Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Viewegh napíše další tři filmy

  1:00aktualizováno  1:00
Filmový Román pro ženy se blíží hranici půl milionu diváků. To je pádný důvod, proč se do kin chystají i další příběhy od spisovatele Michala Viewegha. A rovnou tři.

Michal Viewegh | foto: Michal SváčekMF DNES

Už na podzim se začnou točit Účastníci zájezdu, jejichž knižními hrdiny byli průvodkyně cestovní kanceláře, manželské páry, studentky, homosexuálové, poslanec, spisovatel a literární kritici.

"Viewegh zosobňuje obecně dobré téma, ale tahle látka navíc propojí všechny generace i skupiny diváků," potvrdil Petr Chajda z Novy, proč po Románu pro ženy, jejž platila, přemýšlí Nova o dalším českém filmu.

Točit se má na Jadranu, režisérem bude Jiří Vejdělek, jenž se podílí na Vieweghově scénáři a zkušenosti i jméno si získal díky seriálu Redakce. Producenty se stali Rudolf Biermann z In-Filmu s Tomášem Hoffmanem z Infinitivu.

"Kniha je neuvěřitelně populární, kdokoli s námi mluvil o Románu pro ženy, okamžitě sám navrhoval: A teď natočte Účastníky zájezdu," vypráví Biermann.

Stejná dvojice producentů má pro Viewegha ještě další filmové zakázky. V létě by měl dopsat scénář podle svého románu Případ nevěrné Kláry, knihy o lásce, přátelství, žárlivosti a Číně, na jejímž počátku si známý spisovatel najme soukromého detektiva.

Také v tomto případě se štáb vypraví i do zahraničí, na zatím blíže neurčenou asijskou půdu, a režisérem bude tvůrce úspěšného Románu pro ženy Filip Renč. "Líbila by se mi taková vieweghovská trilogie. Kromě toho si režisér žánrovými filmy zlepšuje řemeslo a cvičí se na mistrovskou zkoušku, jako to dělal Steven Spielberg, než si byl jist, že je dost zralý na Schindlerův seznam," říká Filip Renč.

Právě Renč bude zjevně osloven jako první režisér, jakmile Viewegh napíše knihu a vzápětí scénář dosud přísně utajované novinky, Románu pro muže. Děj by měl volně navázat na Román pro ženy: proslýchá se, že do popředí by mohla vystoupit postava souseda v podání Miroslava Donutila, kterému svěří dosavadní hrdina čili Marek Vašut roli v reklamě, a stvoří tak nečekanou hvězdu.

Producenti však nechtějí podrobnosti sdělovat. "Dá se jen říci, že by Miroslav Donutil měl převzít od Marka Vašuta štafetu a že by to pro něj mohla být ona velká herecká šance, na kterou ve filmu stále čeká," prohlásili. Kdy asi Román pro muže spatří světlo světa, záleží na autorovi. Točit se prý nebude hned, aby nebylo takříkajíc "převieweghováno", ale do tří let by se měl objevit – dokud budou mít lidé v paměti předchozí Román pro ženy.

Po "ženském" a "mužském" příběhu se samovolně nabízí ještě třeba Román pro děti, ale s tím Hoffman a Biermann opravdu nepočítají. "Je to výborný nápad, poradíme se s autorem, i když s představou vlastního stárnutí bychom si měli objednat spíše Román pro dědečky a babičky," smáli se. "Já bych náhodou moc rád někdy napsal dětskou knížku," zareagoval však Viewegh. Filmové plány potvrdil: nyní poprvé v životě píše deník, na podzim se pustí do Románu pro muže.

Populární Viewegh, podle jehož knih už vznikly filmy Báječná léta pod psa a Výchova dívek v Čechách, však není jediným, s nímž producenti pracují. Ani Nově se neupsali bezvýhradně. Zároveň totiž chystají s Českou televizí a dvěma debutanty cikánskou hudební road movie ROMing, jejímž autorem je vítěz scenáristických soutěží Marek Epstein a režisérem Tomáš Doruška.

Autoři: ,Nejčtenější

Televize Prima stáhne pořad 1 proti všem, čekala od něj víc diváků

Moderátoři pořadu 1 proti všem

Vlajková loď podzimu, jak TV Prima označovala svou novinku 1 proti všem, předčasně končí. Interaktivní tipovací soutěž,...

Zemřel zpěvák Vláďa Šafránek. Zpíval v Harleji, založil Walda Gang

Zpěvák Vláďa Šafránek zemřel v šestačtyřiceti letech

V šestačtyřiceti letech zemřel hudebník Vladimír Šafránek, zakladatel populárního uskupení Walda Gang. Známý byl i z...Zemřel malíř Libor Vojkůvka. Proslavil se i díky cestování

Malíř Libor Vojkůvka (2009)

Vystudoval zahradnictví, ale proslavil se jako malíř samouk. Sám se považoval i za cestovatele, sběratele, akvaristu,...

Český slavík letos nebude. Chce restart, další ročníky plánuje změny

Karel Gott líbá svého dvaačtyřicátého Slavíka (25. listopadu 2017).

Anketa hudební popularity Český slavík se letos neuskuteční. Informaci deníku Právo portálu iDNES.cz potvrdil Jaroslav...

Českého slavíka zničily sociální sítě, řekl hudební kritik Vlček v Rozstřelu

Hudební kritik Josef Vlček v diskusním pořadu Rozstřel (20. září 2018)

„Pár lidí, kteří se rozhodli Slavíka zničit, jej zničili. Je to problém sociálních sítí,” řekl hudební kritik Josef...

Další z rubriky

VIDEO: Pouze pro dospělé, varuje ukázka hororu Hell Fest: Park hrůzy

Trailer bez cenzury: Hell Fest: Park hrůzy

Nový horor Hell Fest: Park hrůzy, který do našich kin přijde 27. září s přístupností od 15 let, láká fanoušky na...

TELEVIZIONÁŘ: Belmondo, Chan, Newman. Jen král detektivů zmizel

Hrdinové seriálu Dáma a Král

Sherlock Holmes bez doktora Watsona, Randall bez Hopkirka, Mulder bez Scullyové, to by nedávalo smysl. Jenom z domácí...

GLOSA: Soumrak cen. Nobelovka, TýTý a teď Slavík. Kdo zapláče?

Lucie Bílá na udílení cen Český slavík 2017 (Praha, 25. listopadu 2017)

Dočasně, prý na jeden rok, si dává pauzu anketa Český slavík. O dočasnosti něco víme, dočasný pobyt vojsk se protáhl na...

Najdete na iDNES.cz