Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Viewegh ohlásil další tři filmy podle svých knih

  0:01aktualizováno  0:01
Po Nestydovi a Případu nevěrné Kláry vzniknou filmové přepisy Krátkých pohádek pro unavené rodiče, Andělů všedního dne a Románu pro muže, prozradil deníku MF DNES spisovatel Michal Viewegh.

Michal Viewegh - Praha (září 2008) | foto:  Michal Sváček, MAFRA

Ani Nestydou to zdaleka nekončí. Nejnovější film podle předlohy Michala Viewegha, který zítra vtrhne do českých kin v režii Jana Hřebejka s Jiřím Macháčkem v hlavní roli a v úctyhodném počtu šestačtyřiceti kopií, je v pořadí už pátým vieweghovským přepisem. Šestý - Případ nevěrné Kláry - se dokončuje a další tři se chystají.

"Rád bych, aby vznikaly co možná přirozeně, a hlídám si i jistou četnost, aby jich nebylo najednou moc. Nicméně v budoucnu by se měly natočit ještě filmy podle mých Krátkých pohádek pro unavené rodiče, podle Andělů všedního dne a zřejmě i Románu pro muže, který právě vychází," uvedl Viewegh.

Vesměs hity roku
Je nasnadě, že nejprodávanější tuzemský autor producenty přitahuje. "Kdykoli se podílíme na nějakém českém filmu, vstupujeme tak trochu do neznáma, ale tohle bylo velmi jednoduché rozhodování," konstatoval ředitel televize Nova Petr Dvořák o Nestydovi, který vznikl na motivy několika z Vieweghových Povídek o manželství a sexu.

Stačí se podívat do historie vieweghovských snímků. Hned první z nich, retrokomedie Báječná léta pod psa v režii Petra Nikolaeva, se stala nejnavštěvovanějším českým filmem roku 1997; našla tehdy skoro tři sta padesát tisíc diváků. Romantickou komedii režiséra Filipa Renče Román pro ženy vidělo přes šest set tisíc lidí, čímž vyhrála v roce 2005.

A rok poté přišlo nejvíce návštěvníků do kin opět na vieweghovskou látku: Účastníci zájezdu v režii Jiřího Vejdělka se přiblížili osmi stům tisícům diváků. Trochu zapadla jen Výchova dívek v Čechách, kterou natočil Petr Koliha: startovala totiž jen pár týdnů po Báječných letech pod psa. Nicméně obecně platí, že jméno Michal Viewegh zaručuje hit v knihkupectví i v kině.

Dvorního filmaře však spisovatel zatím nenašel; každý titul točil jiný režisér. O spolutvůrci Nestydy Hřebejkovi autor říká: "Čteme rádi stejné knihy, máme podobný smysl pro humor i životní styl." Ještě před dvěma lety měl však Viewegh o přepisu Povídek o manželství a o sexu jinou představu, a sice "tři až pět povídek spojených hlavní postavou, tři až pět předních českých režisérů".

Tehdy se také ještě domlouvalo, že po úspěšném Románu pro ženy natočí Renč i Případ nevěrné Kláry a Román pro muže. Ale teď už "Kláru" dokončuje italský režisér s italskými, anglickými a českými herci. "Šlo o výhodnou nabídku, anglicky mluvený film má navíc větší šance na mezinárodní scéně," vysvětlil důvod koprodukce producent vieweghovských děl Rudolf Biermann.

Nikdo nemá monopol
Kdo a kdy se ujme dalších spisovatelových knih, není zatím rozhodnuto. Sice se proslýchá, že režií Andělů všedního dne, příběhu jediného dne a tří lidských osudů spojených v jeden, by mohla na poli hraného filmu debutovat dokumentaristka Olga Špátová, ale podle režisérky si o tom s Vieweghem zatím jenom nezávazně povídají. "Pravda je, že téma Andělů je blízké nám oběma," uvedla Špátová.

Právě podle tématu se při výběru filmařů rozhoduje i spisovatel. "Jeden jediný, ideální a univerzální režisér neexistuje, jeho volba se odvíjí vždy až od typu látky. Rozhodně na mé texty nemá nikdo z režisérů monopol," ujišťuje Viewegh.

V trojici děl, jejichž práva se spisovatel rozhodl odprodat filmařům, stále ještě chybí Vybíjená, o níž už před časem řekl: "Zatím ji před filmaři bráním. Vybíjená je román, na kterém mi hodně záleží, nechci se proto s prodejem práv ukvapit." Ve hře zůstává i možnost, že Viewegh zkusí napsat přímo scénář - zvažoval "komedii nebo rovnou parodii".

Ale prozatím zůstává u literatury. Před premiérou Nestydy totiž prohlásil: "Od dob Povídek o manželství a sexu jsem prodělal přece jen určitý osobnostní posun - příští rok hodlám vydat Povídky o lásce."
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Zemřel Drahoslav Makovička, scenárista Anděla s ďáblem v těle

Scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička (na snímku ze 4. července 2011)

Ve věku 90 let zemřel scenárista a dramaturg Drahoslav Makovička, autor scénářů ke komedii Anděl s ďáblem v těle nebo...

VIDEO: V hlavní roli princezna alkoholička. Tvůrce Simpsonů má nový seriál

Ze seriálu Disenchantment (2018)

Tvůrce legendárních seriálů Simpsonovi a Futurama Matt Groening přichází s novým televizním počinem. Jmenuje se...

Najdete na iDNES.cz