Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Viggo Mortensen se kvůli roli mafiána naučil rusky

  10:19aktualizováno  10:19
Kriminální thriller Východní přísliby je příběh černý jako noc. Režisér David Cronenberg v něm postavil pěšákovi ruské mafie s tváří Vigga Mortensena do cesty porodní asistentku Naomi Watts. Jak to dopadlo, zjistíme v českých kinech už tento čtvrtek.

z filmu Východní přísliby (Viggo Mortensen) | foto: Blue Sky Film

Příběh Východních příslibů je založen na tématu obchodu s lidmi z východní Evropy. V roli těch, kteří z takovýchto obchodů profitují, figurují členové londýnského rodinného klanu patřícího k ruské zločinecké organizaci Vory v zakoně.

Jedná se o skutečnou zločineckou kastu s pevnou strukturou a hierarchií, která se zformovala v sibiřských gulazích a vytvořila svůj vlastní kodex představující právní řád ruských zločinců. Podle odhadů působí tato organizace v desítkách různých států a má několik tisíc členů.

Děj filmu se odehrává v současném Londýně a odhaluje podsvětí ruské mafie. Rus Nikolaj Lužin (Viggo Mortensen) pracuje pro mafiánskou rodinu nejprve jako řidič, ale díky své inteligenci a chladnokrevnosti si brzy získá jejich důvěru a stane se pěšákem Vorů.

Jeho život se ale změní ve chvíli, kdy se součástí příběhu stane porodní asistentka Anna (Naomi Watts), která objevila deník patřící ruské dívce, jež zemřela při porodu. Anna pátrá po rodině jejího dítěte a deník ji přivádí až k jádru mafie, což dostane ji a její blízké do velkého nebezpečí.  

Postavu Nikolaje svěřil režisér Cronenberg Viggu Mortensenovi, se kterým nedávno spolupracoval na filmu Dějiny násilí. K jeho úloze vysvětluje: "Nikolaj na první pohled vypadá jako gangster, má však v sobě i určitou jemnost, takže je tvrdý i křehký zároveň.“

Mortensen v rámci přípravy strávil několik týdnů v Rusku, kde navštívil Nikolajův rodný Ural, trávil čas mezi Rusy se špatnou pověstí, sledoval ruské filmy a televizní pořady, pročítal knihy Vladimira Nabokova a piloval ruštinu.

V průběhu natáčení měl Mortensen u sebe předměty, které si z Ruska přivezl, například růženec z roztavených plastových zapalovačů vyrobený ve vězení. Svůj karavan vyzdobil reprodukcemi ruských ikon, aby si vytvořil atmosféru, která mu pomáhala zahrát postavu autenticky.

K postavě Anny Chytrové Cronenberg prozrazuje: "Anna je velmi zranitelná. V životě ji potkala ztráta, která ji stále trápí. Při hledání původu mladé ženy, významu jejích zápisků a budoucího osudu osiřelého dítěte se začíná obracet k ruské polovině svých kořenů. Nikolaje se bojí, ale přesto touží zažít trochu nebezpečí.“
 
Roli Nikolajevova vznětlivého parťáka Kirila ztvárnil francouzský herec Vincent Cassel. Kiril je agresivní a nebezpečný, ale zároveň je jeho postava velmi dojemná, protože nezná nic jiného než "rodinný podnik“ a přísného otce.

"Je neobyčejné pozorovat Cassela, jak se mění z padoucha na ukňourané děcko. Kdykoli se na plátně objeví jeho otec a zločinecký boss v jednom, z Kirila se stává kluk, zejména díky nenuceně autoritativnímu vystupování Armina Muellera-Stahla,“ žasne producent Webster.

Ve filmu hraje nemalou úlohu také zločinecké tetování, které u Vorů funguje jako občanský průkaz, který ovšem vydává poněkud podezřelý úřad. Vytetované symboly popisují osobnost člověka, vypovídají o jeho spáchaných zločinech, letech strávených ve vězení, sexuální orientaci, a slouží jako dorozumívací prostředek a propustka do tajných míst.

Film získal cenu diváků na Torontském mezinárodním festivalu 2007 a obdržel nominace na Zlatý glóbus v kategoriích nejlepší film, nejlepší mužský herecký výkon a nejlepší instrumentální hudba.

Východní přísliby
(Eastern Promises) USA 2007, režie: David Cronenberg, scénář: Steven Knight, hudba: Howard Shore, hrají: Viggo Mortensen, Naomi Watts, Vincent Cassel, Armin Mueller-Stahl, česká distribuce: Blue Sky Film, česká premiéra: 10. ledna 2008

Autor: FilterNejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

VIDEO: Strašidelně zamilovaný Drákula zve na Hotel Transylvánie 3

trailer k filmu Hotel Transylvánie 3: Příšerózní dovolená

Když se rodinka z animované série Hotel Transylvánie ve třetím dílu s podtitulem Příšerózní dovolená nalodí na výletní...

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

RECENZE: Iron Man se musí smát. Dorost z Pacific Rim opět zachraňuje svět

Záběr ze snímku Pacific Rim: Povstání

Star Wars, X-Men a teď i Pacific Rim: Povstání. Pokračování sci-fi rozmnožilo sled sérií, které zkoušejí zlákat nové...

Najdete na iDNES.cz