Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Z Normalu se vám podlomí kolena, tvrdí filmový právník Gajdoš

Exkluzivně   15:12aktualizováno  15:12
V souvislosti s blížící se premiérou nového českého thrilleru Normal, který do kin dorazí 26. března, se hojně skloňují hlavně dvě jména - Dagmar Havlová a Milan Kňažko. Nicméně herecké pilíře má film tři. Tím "dalším do party" je mladý Pavel Gajdoš.

Z filmu Normal - Pavel Gajdoš | foto: Bontonfilm

"Od začátku mi bylo jasné, že musíme najít silné, přesvědčivé a dokonalé herce. Rovnou jsme oslovili jen ty, kteří nám pro roli přišli naprosto perfektní," líčí proces obsazování Normalu režisér Julius Ševčík.

THRILLER NORMAL NA iDNES.cz

Pro roli mladého ambiciózního právníka Wehnera, který dostane na starosti příběh sériového vraha Petra Kurtena, vybral právě Gajdoše, jehož talent doposud oceňovali pouze divadelní diváci a kritici v Divadle Petra Bezruče v Ostravě nebo v Národním divadle v Brně.

Ten do role, která by ho mohla vynést mezi hereckou elitu, investoval značný kus sebe samotného. "Na roli obhájce jsem se začal připravovat na přednáškách z trestního práva na Masarykově univerzitě v Brně – ale ani tak mě nezajímal přednášející, jako spíš mladí kluci, co ta práva studují, jak se chovají, co nosí za oblečení," vzpomíná Gajdoš.

Přípravu ovšem pojal "natvrdo" se vším všudy. "Koupil jsem si oblek, ve kterém jsem dva měsíce chodil mezi lidi a snažil se ho přijmout za svůj. Začal jsem v té době dokonce kouřit, přestože jsem nekuřák. Teda – byl jsem," dodává devětadvacetiletý herec.

Ševčík totiž Gajdošovi řekl, že na první klapku nesmí přijít Gajdoš-herec, ale skutečný obhájce, na jehož práci ve třicátých letech upínala pozornost doslova celá Evropa.

Z filmu Normal - Pavel Gajdoš a Dagmar Havlová

Na první pohled se to zdál úkol mimořádně složitý, totiž najít styčné body mezi současným mladým hercem se zálibou v horolezectví a namyšleným synáčkem z právnické rodiny. Gajdoš v tom ale takový problém neviděl.

KDO BYL PETR KURTEN?

Seznamte se s obávaným sériovým vrahem, kterému přezdívali Düsseldorfský netvor nebo Satanův sluha.

"Naše životy se neuvěřitelně propojily. Můj koníček navíc Julia zaujal natolik, že se ve filmu lezení objeví, není to však lezení po skalách, ale po tyči," podotýká Gajdoš.

"A pak, když jsem stál v Makedonii na náměstí a svou řečí měl před pěti sty komparzisty obhajovat svého klienta, říkal jsem si: Jaký je vlastně rozdíl mezi mnou a chlapcem, který to samé dělal před osmdesáti lety? Na jeho obhajobu upíralo zrak celé Německo, na můj výkon upírá zrak celý štáb. V každém případě jsme byli minimálně stejně nervózní," dodává.

Z filmu Normal - Pavel GajdošZ filmu Normal - Milan Kňažko

Postava Justuse Wehrnera navíc v příběhu projde celkem razantní proměnou. "Každé setkání s Kurtenem ho od začátku příběhu do konce devastuje. Myslím, že během těch pár týdnů, kdy výslechy probíhají, zestárne tak o deset let," líčí Gajdoš dramatický oblouk role.

Kurtenova smrtící hra

Wehrner je totiž na začátku příběhu přesvědčen, že jeho klient je psychicky vyšinutý. Jenže vrah prohlášení za choromyslného odmítá. A tak se obhájce musí ponořit do vrahovy šokující minulosti a poznat pozadí nelítostných činů.

S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. A obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby z Kurtenovy smrtící hry vyvázl živý.

Čeho si Gajdoš opravdu cení, bylo setkání s již zmíněnými hvězdami Normalu - tedy s Milanem Kňažkem a Dagmar Havlovou. "Paní Havlová je velmi otevřený a příjemný člověk, připadal jsem si vedle ní uvolněně. Natáčení s ní šlo s úžasnou lehkostí," líčí.

GAJDOŠ O FILMU NORMAL

Divákům zaručuji strhující, silný příběh, ze kterého se jim podlomí kolena.

A Kňažko mu prý připravil na place nejednu horkou chvilku. "Naučil mě především se koncentrovat. Je to nebezpečně vtipný člověk a dokázal říct vtip, ze kterého se složíte pod stůl, půl minuty před klapkou," vzpomíná Gajdoš.

Mladý herec si ale nemůže vynachválit spolupráci se všemi, které při natáčení Normalu potkal. O to víc, že je přesvědčený, že výsledek bude určitě stát za to.

"V Česku se točí plytké rodinné komedie, na které si druhý den u snídaně ani nevzpomeneme. Divákům, kteří přijdou na Normal, ale zaručuji strhující, silný příběh, ze kterého se jim podlomí kolena," slibuje.

tvůrci filmu normal

Scénář a režie: Julius Ševčík

Z filmu NormalHrají: Dagmar Havlová, Milan Kňažko, Pavel Gajdoš, Miroslav Táborský, Jan Vlasák, Zuzana Kajnarová
Kostýmy: Ivana Axmanová, Masky: Jiřina Páhlerová, Architekt: Antonín M.S., Zvuk: Pavel Rejholec, Střih: Marek Opatrný, Hudba: Jan P. Muchow, Výkonný producent: Roman Kašparovský, Kamera: Antonio Riestra (AMC), Producent: Karla Stojáková
Nejčtenější

PRVNÍ DOJMY: Opravdu dost dobrý díl Star Wars. Až na těch pět konců

Daisy Ridley ve Star Wars: Poslední z Jediů

Konečně dobrá zpráva ze světa Star Wars: osmá epizoda nazvaná Poslední z Jediů, která vejde do kin ve čtvrtek, je lepší...

Carrie Fisherová v posledním rozhovoru: Leia je vyčerpaná. A je to vidět

Carrie Fisherová v poslední roli. Záběr z filmu Star Wars: Poslední z Jediů

Před čtyřiceti lety se stala ikonou, když poprvé hrála princeznu Leiu v Hvězdných válkách. Naposled si roli zopakovala...Další obvinění Polanského. Policie šetří sexuální obtěžování z roku 1975

Režisér Roman Polanski

Americká policie se zabývá novým obviněním na adresu Romana Polanského. Slavný režisér polského původu podle trestního...

Nastává čas diváckých rekordů. Kdo je favoritem vánoční televize?

Jiří Bartoška jako Pán Bůh, Klára Issová coby Panna Marie a Viktor Vích jako...

Oba nejsledovanější pořady loňského roku se vysílaly na Štědrý večer. Premiérová pohádka Pravý rytíř našla 2,7 milionu...

Pompézní pohřeb v Paříži. Francouzi se rozloučili s Johnnym Hallydayem

Pohřeb rockera Johnnyho Hallydaye v Paříži (9. prosince 2017)

Stovky tisíc Francouzů se v Paříži přišly rozloučit s francouzským rockerem a hercem Johnnym Hallydayem. Umělec...Další z rubriky

DO KINA: V první řadě Star Wars. A pak ještě čtyři kousky do počtu

Záběr z filmu Star Wars: Poslední z Jediů

Do kin se chystá celkem pět novinek, není však pochyb o tom, že víkend bude ve znamení jediné z nich. Pod názvem Star...

VIDEO: Teroristi jí zabili muže a syna, Diane Krugerová se mstí

Trailer k filmu Odnikud

Německý thriller o pomstě a spravedlnosti Odnikud, navržený na Zlatý glóbus za nejlepší neanglicky mluvený film,...

Vzteklina, Dabing Street, Inspektor Max. Tři nové seriály pro jarní ČT

Kryštof Hádek hraje v minisérii Vzteklina virologa, jenž hledá zdroj nákazy.

Nejen tituly určené k „osmičkovým“ výročím uvede v příští sezoně Česká televize. Pro jarní vysílací schéma, které začne...Najdete na iDNES.cz