Radiohead vystoupí 23. srpna v pražských Holešovicích.

Radiohead vystoupí 23. srpna v pražských Holešovicích. | foto: Profimedia.cz

Víme, kdo půjde zadarmo na koncert Radiohead, nejekologičtější kapely světa

  • 4
Skupina Radiohead, která v Česku poprvé vystoupí 23. srpna, je pověstná svou touhou chránit přírodu. Jak se pokusí "zmenšit svou stopu v životním prostředí" při pražské zastávce, se můžete přesvědčit sami. Portál iDNES.cz nabídl volné vstupenky.

Vyhráli s Radiohead

Ondřej Baroň, Marek Hekrle, Tereza Janíková, Adam Kos, Martina Mistolerová, Svatava Postůvková, Vojtěch Remeš, Tereza Sittová, Jakub Sulženko, Lenka Vorlová

Portál iDNES.cz vítězům gratuluje. Každý získal dva volné vstupy na koncert Radiohead v Česku.

Členové Radiohead své nadšení pro ekologický přístup k životu dotáhli tak daleko, že si nechali posoudit vliv svých koncertů na životní prostředí samostatnou vědeckou studií.

"Ve světě globálního oteplování a klimatických změn přijali Radiohead uvědomělý přístup ke koncertování a snižování jeho vlivu na emise CO2. Kapela se snaží aktivně zmenšit stopu, kterou jejich turné zanechávají na životním prostředí. To zahrnuje například recyklování baterií a odpadu v zákulisí, nepoužívání jednorázových plastových lahví na vodu, omezení letecké dopravy pro transport vybavení a využívání pouze LED světel," uvádí skupina ve svých technických podmínkách.

RadioheadThom Yorke, zpěvák Radiohead

Co to pro dvouhodinové vystoupení v praxi znamená? "Radiohead například vyžadují bionaftu jako palivo pro generátory elektrické energie, přivezou si vlastní světelný LED systém, nápoje mají být prodávány divákům v obalech, které se dají smáčknout a biologicky odbourat, popřípadě jsou recyklovány. Nejsou dovoleny plechovky či sklo. Na pražském koncertu proto budou nápoje čepovány do omyvatelných zálohovaných kelímků za padesát korun," připomněl za pořadatele Borek Jiřík.

Kapela se v již zmíněné studii společnosti Best Foot Forward zaměřila i na alternativní způsoby dopravy, které by vedly ke snížení emisí oxidu uhličitého. I kvůli tomu se snaží vystupovat v centrech měst, kam se fanoušci mohou dopravit hromadnými dopravními prostředky či na kolech.

"To byl i impulz pro spolupráci s iniciativou Auto*Mat na cyklojízdě a zajištění hlídaného parkoviště na kola," doplňuje Jiřík.

Přání Radiohead:

  • podpora a spolupráce na recyklaci odpadu při koncertu – jak ze strany týmu kapely, tak i diváků
  • místo jednorázových lahví s pitnou vodou využití fontánek s pitnou vodou, kterou si členové týmu doplňují své lahve
  • tým vyžaduje omyvatelné, znovu použitelné kuchyňské nádobí, talíře, hrnky, příbory, látkové ubrousky, popř. z recyklovaného materiálu
  • kapela vyžaduje třídění bioodpadu z kuchyně a celého cateringu
  • kapela vyžaduje nejlépe místní organické potraviny
  • používání bezchlorových ekologicky přátelských čisticích prostředků

Kapela, kde může, redukuje emise CO2 tím, že svoje vybavení dopravuje po moři, čímž se například při dopravě z Evropy do USA ušetří 47 tun CO2. Cestuje co nejméně letecky, plánuje co nejefektivněji turné a vyhýbá se charterovým letům. "Radiohead je jasné, že tato studie a výsledky jsou částečné, ale je to začátek," uzavírá kapela výsledky studie.

Radiohead prodali přes 30 milionů alb a doma na poličkách se pyšní prestižními cenami Grammy, BRIT Awards či MTV. Jako headlineři festivalů se představili letos například v Leedsu či Readingu, loni v Roskilde. Vstupenky na tento výjimečný koncert jsou v síti Ticketpro za 1 090 až 1 740 korun.