Vítejte v hudební pevnosti Glastonbury!

Glastonbury - V údolí u jihoanglického Glastonbury se obvykle pasou krávy nebo ovce. Jakmile se však přiblíží termín festivalu, jenž převzal název podle městečka Glastonbury a jehož letošní ročník začal včera, hudební Británie sem obrátí svůj zrak. Přehlídka, na niž letos přijede asi tři sta kapel, je v Evropě matkou letních festivalů.

Osm stěžejních pódií v údolí začalo vyrůstat před týdnem, pro fanoušky se brány Glastonbury 2002 otevřely ve středu. O den později už byly přístupové silnice ucpané automobily jedoucími krok za krokem v desetikilometrových frontách.

Mezi auty se proplétali překupníci a nabízeli, že odkoupí volné vstupenky, aby je mohli obratem „střelit“. Lístky na Glastonbury jsou totiž vyprodané už od května. Kdo sem vyrazil bez stolibrové vstupenky, musel počítat minimálně se stoprocentní přirážkou a riskoval, že koupí padělaný lístek.

V kolonách automobilů sedí snad všechny typy fanoušků: Studenti, kteří si pronajali mikrobusy a krátí si čekání konzumací piva z plechovek. Majetnější Britové si vezou kompletní kempinkovou výbavu plus domácí mazlíčky. Zdevastované vraky přivážejí dobrodruhy, kteří se naposled myli vloni.

Všichni bez rozdílu ovšem byli překvapeni striktními pořadateli, kteří jim u bran kontrolovali zavazadla. „Tohle nepamatuju,“ rozčiloval se muž, jenž nesměl pronést láhev tvrdého alkoholu. V roce 2000 by přelezl plot, to už teď není možné. Areál o rozloze tří kilometrů čtverečních je obehnán třímetrovou ohradou.

Ochranný systém posilují „strážní“ věže s reflektory a hlídkami, které pořadatelé postavili loni. Kdyby to neudělali, přišli by o licenci. Takhle se ovšem z areálu stala pevnost Glastonbury.

Náladu návštěvníků ani uvolněnou atmosféru uvnitř to však nepoznamenalo. Už ve čtvrtek bylo v areálu asi osmdesát tisíc lidí, kteří se zde bavili, korzovali a nakupovali, aniž slyšeli kapely z pódia.

Pro představu: Glastonbury 2002 vypadá, jako kdyby se občané stotisícového Liberce rozhodli, že stráví víkend pod stany v přírodě. Vše, co potřebují, najdou uvnitř areálu - včetně indiánské vesnice, kina, nemocnice a divadla. Navíc předpověď počasí, které je v této oblasti vrtošivé, vychází zatím příznivě.

Hrát se v Glastonbury začalo včera před polednem. Na hlavní scéně, která má tvar pyramidy, vystoupil bizarní japonský soubor Shibusa Shirazu Orchestra, jenž předvedl směs jazzu, rocku a reggae.

Mezi letošními hvězdami jsou veteráni Rod Stewart, Roger Waters, Robert Plant, kapely Star Sailor, White Stries, The Charlatans, Orbital a řada dalších. Pořadatelé možná připraví překvapení, ale zdá se, že kalifornské Red Hot Chili Peppers jim „vyfoukl“ konkurenční podnik v dánském Roskilde. Ale v pevnosti Galstonbury si tím nikdo hlavu neláme.

Zpěvák Rod Stewart.

Roger Waters během pražského vystoupení (10. června 2002).

Skupina The Charlatans.

Návštěvnice festivalu Glastonbury 2000.