Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Viewegh se dočkal divadelní verze Andělů všedního dne

  18:09aktualizováno  18:09
Michal Viewegh podruhé vstupuje na české jeviště. Ve zlínském Městském divadle má v režii Petra Štindla premiéru dramatizace jeho novely Andělé všedního dne.

Z inscenace Andělé všedního dne | foto: Dalibor Glück, MAFRA

Na domácích divadelních prknech zatím z Vieweghových hrdinů ožili pouze ti z Báječných let pod psa.

 "U Viewegha není běžné, aby dával souhlas k dramatizaci svých knih. Je to exkluzivní záležitost, že zlínské divadlo získalo práva," řekl režisér Štindl. Na konci sezony čeká Viewegha ještě jedna premiéra: tentokrát v Národním divadle v Brně, které uvede jeho dramatický debut Růže pro Markétu.

Celý příběh Andělů, který sám autor označuje za "svižnou story o lidech, andělích a umírání", se odehrává během jediného dne, v němž se propletou osudy tří hlavních postav - nedávno ovdovělé mladé lékařky Ester, manželskou rutinou znaveného učitele autoškoly Karla a "životem podvedeného" sebevraha Zdeňka.

Kroky hrdinů sledují čtyři andělé - Jofaniel, Hachamel, NithHaiahem a Ilmuth. Jejich úkolem je být lidem nacházejícím se na samé hranici smrti nablízku. Nemůžou jim pomoci, ale smějí jim jejich poslední chvíle zpříjemnit.

Vypadají jako dobří lidé

"Ve starých poznámkách jsem našel opsané talmudské přísloví: Když na zemi skončí jedno přátelství, v nebi zemře jeden anděl. Na anděly v tradičním smyslu nevěřím, ale řekněme, že věřím v síly dobra. Že když třeba pokazíme zmíněné přátelství, ubude na světě kousek pozitivní energie. Jeden z mých andělů v novele říká: Chcete konečně vědět, jak vypadají andělé? Jako dobří lidé," řekl o své knize Michal Viewegh.

Zlínské divadlo uvede dramatizaci, jejímž autorem je umělecký šéf souboru Dodo Gombár. Poprvé ji představil ve slovenském Martině. "Inscenaci v Martině jsem viděl a moc se mi líbila. Ve Zlíně to bude podle stejné adaptace, takže se těším. Jsem zvědavý a jsem rád, že se to dostalo i sem do Česka. Pro mě je toto téma i z osobních důvodů velmi důležité. Reflektuje to, co jsme si zažili doma v rodině s tatínkem. Zároveň si myslím, že to není knížka beznadějná, že je plná naděje a vyzařuje z ní pozitivní energie," řekl autor při své listopadové návštěvě ve zlínském divadle. Tehdy se přijel podívat, jak probíhají přípravy hry.

Léčivá síla

Čím příběh upoutal Petra Štindla? "Vymyká se Vieweghově dosavadní tvorbě. Je jiný, překvapující, bolestný i veselý. Je zvláštním způsobem čistý. Bleděmodrý. Doufám, že taková bude i naše inscenace," řekl režisér. Smutného tématu se však diváci nemusí obávat. "V každém druhém představení je obsažena smrt. Tady je zajímavé, co se kolem ní děje. V andělském příběhu je zakódovaná naděje," vysvětlil Štindl.

Inscenace není beznadějná ani podle dramaturgyně Jany Kafkové. "Andělé všedního dne je krásná věc, pro Viewegha typická i netypická. Najdete tam vše, co u něj máte rádi, a navíc duchovní nadstavbu. V inscenaci bude léčivá síla. Diváci, kteří prožívají něco podobného, si na základě toho, jak andělé příběh zastavují a komentují, uvědomí, v čem je gros života. Mne to obrovsky zasáhlo," přemítá Kafková.

Divadlo nemůže přesně kopírovat knihu, leccos tedy zmizí, něco se posune. Michal Viewegh přiznal, že úpravy sleduje, ale nijak rozhořčeně. "Souhlasit s dramatizací nebo zfilmováním knížky totiž nevyhnutelně znamená předem se s tím smířit," uvedl před časem.

Vieweghovy pozemské hrdiny ztvárnili Petra Hřebíčková, Luděk Randár a Pavel Vacek, v rolích andělů se představí Josef Koller, Pavel Leicman, Radoslav Šopík a hostující Michaela Doleželová. "Při Vieweghově návštěvě ve zlínském divadle jsme ho sice seznámili s naší inscenací, ale neodkryli jsme mu všechno, ať je i trochu překvapený," řekl Pavel Vacek, představitel sebevraha Zdeňka.

Autoři:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

Dostojevského Idiota v Rokoku netrápí čas, fyzika ani pravděpodobnost

Záběr z kostýmové zkoušky nového nastudování Idiota v Divadle Rokoko

Velkou ruskou klasiku chystá v sobotu pražské Divadlo Rokoko. V režii Pavla Kheka zde připravují Dostojevského Idiota....

RECENZE: Faust je jízda. Do Stavovského divadla dorazil Rašilov v kamionu

Z inscenace Fausta ve Stavovském divadle

Saša Rašilov, skvělý překlad a neuvěřitelné obrazy. To jsou hlavní přednosti nového nastudování Fausta Národním...

RECENZE: Sex a kříže. Na Palmovce se ukřičené polské režie opravdu nebáli

Z uvedení Něco za něco v Divadle pod Palmovkou

Temná scéna, hutná a silně nabasovaná hudba. Od úvodních minut je jasné, že nastudování Shakespearovy poslední komedie...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.

Najdete na iDNES.cz