Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Viggo Mortensen se kvůli roli mafiána naučil rusky

  10:19aktualizováno  10:19
Kriminální thriller Východní přísliby je příběh černý jako noc. Režisér David Cronenberg v něm postavil pěšákovi ruské mafie s tváří Vigga Mortensena do cesty porodní asistentku Naomi Watts. Jak to dopadlo, zjistíme v českých kinech už tento čtvrtek.

z filmu Východní přísliby (Viggo Mortensen) | foto: Blue Sky Film

Příběh Východních příslibů je založen na tématu obchodu s lidmi z východní Evropy. V roli těch, kteří z takovýchto obchodů profitují, figurují členové londýnského rodinného klanu patřícího k ruské zločinecké organizaci Vory v zakoně.

Jedná se o skutečnou zločineckou kastu s pevnou strukturou a hierarchií, která se zformovala v sibiřských gulazích a vytvořila svůj vlastní kodex představující právní řád ruských zločinců. Podle odhadů působí tato organizace v desítkách různých států a má několik tisíc členů.

Děj filmu se odehrává v současném Londýně a odhaluje podsvětí ruské mafie. Rus Nikolaj Lužin (Viggo Mortensen) pracuje pro mafiánskou rodinu nejprve jako řidič, ale díky své inteligenci a chladnokrevnosti si brzy získá jejich důvěru a stane se pěšákem Vorů.

Jeho život se ale změní ve chvíli, kdy se součástí příběhu stane porodní asistentka Anna (Naomi Watts), která objevila deník patřící ruské dívce, jež zemřela při porodu. Anna pátrá po rodině jejího dítěte a deník ji přivádí až k jádru mafie, což dostane ji a její blízké do velkého nebezpečí.  

Postavu Nikolaje svěřil režisér Cronenberg Viggu Mortensenovi, se kterým nedávno spolupracoval na filmu Dějiny násilí. K jeho úloze vysvětluje: "Nikolaj na první pohled vypadá jako gangster, má však v sobě i určitou jemnost, takže je tvrdý i křehký zároveň.“

Mortensen v rámci přípravy strávil několik týdnů v Rusku, kde navštívil Nikolajův rodný Ural, trávil čas mezi Rusy se špatnou pověstí, sledoval ruské filmy a televizní pořady, pročítal knihy Vladimira Nabokova a piloval ruštinu.

V průběhu natáčení měl Mortensen u sebe předměty, které si z Ruska přivezl, například růženec z roztavených plastových zapalovačů vyrobený ve vězení. Svůj karavan vyzdobil reprodukcemi ruských ikon, aby si vytvořil atmosféru, která mu pomáhala zahrát postavu autenticky.

K postavě Anny Chytrové Cronenberg prozrazuje: "Anna je velmi zranitelná. V životě ji potkala ztráta, která ji stále trápí. Při hledání původu mladé ženy, významu jejích zápisků a budoucího osudu osiřelého dítěte se začíná obracet k ruské polovině svých kořenů. Nikolaje se bojí, ale přesto touží zažít trochu nebezpečí.“
 
Roli Nikolajevova vznětlivého parťáka Kirila ztvárnil francouzský herec Vincent Cassel. Kiril je agresivní a nebezpečný, ale zároveň je jeho postava velmi dojemná, protože nezná nic jiného než "rodinný podnik“ a přísného otce.

"Je neobyčejné pozorovat Cassela, jak se mění z padoucha na ukňourané děcko. Kdykoli se na plátně objeví jeho otec a zločinecký boss v jednom, z Kirila se stává kluk, zejména díky nenuceně autoritativnímu vystupování Armina Muellera-Stahla,“ žasne producent Webster.

Ve filmu hraje nemalou úlohu také zločinecké tetování, které u Vorů funguje jako občanský průkaz, který ovšem vydává poněkud podezřelý úřad. Vytetované symboly popisují osobnost člověka, vypovídají o jeho spáchaných zločinech, letech strávených ve vězení, sexuální orientaci, a slouží jako dorozumívací prostředek a propustka do tajných míst.

Film získal cenu diváků na Torontském mezinárodním festivalu 2007 a obdržel nominace na Zlatý glóbus v kategoriích nejlepší film, nejlepší mužský herecký výkon a nejlepší instrumentální hudba.

Východní přísliby
(Eastern Promises) USA 2007, režie: David Cronenberg, scénář: Steven Knight, hudba: Howard Shore, hrají: Viggo Mortensen, Naomi Watts, Vincent Cassel, Armin Mueller-Stahl, česká distribuce: Blue Sky Film, česká premiéra: 10. ledna 2008

Autor: FilterNejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

VIDEO: Nejste stará, zlá ani ošklivá. Pohádka Malá čarodějnice jde do kin

Trailer k filmu Malá čarodějnice

Ambiciozní mladá čarodějka z lesů, kterou před lety stvořil německý spisovatel Otfried Preußler, se vydává na filmová...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

TELEVIZIONÁŘ: K čemu pravda? Důležitější je lživé a zrůdné Doznání

Z filmu Doznání (1970)

Některé zrůdnosti by si měl člověk čas od času připomenout, byť zvedají žaludek i adrenalin. Třeba slova vyšetřovatele,...

Najdete na iDNES.cz