Viewegh uděluje Lekci tvůrčího psaní

  1:00aktualizováno  1:00
Jak již jsou čeští čtenáři několik let zvyklí, vydává každý rok na jaře spisovatel Michal Viewegh novou knihu. Tentokrát nejde o román, ale o novelu – Lekci tvůrčího psaní. Na pultech knihkupectví bude kniha o sto čtyřiceti stranách v úterý.

Brněnské nakladatelství Petrov počítá s nákladem čtyřiceti pěti tisíc výtisků.

"Bude to příběh, který vznikne během jediného dne, v semináři tvůrčího psaní. Celé se to navíc odehraje přímo před zraky čtenáře. Prakticky z ničeho by před jeho očima mělo vzniknout pozoruhodné něco."

Tak charakterizuje své vznikající dílo "autor" v Lekci tvůrčího psaní – půjde prý o "bezmála drzé autorské gesto, sebevědomou demonstraci tvůrčích schopností".

Zmíněný "autor", vlastně vedlejší postava novely, stvoří v několikerém "příběhu v příběhu" hlavního hrdinu Oskara, úspěšného spisovatele, šťastného otce a manžela, který si dráhu na volné noze zpestřuje vyučováním tvůrčího psaní.

Vieweghova novinka však není jen o jednom literárním rychlokurzu, spíše vypráví o tom, jak skrze literaturu poznat sama sebe, odkrýt bolesti i tragické osudy. V protikladu k tomu stojí jazyk bulváru, který zjednodušuje složitost lidských životů, převádí je do laciných klišé a bombastických vět s vykřičníky.

"Je to komorní novela, u níž si cením autorovy ukázněnosti a střídmosti. Sevřená kompozice, vnitřní gradace, postupně rozkrývané tajemství. Vlastně jsem měl při čtení pocit, jako bych procházel trychtýřem, obráceným. Na čtenáře čeká nejprve úzké hrdlo – výuková učebna, v níž mají prostor pouze učitel a žáci. Nakonec se však octnete v širokém trychtýři s příběhem o ‚uražené a ponížené‘ v tom dryáčnickém světě plném bulváru," charakterizuje knihu šéfredaktor Petrova Miloš Voráč.

Kromě již zmíněného bulvárního tisku vypočítává několik dalších námětů knihy, kterými jsou talent a netalent, vztah "autor" a kritik, vztahy k ženám, ale také protiklad přetvářky a sebeobětování.

"Zdá se mi, že Vieweghův předchozí román Vybíjená a Lekce tvůrčího psaní tvoří jistý celek: jsou psané s výraznější životní zralostí a zkušenostmi, snad i s větší nostalgií a se schopností vytvořit silnou literární postavu, která není jen otiskem autorova ‚já‘. Je to hlubší text, osobně mám z toho radost," dodává Voráč.

Novinku Viewegh odmítl jakkoli komentovat pro média, která se musí spokojit s jedinou větou: novela pojednává "hlavně o tom, jak obtížné je v Čechách napsat – a koneckonců i prožít – cituplný příběh".

"Nechci vykládat své dílo za kritiky. Dával jsem padesát rozhovorů ročně a jsem zvědavý, jaké to bude, když nedám ani jeden," vysvětlil Viewegh.

Čtenářské veřejnosti se však zdrženlivost netýká: Lekci tvůrčího psaní bude podepisovat ve středu od 17 hodin v pražském knihkupectví Fišer v Kaprově ulici. Poté ho čeká šestidenní turné po moravských městech: Brně, Ostravě, Opavě, Zlíně, Prostějově, Uherském Hradišti i Vyškově.
Nejčtenější

Bart Simpson mi způsobil celoživotní problém, řekl Martin Dejdar Za scénou

Herec a dabér Martin Dejdar v kulturním magazínu Za scénou.

„Věděli jsme, že originál mluví žena, tak jsme se snažili nalézt něco jiného. Jediné, co jsem však opravdu hledal, byl...

POSLEDNÍ DOJMY: Porušil Labyrint III desatero pravidel detektivky?

Záběr z třetí řady seriálu Labyrint

Záhada trvající sedm večerů je konečně vyřešena, poslední část televizního Labyrintu III odhalila pachatele. S...PRVNÍ DOJMY: Výzva, noblesa, užít si to. Zakázaná slova StarDance

Jiří Dvořák patří ve StarDance k favoritům

Boj o vítěze tanečního parketu zahájil v ČT devátou sezonu. Tradičně, protože přenosem StarDance opět provázejí Tereza...

Další státní cena v ohrožení, odmítla ji rodina Evalda Schorma

Příběh falešného faráře (Vlastimil Brodský),  který pomáhá všem vesničanům, ale...

Letošní předávání cen v kultuře, jimiž stát oceňuje výrazné osobnosti, má další trhlinu. Poté, co odmítl převzít cenu...

Zemřel herec Břetislav Slováček, novinář z filmu Rozpuštěný a vypuštěný

Herec Břetislav Slováček v březnu 2009, kdy působil v souboru Divadla na...

Ve věku 70 let zemřel herec Břetislav Slováček. Hrál dlouhá léta v pražském Divadle na Vinohradech, odkud v 90. letech...

Další z rubriky

Nobelovu cenu za literaturu smetlo MeToo. Komu by ji dali čeští autoři?

Spisovatel Milan Kundera (duben 1979)

Co mají společného Harvey Weinstein a Nobelova cenu za literaturu? Pramálo, amerického producenta i prozatím...

Už žádná Geniální přítelkyně. Ferrante teď píše o Tíživé lásce

Italské město Neapol

Nikdo netuší, kdo ve skutečnosti je spisovatelka Elena Ferrante. Přesto ji magazín Time v roce 2016 zařadil mezi sto...

Vycházejí poslední ztracené povídky F. S. Fitzgeralda. Nechybí jim ironie

Spisovatel Francis Scott Fitzgerald

Americký spisovatel Francis Scott Fitzgerald po sobě zanechal takové množství textu, že i v roce 2018 mohou vycházet...Najdete na iDNES.cz