Vinnetou potkal svého soka

Dort s marcipánovým tomahavkem od hostitelů, ručnice se stříbrnými hřeby přinesená náhradním českým Old Shatterhandem - a davy fanoušků lačnících po Vinnetouově podpisu. Tak vypadal závěr mezinárodního festivalu dětských filmů ve Zlíně, jehož zdařilý 44. ročník korunoval Pierre Brice.

Slavný představitel náčelníka Apačů tady zažil ještě jedno překvapení. Teprve ve Zlíně poprvé osobně potkal britského herce českého původu Herberta Loma, s nímž si zahrál před dvaačtyřiceti lety v Pokladu na Stříbrném jezeře.

"Točili jsme totiž každý zvlášť, já v červnu, Brice přijel tuším v červenci," vysvětlil šestaosmdesátiletý Lom, představitel zlého plukovníka Brinkleyho. Zavzpomínal, jak si tehdy nechal vyměnit koně, protože oř, kterého mu původně vybrali, ukousl prý svému jugoslávskému stájníkovi při krmení ucho, ještě než herec stihl zkušební jízdu.

Také Francouz Brice má na své jezdecké období trvalou památku. "Na koni jsem sice seděl už před Vinnetouem, ale pro tuhle roli jsem se musel naučit jízdě bez sedla. Ještě dnes mám stopy tady na zadečku," uvedl elegantní pětasedmdesátník do rozpaků svou tlumočnici.

Právě na místa, kde natáčel proslulou filmovou sérii indiánek, se Brice vrátil před dvěma týdny, aby odtud pořídil televizní reportáž. "Nemohli jsme se dostat všude, jsou tu ještě úseky země plné min," zmínil pozůstatky válečného konfliktu v bývalé Jugoslávii.

"Ale když jsem znovu spatřil Plitvická jezera a nádherné vodopády, srdce se mi silně rozbušilo, protože Lex Barker už tu nemohl být s námi," vzpomněl na představitele Old Shatterhanda, s nímž Brice vázalo úzké přátelství a který zemřel před 31 lety.

"Zažil jsem i jiná krásná přátelství, mnohá jsem však ztratil ve válce," litoval herec, který ještě před filmovými bitvami prošel těmi skutečnými. Válečné rány se snaží léčit i dnes jako zástupce mezinárodní organizace na pomoc dětem UNICEF - v roce 1996 sehnal díky své proslulosti dva miliony marek, nakoupil léky a osobně projel s humanitárním konvojem srbskou palbou.

"Pak mě Bosenští zastavili jako údajného srbského špiona a chtěli mě nechat na policii," vypráví Brice. Řekl jim prý, že ho zavřít ho musí jedině násilím - a pokud to udělají, budou o tom ráno psát všechny německé deníky. "Načež jsem se otočil a odešel - měl jsem trochu strach, protože ruce drželi na revolverech, ale šel jsem."

Brice tvrdí, že vždy souhlasil s ideály, které bránil jeho hrdina Vinnetou. Když přejímal ve Zlíně cenu za celoživotní dílo, vyjmenoval je: "Rovnost, volnost, bratrství, mír, lidská práva." Další zásadu přidal, když s údivem zjistil, že v Česku žijí celé skupiny lidí v duchu indiánských tradic.

"Vůbec jsem nevěděl, že něco takového existuje, ale je to dobrá věc. Od indiánů se můžeme učit životu v souladu s přírodou. Což my neumíme, my přírodu ničíme namísto respektu k ní," dodal.

Před půl rokem v Praze líčil Brice svou lásku k červenému vínu - na Moravě ochutnal zdejší červené i bílé a pochválil je stejně jako místní "ohnivou vodu" čili slivovici. "Přijedu zase," slíbil nakonec legendární Vinnetou. "Teď to bude snazší, už jste v Evropě."

Herec Pierre Brice, představitel legendárního Vinnetoua, na mezinárodního festivalu dětských filmů ve Zlíně. (5. června 2004)

,