Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Viewegh ohlásil další tři filmy podle svých knih

  0:01aktualizováno  0:01
Po Nestydovi a Případu nevěrné Kláry vzniknou filmové přepisy Krátkých pohádek pro unavené rodiče, Andělů všedního dne a Románu pro muže, prozradil deníku MF DNES spisovatel Michal Viewegh.

Michal Viewegh - Praha (září 2008) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ani Nestydou to zdaleka nekončí. Nejnovější film podle předlohy Michala Viewegha, který zítra vtrhne do českých kin v režii Jana Hřebejka s Jiřím Macháčkem v hlavní roli a v úctyhodném počtu šestačtyřiceti kopií, je v pořadí už pátým vieweghovským přepisem. Šestý - Případ nevěrné Kláry - se dokončuje a další tři se chystají.

"Rád bych, aby vznikaly co možná přirozeně, a hlídám si i jistou četnost, aby jich nebylo najednou moc. Nicméně v budoucnu by se měly natočit ještě filmy podle mých Krátkých pohádek pro unavené rodiče, podle Andělů všedního dne a zřejmě i Románu pro muže, který právě vychází," uvedl Viewegh.

Vesměs hity roku
Je nasnadě, že nejprodávanější tuzemský autor producenty přitahuje. "Kdykoli se podílíme na nějakém českém filmu, vstupujeme tak trochu do neznáma, ale tohle bylo velmi jednoduché rozhodování," konstatoval ředitel televize Nova Petr Dvořák o Nestydovi, který vznikl na motivy několika z Vieweghových Povídek o manželství a sexu.

Stačí se podívat do historie vieweghovských snímků. Hned první z nich, retrokomedie Báječná léta pod psa v režii Petra Nikolaeva, se stala nejnavštěvovanějším českým filmem roku 1997; našla tehdy skoro tři sta padesát tisíc diváků. Romantickou komedii režiséra Filipa Renče Román pro ženy vidělo přes šest set tisíc lidí, čímž vyhrála v roce 2005.

A rok poté přišlo nejvíce návštěvníků do kin opět na vieweghovskou látku: Účastníci zájezdu v režii Jiřího Vejdělka se přiblížili osmi stům tisícům diváků. Trochu zapadla jen Výchova dívek v Čechách, kterou natočil Petr Koliha: startovala totiž jen pár týdnů po Báječných letech pod psa. Nicméně obecně platí, že jméno Michal Viewegh zaručuje hit v knihkupectví i v kině.

Dvorního filmaře však spisovatel zatím nenašel; každý titul točil jiný režisér. O spolutvůrci Nestydy Hřebejkovi autor říká: "Čteme rádi stejné knihy, máme podobný smysl pro humor i životní styl." Ještě před dvěma lety měl však Viewegh o přepisu Povídek o manželství a o sexu jinou představu, a sice "tři až pět povídek spojených hlavní postavou, tři až pět předních českých režisérů".

Tehdy se také ještě domlouvalo, že po úspěšném Románu pro ženy natočí Renč i Případ nevěrné Kláry a Román pro muže. Ale teď už "Kláru" dokončuje italský režisér s italskými, anglickými a českými herci. "Šlo o výhodnou nabídku, anglicky mluvený film má navíc větší šance na mezinárodní scéně," vysvětlil důvod koprodukce producent vieweghovských děl Rudolf Biermann.

Nikdo nemá monopol
Kdo a kdy se ujme dalších spisovatelových knih, není zatím rozhodnuto. Sice se proslýchá, že režií Andělů všedního dne, příběhu jediného dne a tří lidských osudů spojených v jeden, by mohla na poli hraného filmu debutovat dokumentaristka Olga Špátová, ale podle režisérky si o tom s Vieweghem zatím jenom nezávazně povídají. "Pravda je, že téma Andělů je blízké nám oběma," uvedla Špátová.

Právě podle tématu se při výběru filmařů rozhoduje i spisovatel. "Jeden jediný, ideální a univerzální režisér neexistuje, jeho volba se odvíjí vždy až od typu látky. Rozhodně na mé texty nemá nikdo z režisérů monopol," ujišťuje Viewegh.

V trojici děl, jejichž práva se spisovatel rozhodl odprodat filmařům, stále ještě chybí Vybíjená, o níž už před časem řekl: "Zatím ji před filmaři bráním. Vybíjená je román, na kterém mi hodně záleží, nechci se proto s prodejem práv ukvapit." Ve hře zůstává i možnost, že Viewegh zkusí napsat přímo scénář - zvažoval "komedii nebo rovnou parodii".

Ale prozatím zůstává u literatury. Před premiérou Nestydy totiž prohlásil: "Od dob Povídek o manželství a sexu jsem prodělal přece jen určitý osobnostní posun - příští rok hodlám vydat Povídky o lásce."
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Teorie velkého třesku má novou tvář, představí se Sheldonův bratr

Jerry O'Connell v seriálu Miliardy

Fanoušci seriálu Teorie velkého třesku konečně uvidí, jak vypadá George Cooper Jr., bratr hlavního hrdiny Sheldona...

Nejmladší účastníci soutěže Hvězda zítřka museli mít souhlas rodičů

Petr Jarchovský převzal na karlovarském festivalu odměnu 300 tisíc korun za...

Sedmnáctiletá studentka hodlá porotu oslovit mezigenerační pohádkou, která by měla diváky i pobavit. Jiným žadatelem,...

VIDEO: Válka je válka. A tohle válka opravdu je, tvrdí Foxtrot

Z filmu Foxtrot

Velkou cenu poroty z Benátek a osm cen izraelské filmové akademie získal Foxtrot, který do našich kin dorazí 12. dubna....

Najdete na iDNES.cz