Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Jako Nicholson. Jeden neví, proč se ženskejm tak líbí, popsal Němec Mádla

  13:58aktualizováno  16. června 11:38
Na každý den s ním jsem se těšil. Tak vzpomínal Jiří Mádl na Jana Němce, kterého si zahrál v režisérově posledním, autobiografickém filmu Vlk z Královských Vinohrad. Nejen o zážitky z tohoto natáčení se herec podělil před kamerou iDNES.cz spolu s producentem snímku Tomášem Michálkem.

Film Jana Němce, který zemřel před natáčením posledních záběrů - scény své vlastní emigrace, má premiéru v soutěži karlovarského festivalu, jenž začne 1. července. Mádl hraje Němcovo alter ego zamlada, vypravěče Karel Roden.

„Film má v názvu tvora divokého, lstivého, neovladatelného. Vlk v rouše beránčím a naopak. Zachytí místa činu, věrný dialog, autorský komentář, archivy pravé i falzifikáty. To, co je ve filmu, se skutečně stalo a John Jan to skutečně prožil. I když, pravda, občas to trochu nafoukl,“ řekl Jan Němec o hrdinovi snímku, do něhož vtělil vlastní zkušenost.

Mádlova role tak není vysloveně autobiografická. „Vy jste jak ten Jack Nicholson, Roman Polanski, Leonardo DiCaprio - tam jeden nikdy neví, proč se těm ženskejm tak líbí,“ ocitoval Mádl Němce, jak zhodnotil jeho osobnost. Právě tyto tvůrce pak Němec zmiňoval, když Mádlovi roli ve filmu představoval.

Fotogalerie

Němec s Mádlem zahájili natáčení loni v Cannes, kde si hráli na rok 1968 - tehdy měli hned tři tvůrci české nové vlny šanci vyhrát, jenže francouzští levicoví umělci nechali festival ukončit - a pak Němcovu dráhu zastavily ruské tanky.

Mádl ve videochatu vzpomněl, že natáčení s českou filmovou legendou nebylo úplně obvyklé. „Byl jsem hozený na horskou dráhu a musel jsem reagovat. Němec třeba řekl: ‚Mluvte třeba o politické situaci v Čechách té doby. Kamera! Akce!‘ A my museli reagovat, to bylo zvláštní,“ popisoval natáčení Mádl.

Němec ho takto překvapil i ve výtahu v Cannes, když najednou zvolal „Točíme!“ a herec musel z fleku zahrát, že si jede pro cenu. „Jenom jednou jsem dostal text ve scéně výslechu,“ dodal herec, který sám předloni debutoval se snímkem Pojedeme k moři.

Spolu s producentem Tomášem Michálkem se dostali i k české nové vlně, jíž byl Němec předním představitelem, a současnému divákovi. „Dneska máme od filmu jasná očekávání, tehdy nebyla kolikrát jiná možnost, jak strávit večer. Divák šel do kina a byl pozornější ke způsobu vyprávění. Dneska může divák strávit čas spoustou jiných způsobů,“ zauvažoval Mádl nad tím, zda jsou české filmy 60. let současnému divákovi srozumitelné a zda by v kinech obstály.

Němcův poslední snímek Vlk z Královských Vinohrad s Jiřím Mádlem v hlavní roli vstoupí do kin 15. září. „Zpočátku jsem byl podobně jako u natáčení zmatený, pak jsem se ale nechal nést,“ přiblížil Mádl pocity po zhlédnutí snímku.

Autoři: ,Nejčtenější

Nečekaně zemřela Dolores O'Riordanová, nezaměnitelný hlas Cranberries

Zpěvačka Dolores O'Riordanová na pražském koncertu kapely The Cranberries

Hlavní tvář irské skupiny Cranberries Dolores O'Riordanová náhle zemřela ve věku 46 let. Zpěvačku našli v hotelovém...

PRVNÍ DOJMY: Pat a Mat, Vetchý a Donutil. A konec rudých iluzí

Hrdinové filmu Můj strýček Archimedes

Ač točí v obou zemích, tvrdí, že do rodného Řecka jezdí žít, kdežto do své druhé vlasti, do Česka, spíš pracovat. I...Se synem nejsem v kontaktu. Marcela z Manželských etud byla hostem Za scénou

Za scénou: Helena Třeštíková a Marcela Haverlandová - celý záznam

Rozvedla se po dvou letech, dceru Ivanu, kterou vychovala sama, zabil vlak a se synem Tomášem z druhého vztahu má...

RECENZE: Stepaři a záplava hostů udělali z oslavy Vondráčkové estrádu

Helena Vondráčková v O2 areně (20. ledna 2018)

Na téměř tříhodinovou cestou do historie své hudební dráhy vzala Helena Vondráčková v sobotu publikum v pražské O2...

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Toto je skutečný Kevin Spacey, ne ten odepsaný štvanec

Odteď už jej nepůjde nebrat vážně. Kevin Spacey ve filmu Americká krása

Americká krása je krása nevídaná, tečka. Ne pro pět vyhraných Oscarů a stovku jiných cen ani proto, že sám výkonný...

VIDEO: Našel se prostor pro Baryšnikova a jeho Prostor. Půlhodina

Michail Baryšnikov: Prostor

Zdálo se, že si kina nebudou vědět rady, ale nakonec mile překvapila. Desítky sálů v Česku našly prostor pro nezvyklý...

VIDEO: Rosamund Pike a Daniel Brühl unesli letadlo. V Operaci Entebbe

Trailer k filmu Operace Entebbe

Operace Entebbe, která do našich kin přijde 29. března, slibuje politický thriller inspirovaný skutečnými událostmi z...

Odvážné maminky ukazují poporodní bříška
Odvážné maminky ukazují poporodní bříška

Těhotenství je krásné období, během kterého se největší změny odehrávají uvnitř ženského těla. Rostoucí bříško, nově získaná kila, napnutá kůže - i tyhle proměny k němu ale patří.

Najdete na iDNES.cz