Víno tvé výborné čili Plný život Svatopluka Karáska

- Evangelický farář Svatopluk Karásek (1942) je sice v názvu knihy Víno tvé výborné uveden s písničkářskou a undergroundovou "sousedskostí" jako Sváťa, také otázky v té publikaci pokládají evangeličtí faráři Štěpán Hájek (1963) a Michal Plzák (1960), avšak jejich společné dílo není žoviální či zasvěcenecky zakleté v reáliích evangelických nebo undergroundových komunit.
Naopak: tak příjemně a zábavně, ale bez podkuřování, a nikoli na úkor závažnosti a vážnosti se odvíjející interview rodí se opravdu jen někdy, ve vzácné konstelaci! Obě strany mají stejné pojetí víry, ale neutvrzují se vzájemně a dojemně ve sdíleném - hovoří spolu lidé, jejichž vztah je určován především vzájemným respektem a vědomím vlastní hodnoty. S knihou Víno tvé výborné je to tudíž podobné jako s Karáskem-písničkářem. Poselství jeho skladeb obsahuje křesťanskou zvěst a mystiku víry přímočařeji než u jiných, ale nic to neubírá na popularitě v dobrém, nezdevalvovaném slova smyslu. Karáskovy písně nejsou uzamčeny publiku bez konfese, jak si lze ověřit na rozšířené reedici jeho alba Řekni ďáblovi ne, kterou zrovna včera vydal Globus International. Dokonce - jistě i díky nápěvům, jež využívají motivů tradicionálů, a autorově sugestivní interpretaci - určité skladby či minimálně jejich refrény takřka zlidověly (např. verše Ženský, ty jsou fajn, to se ví, se ví; Chválím já ty báby i Boha těch bab; Sejmou ti podobu, sejmou). Od prvních stránek je rozsáhlý rozhovor napěchován historkami - a jedna je neuvěřitelnější než druhá: pocházejí z dětství, jež si málo zvládnutelný syn odbyl v rodině bankovního úředníka, z časů divokého dospívání odstartovaného internátním pobytem v Děčíně, přes bohosloveckou fakultu, vojnu, kněžskou službu, potíže se státním dozorem, underground, Chartu 77 až po švýcarskou emigraci; jen devadesátá léta, poznamenaná úmrtím manželky, vyznívají už zklidněně, ztišeně. Karásek však není z těch, kdo si na historkách zakládají a cíleně jejich vznik provokují nebo posilují. Jsou srostlé s jeho osobností, náležejí k jeho nepoddajné, "neohrabané", avšak pevně usazené, byť vybuchující povaze. U Karáska existuje určitá představa, jak věc zařídit, jak se dobrat svého či pomoci druhým; ovšem hmotný a "reálný" svět se vzpírá, klade mu do cesty překážky a on je, trochu na způsob buldozeru, bere na vědomí a překonává. Tuto erbovní figuru - a tudíž i knižní rozhovor s ní - charakterizuje zcela zásadně dvojjedinnost; razantnost jednání je sloučena s velikou citlivostí a svého druhu jemností, svobodomyslný a otevřený přístup neznamená bezbřehost, zábavnost nerovná se bukolická idyličnost. Řád a pouť, cestu odněkud někam, od divokosti ke ztišení, od expanze ke zniternění Svatopluk Karásek nedeklaruje, nýbrž žije, aniž naléhá a nabádá. Jeho příklad a vliv jsou "tělesné", nikoli papírově teoretické. V mozaice knižních rozhovorů s českými katolickými duchovními a teology, která už je na trhu k dispozici, tvoří interview Víno tvé výborné odlišný prvek již tím, že prezentuje evangelickou víru. Ale kromě oné různosti v "zásadách" je důležitá konkrétnost životní; Karásek vyjadřuje se například k výchově a rodičovským pocitům tak, jak může právě jen ten, kdo na sebe vzal povinnost odpovědně připravit tři vlastní potomky pro život.
Sváťa Karásek, Štěpán Hájek - Michal Plzák: Víno tvé výborné. Rozhovory. Kalich, Praha 1998, 296 stran, náklad neuveden, cena 196 korun.