Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mráz přichází z Hradu, varuje v novém románu Michal Viewegh

  13:15aktualizováno  13:15
Společně s návštěvníky hudebního festivalu Sázavafest, který v Benešově u Prahy skončil v neděli ráno, oslavil v sobotu své 50. narozeniny autorským čtením v zaplněném stanu spisovatel Michal Viewegh. Představil také svůj nový román Mráz přichází z Hradu.

Michal Viewegh | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

V sobotu pozdě večer z Vieweghových knih Nové nápady laskavého čtenáře a Povídky o lásce přečetli ukázky členové divadla Ztracená existence. "Nechtěl jsem narozeniny slavit nějak veřejně, měl jsem několik povedených rodinných oslav a tohle je taková veřejná after party. Mám vlastně letos dvě výročí, nejen že mi je padesát, ale vydávám svou pětadvacátou knihu," řekl Viewegh.

Úspěšný spisovatel se festivalu zúčastnil poněkolikáté. "Četl jsem i loni za povodní v Kácově asi pro šest lidí a dva hasiče, mě už nic nepřekvapí," podotkl. Pro četbu spisovatel zvolil spíše lehčí náměty, ale představil také chystanou novinku, román Mráz přichází z Hradu, který je volným pokračováním detektivky Mafie v Praze. Ta je obrazem české reality a její jízlivou satirou.

"Je to dělané tak, aby to pochopili i lidé, kteří první díl nečetli. Samozřejmě to více docení čtenáři, kteří znají některé hlavní postavy a uvidí jejich vývoj. Můžu prozradit, že postavy všech kmotrů, podnikatelů a politiků budou pod jejich skutečnými jmény. Včetně premiéra Nečase, ředitelky jeho kabinetu Nagyové, prezidenta Klause, jeho manželky, podnikatele Janouška a dalších. Myslím, že jsem napsal velmi kontroverzní knihu," uvedl Viewegh, kterého prý k využití skutečných jmen vedl vztek a znechucení nad pokračujícími skandály.

"Mně politici 'kradli náměty'. Já jsem něco vymyslel jako velkou fikci a příští týden se něco podobného stalo," řekl. Při sledování politické scény se zdá, že toto téma je nevyčerpatelné, ale Viewegh nechce psát trilogii, i když ho k tomu někteří lidé vyzývali. "Opustím bahno české politiky a budu příští rok psát něco úplně jiného, texty nezatížené problémy s korupcí a podobně. Chystám druhý díl Krátkých pohádek pro unavené rodiče. Už si potřebuju odpočinout," vysvětlil.

Viewegh podle svých slov nechtěl zatížit atmosféru festivalu tím, že by četl pouze z knih o korupci. "Mafie v Praze je kniha, která například moji ženu děsí. Pro lidi, kteří jsou právem znechuceni politikou a naštvaní na politiky, může mít ta knížka jistý katarzní až psychohygienický účinek, protože jediné, co nám zbývá, je ty gaunery zesměšnit, což já mohu pod pláštíkem fikce udělat," řekl.

Součástí Vieweghových oslav mělo být i jeho společné vystoupení se členy skupiny Mňága a Žďorp, která pro změnu slaví 25 let své existence. Z plánu vyměnit si gratulace však sešlo. "My jsme zjistili, že jsme nepořádníci a ještě dnes hrajeme na festivalu u Rumburku, takže plán nevyšel, protože jsme se jako idioti nepodívali do rozpisu cest. Chtěli jsme mu něco popřát do druhé padesátky, my ho máme rádi, považujeme ho za jednoho z nejlepších českých spisovatelů," řekl lídr kapely Petr Fiala.

Autoři: ,Nejčtenější

Vyslýchali mě jako fašistku, říká autorka scénáře o střetu s muslimy

Z filmu Pírko

Za scénář filmu Jako v ráji dostala Lucia Klein Svoboda jednu z vítězných cen loňské soutěže Filmové nadace. Má už i...

RECENZE: Věčně tvá nevěrná následuje normu, že co český film, to ostuda

Z filmu Věčně tvá nevěrná

Novinka kin s názvem Věčně tvá nevěrná dokonale naplňuje zvyklost, že tuzemské romantické komedie jsou špatné, dojemně...RECENZE: Krimi selhává. Inspektor Max od kolotočů pouze připomíná jiné

Ze seriálu Inspektor Max

Zločin v operetce. Tak se po několika dílech jeví koprodukční seriál Inspektor Max, který po slovenské lednové premiéře...

Nejde o cenzuru, líčí šéf rady, proč odmítli film o střetu s muslimy

Ceny Filmové nadace převzali (zleva) Radek Bajgar, Lucia Klein Svoboda, Lucie...

Přemysl Martínek z Rady Státního fondu kinematografie, kde Lucia Klein Svoboda neuspěla s žádostí o podporu svého filmu...

A ještě jedna věc. Columbo, křestním jménem poručík, slaví padesátku

Peter Falk v seriálu Columbo

Seriál sice začal až v roce 1971, nicméně před padesáti lety, 20. února 1968 v pilotní epizodě Vražda na předpis, se...

Další z rubriky

Nejlepší kniha posledních 99 let? Magnesia Litera zapojí čtenáře

Daniela Písařovicová a Jiří Havelka

Knižní ceny Magnesia Litera se letos ponesou v duchu oslav sta let od založení Československa. V rámci 17. ročníku...

GLOSA: Knižní čtvrtek zase zvolnil. Do Vánoc je ještě daleko

Velký knižní čtvrtek (jaro 2018)

Velký knižní čtvrtek je zpět. Tentokrát sází na silné příběhy, jenom mu bohužel chybí to jedno velké, nejlépe české...

RECENZE: Mrtví leží u zdí. U berlínské stejně jako u kremelské

Moskva. V popředí věže Kremlu, v pozadí monumentální budova Lomonosovovy...

Dva thrillery s výrazně politickými prvky se sice odehrávají v bývalých socialistických státech, ale jejich autory jsou...

Najdete na iDNES.cz