Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vír uší vytahá návštěvníky za uši

  23:09aktualizováno  23:09
Žďár nad Sázavou - Třetí ročník kulturního festivalu Vír uší začíná v sobotu v sokolovně ve Žďáru nad Sázavou. Hudební setkání pořádá sdružení Erteple & Hmla ve spolupráci s městem Žďár nad Sázavou v rámci regionálního festivalu Slavnosti jeřabin. Vrcholem by měl být koncert kapely Vltava.

Na festivalu vystoupí stále populárnější žďárská formace Blues.ex, jihlavští Apple Spokesman, kteří celý festival odstartují. Dále pak skupina Ready Kirken z Pardubic, které by mělo na podzim vyjít druhé album a skupina Radium.nfo. Ta nedávno vystupovala v pořadu Jiřího Pavlici Sešli se.

Mezi hudebními tělesy se objeví i Pánské pěvecké sdružení extrémního folklóru Krása z Brna, jež na pódiu vystřídá nová formace frontmana brněnského Pluta Vency Bartoše, která si říká Fru-Fru serious. Vrcholem celého večera by mělo být vystoupení skupiny Vltava, která v tomto roce oslavila patnáct let existence a vydala k tomuto výročí i album největších hitů „The best of …". Na obale výběru je kulturista, který je podle slov Roberta Nebřenského symbolem toho nejsilnějšího z repertoáru, nejsilnějších písní kapelové historie i současnosti.

Robert Nebřenský je autorem původního materiálu skupiny Vltava. Jeho nezaměnitelný pěvecký projev spolu s tenorsaxofonem a flétnou se již dávno stal poznávacím znamením skupiny. Ta má za sebou čtyři dlouhohrající desky, z nichž hlavně předposlední „Marx, Engels, Beatles" a poslední řadové album „Když bozi zestárnou" dosáhli výrazného úspěchu jak u publika, tak i u hudebních publicistů a kritiků. "Vltava září na domácí scéně především jednou výjimečností: má vizi, má vlastní věrohodnou, neodvozenou poetiku, nezajímají ji žánry, v českém kontextu je mimo jakoukoli kontinuitu, nad což se nenápadně povznáší." napsal o skupině publicista Pavel Klusák.

Letos poprvé se organizátorům podařilo prosadit festival do dramaturgie tradičních Slavností jeřabin. „Jedná se o festival, který se letos poprvé uskuteční přímo ve Žďáru, tedy ve městě, ve kterém sídlí i naše sdružení. Po dvou letech nechtěného pobytu mimo Žďár jsme rádi, že jsme se dostali přímo sem a konečně se náš festival podařilo zařadit i na program Slavností jeřabin, což může oběma akcím také jen prospět, řekl Tomáš Kamp, člen pořádajícího sdružení.

Skupina Vltava.

Autoři:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Psaní je jak řízení auta, říká Dana Emingerová při křtu nové knihy

Dana Emingerová křtí svou knihu Doba obalová

Nové knížce Doba obalová spisovatelky Dany Emingerové patřil páteční večer v Divadle Sklep na Dobešce. A také hostům,...

KOMENTÁŘ: Příští obětí vlny korektnosti může být Ježíšek nebo Vinnetou

„Malá černoška“ z přelomu 18. a 19. století se v Amsterdamu nově jmenuje „Dívka...

Až ve středu poběží v televizi oblíbená vánoční komedie Láska nebeská, vychutnejme si pořádně okamžik, kdy v ní děti...

Zemřela Eva Gorčicová, hlas známý z Dallasu či Star Treku

Eva Gorčicová v muzikálu Charleyova teta v Městském divadle Brno

V úterý 22. prosince odešla další z hereček Městského divadla Brno, pětašedesátiletá Eva Gorčicová. Talentovaná...

Najdete na iDNES.cz