Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Viewegh se dočkal divadelní verze Andělů všedního dne

  18:09aktualizováno  18:09
Michal Viewegh podruhé vstupuje na české jeviště. Ve zlínském Městském divadle má v režii Petra Štindla premiéru dramatizace jeho novely Andělé všedního dne.

Z inscenace Andělé všedního dne | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Na domácích divadelních prknech zatím z Vieweghových hrdinů ožili pouze ti z Báječných let pod psa.

 "U Viewegha není běžné, aby dával souhlas k dramatizaci svých knih. Je to exkluzivní záležitost, že zlínské divadlo získalo práva," řekl režisér Štindl. Na konci sezony čeká Viewegha ještě jedna premiéra: tentokrát v Národním divadle v Brně, které uvede jeho dramatický debut Růže pro Markétu.

Celý příběh Andělů, který sám autor označuje za "svižnou story o lidech, andělích a umírání", se odehrává během jediného dne, v němž se propletou osudy tří hlavních postav - nedávno ovdovělé mladé lékařky Ester, manželskou rutinou znaveného učitele autoškoly Karla a "životem podvedeného" sebevraha Zdeňka.

Kroky hrdinů sledují čtyři andělé - Jofaniel, Hachamel, NithHaiahem a Ilmuth. Jejich úkolem je být lidem nacházejícím se na samé hranici smrti nablízku. Nemůžou jim pomoci, ale smějí jim jejich poslední chvíle zpříjemnit.

Vypadají jako dobří lidé

"Ve starých poznámkách jsem našel opsané talmudské přísloví: Když na zemi skončí jedno přátelství, v nebi zemře jeden anděl. Na anděly v tradičním smyslu nevěřím, ale řekněme, že věřím v síly dobra. Že když třeba pokazíme zmíněné přátelství, ubude na světě kousek pozitivní energie. Jeden z mých andělů v novele říká: Chcete konečně vědět, jak vypadají andělé? Jako dobří lidé," řekl o své knize Michal Viewegh.

Zlínské divadlo uvede dramatizaci, jejímž autorem je umělecký šéf souboru Dodo Gombár. Poprvé ji představil ve slovenském Martině. "Inscenaci v Martině jsem viděl a moc se mi líbila. Ve Zlíně to bude podle stejné adaptace, takže se těším. Jsem zvědavý a jsem rád, že se to dostalo i sem do Česka. Pro mě je toto téma i z osobních důvodů velmi důležité. Reflektuje to, co jsme si zažili doma v rodině s tatínkem. Zároveň si myslím, že to není knížka beznadějná, že je plná naděje a vyzařuje z ní pozitivní energie," řekl autor při své listopadové návštěvě ve zlínském divadle. Tehdy se přijel podívat, jak probíhají přípravy hry.

Léčivá síla

Čím příběh upoutal Petra Štindla? "Vymyká se Vieweghově dosavadní tvorbě. Je jiný, překvapující, bolestný i veselý. Je zvláštním způsobem čistý. Bleděmodrý. Doufám, že taková bude i naše inscenace," řekl režisér. Smutného tématu se však diváci nemusí obávat. "V každém druhém představení je obsažena smrt. Tady je zajímavé, co se kolem ní děje. V andělském příběhu je zakódovaná naděje," vysvětlil Štindl.

Inscenace není beznadějná ani podle dramaturgyně Jany Kafkové. "Andělé všedního dne je krásná věc, pro Viewegha typická i netypická. Najdete tam vše, co u něj máte rádi, a navíc duchovní nadstavbu. V inscenaci bude léčivá síla. Diváci, kteří prožívají něco podobného, si na základě toho, jak andělé příběh zastavují a komentují, uvědomí, v čem je gros života. Mne to obrovsky zasáhlo," přemítá Kafková.

Divadlo nemůže přesně kopírovat knihu, leccos tedy zmizí, něco se posune. Michal Viewegh přiznal, že úpravy sleduje, ale nijak rozhořčeně. "Souhlasit s dramatizací nebo zfilmováním knížky totiž nevyhnutelně znamená předem se s tím smířit," uvedl před časem.

Vieweghovy pozemské hrdiny ztvárnili Petra Hřebíčková, Luděk Randár a Pavel Vacek, v rolích andělů se představí Josef Koller, Pavel Leicman, Radoslav Šopík a hostující Michaela Doleželová. "Při Vieweghově návštěvě ve zlínském divadle jsme ho sice seznámili s naší inscenací, ale neodkryli jsme mu všechno, ať je i trochu překvapený," řekl Pavel Vacek, představitel sebevraha Zdeňka.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

OBRAZEM: Nový cirkus a Tycho de Brahe. Patnáctá Letní Letná začala

Záběr ze slavnostního zahájení 15. Letní Letné, které neslo název De Nova...

Už patnáctý ročník festivalu Letní Letná zahájilo ve středu večer speciální představení De Nova Stella. Odstartovala...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Najdete na iDNES.cz