Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Severokorejci nepoznali, že tam točíme tajně, říká Vitalij Manskij

  13:59aktualizováno  13:59
Ruský režisér Vitalij Manskij dostal příležitost, o které se může každému dokumentaristovi jenom snít. V koprodukci s Hypermarket Film a Českou televizí natočil dokument o životě v Severní Koreji V paprscích slunce. Ten se soustředí na osud malé dívky Zin-mi a její rodiny.

Z dokumentu V paprscích slunce | foto: Hypermarket Film

Díky tomu, že se Severokorejci nevyznají v moderních technologiích, se tvůrcům místo plánovaného oslavného filmu o životě v KLDR povedlo natočit pravou výpověď o tamních poměrech.

„Oni si vůbec neuvědomili, že točíme na dvě karty a ke kontrole jim odevzdáme každý den jenom jednu, ze které poté oni mohou mazat, co se jim zlíbí. Kdyby to tak nebylo, film nikdy nevznikne,“ vysvětluje Manskij. „A pokud by se někdo obtěžoval podívat na můj facebookový profil, nepustili by mě do země už vůbec,“ dodává.

Svůj zážitek ze Severní Koreje Manskij popisuje jako hrůzný. Nevzbuzoval v něm smutek ani úzkost, jak často reagují na film diváci. „Já bych jejich život přirovnal k tomu, co člověk zažívá, když jej hodí do vody. My, naše společnost, bychom se dle mého názoru v takových podmínkách brzy utopili.

Fotogalerie

Jenže tam lidé přežívají i přesto, že se topí,“ líčí s úžasem. Zachránit je může fakt, že vůbec netuší, jaký je život za hranicemi jejich země. „Dám vám přirovnání o jejich představě o našem světě. Je to, jako byste se mě zeptala, jak vypadá život v jiné galaxii,“ říká.

I přes přísná pravidla pohybu se Manskému povedlo na chvíli porušit přesně naplánovaný rozvrh jejich cesty. „Opakovaně jsem se snažil získat povolení pro vstup do kina. Bohužel mi ho nikdy nedali. Pořád zamítali. Pak se nám jednou na ulici náhodou pokazilo auto.

A zrovna bylo kousek kino. Takže jsem využil příležitosti a vběhl tam a byl hrozně překvapen. Byla středa, jedna hodina odpoledne a v tom kině sedělo 500 lidí. Přesně tolik, kolik má míst. Nechápal jsem to,“ vzpomíná.

Když o svém zážitku Manskij vyprávěl po návratu domů, vzpomínka na kino se objevila v médiích. „Tenkrát jsem ještě v rozhovoru dodal, že je zvláštní, že se v severokorejských filmech nikdy nikdo nepolíbil.

Záhy se pak objevil jasně objednaný článek, který hlásal, že lžu – v historii severokorejské kinematografie se totiž muž a žena políbili čtyřikrát. Oni mě prostě chtěli dehonestovat tak moc, že do toho započítali i vzdušný polibek,“ kroutí hlavou Manskij.

S filmem je dle svých slov spokojený, mrzí ho však, že se mu nepovedlo napřímo mluvit s nikým z běžných občanů KLDR. „Oni s cizinci prostě nějak přirozeně nemluví, pokud není přítomen dozorce. Asi jim to připadá normální. Nemám představu o tom, co se jim odehrává v hlavě.

Zní to až absurdně, že jsem natočil dokument o rodině, se kterou jsem vlastně v životě nepromluvil,“ říká. Film V paprscích slunce kromě uvedení na festivalu Jeden svět zamíří brzy i do českých kin. Premiéru bude mít 14. dubna.
Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...RECENZE: Rapl, Pustina a teď Vzteklina. Tohle opět není idylická série

Johana Matoušková a Kryštof Hádek v seriálu Vzteklina

Takřka hororovým masakrem při noční pitce v lovecké chatě začne na ČT 1 šestidílná Vzteklina. Krimi ze Šumavy má...

RECENZE: Renčovy Zoufalé ženy musí růžové nic alespoň navenek načechrat

Klára Issová ve filmu Zoufalé ženy dělají zoufalé věci

Romantická komedie Zoufalé ženy dělají zoufalé věci, natočená podle scénáře i knihy Haliny Pawlowské, má na rozdíl od...

Ceny Trilobit vyhrál dokument Mečiar, anticenu dostal moderátor Soukup

Zuzana Kronerová a Pavel Nový ve filmu Bába z ledu

Český filmový a televizní svaz předal výroční ceny Trilobit. Nejlepším loňským filmem se stal dokument Mečiar, který...

Další z rubriky

Vetchý i Roden mají šanci na Českého lva, Bábu z ledu hřeje 15 nominací

Herec Pavel Nový si v zimní Vltavě zopakoval natáčení otužileckého filmu Bába z...

Snímky Bába z ledu, Kvarteto, Milada, Po strništi bos a Špína se utkají o Českého lva v kategorii nejlepší film...

RECENZE: Nejen morbidním humorem oslní Tři billboardy kousek za Ebbingem

Frances McDormandová ve filmu Tři billboardy kousek za Ebbingem

Vítěz Zlatých glóbů je opravdu velmi dobrý film, ale jak napsali ve Variety, k mistrovskému dílu má daleko. Navíc Tři...

S mužem to byl zoufale odvážný čin, říká o manželství Pawlovská

Spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská

Spisovatelka a scenáristka Halina Pawlowská (62) ráda píše zábavnou formou nejen o lásce, ale i životních katastrofách....

Najdete na iDNES.cz