Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Višňový sad z Rokoka je ve stínu těch výraznějších

aktualizováno 
- Čechovův Višňový sad se na českých scénách uvádí poměrně často, proto nová inscenace Ondřeje Zajíce v pražském Rokoku vybízí nutně ke srovnání. Nelze opomenout dnes už historickou Kačerovu režii v Činoherním klubu, Krejčovu verzi Divadla Za branou II, kapesní variaci ostravské Arény v nastudování Oxany Meleškiny-Smilkové, ani Rajmontovu režii ve Stavovském divadle; mnozí z českých diváků znají i excelentní inscenaci Martina Huby v provedení Slovenského národného divadla s Emílií Vášáryovu jako Raněvskou a Gajevem Ladislava Chudíka.

Ondřej Zajíc, jehož úspěchy jsou spojeny především s Idiotem, Tramvají do stanice Touha či Ibsenovým Eyolfkem, se pokusil na scéně Rokoka o "velké plátno".
Inscenace, jejíž stopáž dosahuje téměř půl čtvrté hodiny, by však potřebovala k větší přesvědčivosti silnou hereckou sestavu a kongeniální jevištní výtvarníky. Herců, kteří obstojí, je na scéně asi polovina, slušnou práci odvedl hudební skladatel Miki Jelínek, pochybnosti o souznění s předlohou lze mít do jisté míry u kostýmní výtvarnice Evy Petrikové a především u scénografa Adama Pitry. Nedomrlý růžový pokoj, kde se dvě dějství ze čtyř odehrávají, působí jako začátečnická variace nejistého studenta.
Zajíc inscenuje Čechova ve výrazně komediální poloze - proti tomu by Anton Pavlovič jistě nic nenamítal, herecky jiskří obě dcery Raněvské, vlastní i ta nevlastní. Starší Varju vykresluje Lenka Vlasáková-Tobiášová s takovou mírou talentu a jevištního vkusu, že ji lze označit za přírodní úkaz. Ať se kolem děje cokoliv divadelně nepatřičného, vypluje z toho herečka s odzbrojující spontaneitou a samozřejmou niterností. Také mladší Aňa (Lucie Vondráčková) přesvědčí přirozeným dívčím půvabem a uvolněností. I když ve svých partech nepředvedou nic překvapivého, diváka nezarmoutí či nevkusem nepobouří zkušení herci Vladimír Ráž jako unavený a důstojně subalterní komorník Firs či Zdeněk Dušek, který s bodrou rustikálností ztvárňuje statkáře Simeonova-Piščika.
Největším kamenem úrazu je obsazení stěžejních rolí Raněvské a Lopachina. Střet odcházejícího a nastupujícího (Raněvská višňový sad ztrácí, Lopachin ho kupuje) vyznívá jako pokleslá karikatura.
Barboru Lukešovou jsem zatím vždy viděl hrát s niterným "angažmá", tentokrát ztvárnila jednu z nejslavnějších čechovovských postav s povrchně ordinérní falší, spoutaná navíc v křeči jakoby cizineckého přízvuku. Marcel Rošetzký nepřipomíná nastupující dravou sílu venkovského Ruska ani náhodou, svým psychofyzickým typem se hodí spíš ke ztvárňovaní dekadentních hejsků. Ondřej Pavelka v komediální variaci na Gajeva, bratra Raněvské, profesně obstál, jeho postava však jako by do inscenace zabloudila odjinud.
Nemohu si odpustit jednu výtku, možná staromilsky hnidopišskou. Víří-li během celého třetího dějství v pozadí pokojíku taneční rej, nelze ho pozorovat úzkým průzorem, který umožní sledovat dění maximálně třetině publika. "Rokokový" Višňový sad se příliš do paměti nevpíše, zvláště zalétají-li vzpomínky k Raněvské Emílie Vášáryové, Somrovu či Chudíkovu Gajevovi, ale také k lopachinovským kreacím Pavla Landovského a Miroslava Etzlera, k mladistvé kontaktnosti ostravských nebo k výsostným scénografiím Aleše Votavy (v Bratislavě) i Guy-Clauda Francoise (Za branou).
Nebuďme však nespravedliví, připomínané ztvárnění obou dívčích partů patří k tomu nejoriginálnějšímu z nevyrovnané čechovovské féerie. Jednou se na výkony Vlasákové a Vondráčkové bude možná také s uznáním vzpomínat.

A. P. Čechov: Višňový sad
Divadlo Rokoko

překlad Leoš Suchařípa
režie Ondřej Zajíc
scéna Adam Pitra
kostýmy Eva Petriková
hudba Miki Jelínek

Premiéra 1. března

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

RECENZE: Kolovrat s formulí, umrlec ze saka. Potměšil a Špalek si hrají

Jakub Špalek a Jan Potměšil v divadelním nastudování Kytice

Loutkové bytové divadlo jako svébytný žánr. Divadelní spolek Kašpar uvedl v režii Jakuba Špalka ve svém pražském...

Co by se dělo, kdyby Sigmund Freud potkal autora Narnie C. S. Lewise?

Pavel Rímský jako Sigmund Freud a Martin Finger jako C. S. Lewis v kusu...

Sigmund Freud a C. S. Lewis, Pavel Rímský a Martin Finger. Dvě známá jména Evropy 20. století v podání renomovaných...

Najdete na iDNES.cz