolkienových příběhů; dobře znají hry spojené s tímto fenoménem; nepřehlížejí ani internetové stránky, kde se vedou vášnivé diskuse o "správných" hercích už od chvíle, kdy Peter Jackson zahájil mnohaměsíční natáčení Společenstva prstenu.

Novozélandský rodák Jackson, autor Vesmírných kanibalů či Nebeských bytostí, který je pod Společenstvem prstenu podepsán jako scenárista i režisér, patří k dávným ctitelům Tolkienovy poetiky. Ví, že "Tolkien položil základní kámen žánru fantasy, stvořil zcela nový a vzrušujícím způsobem skutečný svět". A zdá se, že svou posedlost přenesl na celý tým včetně herců. Dokonce i hereček: nositelka Zlatého glóbu za Královnu Alžbětu Cate Blanchettová, která hraje elfku Galadriel, aspoň o natáčení říká: "Milovala jsem to. Všechno. I ty elfí uši." Její kolegyně Miranda Ottová, která se objeví až v dalších dvou dílech, si zase dlouho neuvědomovala, jak převratný projekt to je. Teprve letos v Cannes, kde se dvacetiminutová ukázka stala největším hitem festivalu, se jí otevřely oči. "Před nabídkou role jsem o Tolkienově knize věděla, ale neznala jsem ji; zato pak jsem si ji přečetla hodně rychle a s nadšením," přihlásila se Ottová na letošním karlovarském festivalu do klubu milovníků Tolkiena.

Nicméně Společenstvo prstenu je především "pánská" záležitost. Hobita Frodo Pytlíka hraje Eliah Wood, známý z filmů Drtivý dopad či Návrat do budoucnosti 2, čaroděje Gandalfa představuje Ian McKellen, nositel Zlatého glóbu za roli v Rasputinovi, Viggo Mortenssen se ukáže coby Aragorn řečený Chodec, Ian Holm alias hobit Bilbo Pytlík v Praze nedávno točil po boku Johnnyho Deppa thriller Z pekla. A Christopher Lee coby zrádný čaroděj je dobře znám třeba postavami Draculy nebo Sherlocka Holmese.

Ještě nedávno se pro hrdiny snímku vybíraly v dabingovém studiu české hlasy. Pak Burbank změnil taktiku: dabing prý nebude, neanglický svět musí přijmout titulky. Ačkoli takové rozhodnutí někdy snímkům obchodně ublíží, bylo docela na místě. Pán prstenů není dětský film, nýbrž pohádkový mýtus pro věčné děti.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Film Pán prstenů: Společenstvo prstenu získal celkem třináct oscarových nominací.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Trpaslík Gimli v doprovodu hobitů - fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Elfská princezna Arwen (Liv Tylerová) zachraňuje zraněného hobita Frodo Pytlíka (Elijah Wood) před černými jezdci - fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Hobiti se ukrývají před černými jezdci (fotografie z filmu Pán prstenů I).

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Kouzelník Gandalf Šedý - fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Elfové (fotografie z filmu Pán prstenů I).

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Čaroděj Saruman se nechal zlákat vidinou moci a rozhodl se, že získá prsten za pomoci skřetů pro sebe.

Hobiti na návštěvě u elfské královny Galadriel. Fotografie z filmu Pán prstenů: Společenstvo prstenu, který získal 13 nominací na Oscara.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Trpasličí sněm - fotografie z filmu Pán prstenů I.

Fotografie z filmu Pán prstenů I.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

RECENZE: Ve Varnsdorfu na šrot aneb pohraniční vyhlídky studentů učňáku

Záběr z dokumentu Nic jako dřív

Mají silácký slovník světáků, ale bojí se maturity a ještě víc toho, co přijde po ní: reálné dospělosti se žitím na...

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

RECENZE: Víc hudby, méně filozofie, prosím. Film s Manics baví jen místy

Manic Street Preachers přivezli do Lucerny i písně z posledního a chystaného...

Dokument No Manifesto sleduje osud slavné kapely Manic Street Preachers. Baví vždy, když se věnuje přímo muzice. Což...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 64 656 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz