Doporučujeme

Josef Vinklář | foto: Michal Sváček, MF DNES

Vinkláře proslavila televize, víc miloval divadlo

Pokud by na herce Josefa Vinkláře vzpomínali jen televizní či filmoví diváci, zůstal by navždy v paměti hlavně díky záporným rolím. Vinklář si ale více než práce před kamerou cenil divadelní kariéry; jen ve "zlaté kapličce" odehrál na devadesát rolí.

Vinklářovou nejslavnější postavou je ale i přesto doktor Cvach ze seriálu Nemocnice na kraji města. V pokračování, které se právě točí, si ale už nezahraje - ve věku nedožitých 77 let zemřel.

foto Odešel doktor Cvach z Nemocnice
Josef Vinklář zemřel ve věku 76 let

Kromě divadla měl Josef Vinklář několik dalších lásek. Každé léto a skoro každý víkend pobýval v Českém ráji, svém rodném kraji, kde si už před desítkami let pořídil chalupu. Rád také vařil, hrdý byl hlavně na svou úpravu tradičních českých jídel.

Slávista vyprovodil Hlinku
A jako řada jiných umělců byl i Vinklář sportovním fanouškem. Jeho otec byl zarytým Sparťanem, on ale v tradici nepokračoval, a co víc - srdce Josefa Vinkláře patřilo "sešívaným".

Josef Vinklář"Celý život fandím Slavii. Začalo to tak, že se mi strašně líbily její sešívané dresy. V dětském podvědomí mi připomínaly kašpárky z pohádky," řekl k rodinné "zradě" před pár lety.

Josef Vinklář se nevyhýbal ani kontaktům se sportovci, k jeho blízkým přátelům patřil hokejový trenér Ivan Hlinka. O generaci mladšího přítele Vinklář doprovodil na poslední cestě, když před třemi lety pronesl smuteční řeč na pohřbu tragicky zesnulého Hlinky. - více zde

Od požáru k divadlu
Vinklář sice u divadla strávil více než šest desítek let, za svou kariéru ale vděčil náhodě. Osud rodáka z vesničky Podůlší u Jičína změnil požár, který během jediné noci zničil Vinklářův rodný domek.

Josef VinklářBudoucímu herci tehdy bylo pět let a otec se rozhodl, že rodina pojede hledat štěstí do Prahy, kde předtím nikdy nebyli. Už ve třinácti se tehdejší student měšťanky poprvé objevil na divadelních prknech, trvalého angažmá se dočkal o dva roky později v Divadle satiry.

Později vzpomínal, jak za první výplaty pořídil rodičům vybavení obývacího pokoje. V letech 1946 až 1948 hrál u Voskovce a Wericha a u Jana Wericha se, byť v trochu jiné roli, uchytil i Vinklář senior - jako zedník opravoval komikův dům na Kampě.

Komunistou od sedmnácti
Koncem 40. let Vinklář nakrátko zakotvil v Pardubicích a v roce 1950 přešel do angažmá, ve kterém vydržel více než třicet let - do Realistického divadla Zdeňka Nejedlého. V té době už byl Vinklář členem komunistické strany - vstoupil do ní díky výjimce, kterou mu vyjednal otec, už v sedmnácti letech.

Josef VinklářPo srpnu 1968 sice ze strany vystoupil, v 70. a 80. letech se ale neubránil angažování v některých prorežimních aktivitách. Jako řada jiných umělců podepsal Antichartu ("z prachsprostého strachu", jak řekl týdeníku Reflex).

K jeho nejvíce připomínaným vystoupením pak patřil projev na oficiálních oslavách 70. výročí založení Československa 28. října 1988. I proto se po listopadu 1989 Vinklář věnoval už jen herectví. "Pro zbytek mého života platí období ticha. Nahlas už má být jenom práce - divadlo, film a televize," říkal.

Nemocný herectvím
Vinklář, který byl podle svých slov podobně jako Hugo Haas "nevyléčitelně nemocný herectvím", se objevoval hlavně v Národním divadle. Tam přešel od "realistů" v roce 1983, v poslední době ale i kvůli zdravotnímu stavu vystupoval stále méně.

Josef Vinklář coby Vodník v divadelní hře Lucerna"Divadlo miluju, saky paky si zatím nebalím, ale nechci hrát za každou cenu," řekl před dvěma lety na oslavě pětasedmdesátin. Diváci jej mohli ještě nedávno vidět v Komikovi Johna Osbornea, Lucerně či Našich furiantech.

Stále ale často účinkoval v televizi, občas se objevil i ve filmu. K inspektoru Boušemu z Hříšných lidí města pražského, taxikáři Aloisi Krbcovi z Chalupářů či řediteli záchranky ze Sanitky přibyly nedávno třeba role ve třech volně navazujících seriálech Náměstíčko, Příkopy a Náves. Právě nyní vysílá Česká televize seriál Hraběnky, kde si Vinklář také zahrál.

Omlouváme se všem slušným čtenářům za to, že jsme zrušili diskusi pod článkem. Někteří jiní ji bohužel zneužívali k opakovaným vulgárním výpadům, které už nešlo mazat jednotlivě.
,