Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Z Normalu se vám podlomí kolena, tvrdí filmový právník Gajdoš

Exkluzivně   15:12aktualizováno  15:12
V souvislosti s blížící se premiérou nového českého thrilleru Normal, který do kin dorazí 26. března, se hojně skloňují hlavně dvě jména - Dagmar Havlová a Milan Kňažko. Nicméně herecké pilíře má film tři. Tím "dalším do party" je mladý Pavel Gajdoš.

Z filmu Normal - Pavel Gajdoš | foto: Bontonfilm

"Od začátku mi bylo jasné, že musíme najít silné, přesvědčivé a dokonalé herce. Rovnou jsme oslovili jen ty, kteří nám pro roli přišli naprosto perfektní," líčí proces obsazování Normalu režisér Julius Ševčík.

THRILLER NORMAL NA iDNES.cz

Pro roli mladého ambiciózního právníka Wehnera, který dostane na starosti příběh sériového vraha Petra Kurtena, vybral právě Gajdoše, jehož talent doposud oceňovali pouze divadelní diváci a kritici v Divadle Petra Bezruče v Ostravě nebo v Národním divadle v Brně.

Ten do role, která by ho mohla vynést mezi hereckou elitu, investoval značný kus sebe samotného. "Na roli obhájce jsem se začal připravovat na přednáškách z trestního práva na Masarykově univerzitě v Brně – ale ani tak mě nezajímal přednášející, jako spíš mladí kluci, co ta práva studují, jak se chovají, co nosí za oblečení," vzpomíná Gajdoš.

Přípravu ovšem pojal "natvrdo" se vším všudy. "Koupil jsem si oblek, ve kterém jsem dva měsíce chodil mezi lidi a snažil se ho přijmout za svůj. Začal jsem v té době dokonce kouřit, přestože jsem nekuřák. Teda – byl jsem," dodává devětadvacetiletý herec.

Ševčík totiž Gajdošovi řekl, že na první klapku nesmí přijít Gajdoš-herec, ale skutečný obhájce, na jehož práci ve třicátých letech upínala pozornost doslova celá Evropa.

Z filmu Normal - Pavel Gajdoš a Dagmar Havlová

Na první pohled se to zdál úkol mimořádně složitý, totiž najít styčné body mezi současným mladým hercem se zálibou v horolezectví a namyšleným synáčkem z právnické rodiny. Gajdoš v tom ale takový problém neviděl.

KDO BYL PETR KURTEN?

Seznamte se s obávaným sériovým vrahem, kterému přezdívali Düsseldorfský netvor nebo Satanův sluha.

"Naše životy se neuvěřitelně propojily. Můj koníček navíc Julia zaujal natolik, že se ve filmu lezení objeví, není to však lezení po skalách, ale po tyči," podotýká Gajdoš.

"A pak, když jsem stál v Makedonii na náměstí a svou řečí měl před pěti sty komparzisty obhajovat svého klienta, říkal jsem si: Jaký je vlastně rozdíl mezi mnou a chlapcem, který to samé dělal před osmdesáti lety? Na jeho obhajobu upíralo zrak celé Německo, na můj výkon upírá zrak celý štáb. V každém případě jsme byli minimálně stejně nervózní," dodává.

Z filmu Normal - Pavel GajdošZ filmu Normal - Milan Kňažko

Postava Justuse Wehrnera navíc v příběhu projde celkem razantní proměnou. "Každé setkání s Kurtenem ho od začátku příběhu do konce devastuje. Myslím, že během těch pár týdnů, kdy výslechy probíhají, zestárne tak o deset let," líčí Gajdoš dramatický oblouk role.

Kurtenova smrtící hra

Wehrner je totiž na začátku příběhu přesvědčen, že jeho klient je psychicky vyšinutý. Jenže vrah prohlášení za choromyslného odmítá. A tak se obhájce musí ponořit do vrahovy šokující minulosti a poznat pozadí nelítostných činů.

S přibývajícími důkazy je stále jasnější, že šílený vrah ještě neřekl své poslední slovo. A obhájce zjišťuje, že bude muset bojovat, aby z Kurtenovy smrtící hry vyvázl živý.

Čeho si Gajdoš opravdu cení, bylo setkání s již zmíněnými hvězdami Normalu - tedy s Milanem Kňažkem a Dagmar Havlovou. "Paní Havlová je velmi otevřený a příjemný člověk, připadal jsem si vedle ní uvolněně. Natáčení s ní šlo s úžasnou lehkostí," líčí.

GAJDOŠ O FILMU NORMAL

Divákům zaručuji strhující, silný příběh, ze kterého se jim podlomí kolena.

A Kňažko mu prý připravil na place nejednu horkou chvilku. "Naučil mě především se koncentrovat. Je to nebezpečně vtipný člověk a dokázal říct vtip, ze kterého se složíte pod stůl, půl minuty před klapkou," vzpomíná Gajdoš.

Mladý herec si ale nemůže vynachválit spolupráci se všemi, které při natáčení Normalu potkal. O to víc, že je přesvědčený, že výsledek bude určitě stát za to.

"V Česku se točí plytké rodinné komedie, na které si druhý den u snídaně ani nevzpomeneme. Divákům, kteří přijdou na Normal, ale zaručuji strhující, silný příběh, ze kterého se jim podlomí kolena," slibuje.

tvůrci filmu normal

Scénář a režie: Julius Ševčík

Z filmu NormalHrají: Dagmar Havlová, Milan Kňažko, Pavel Gajdoš, Miroslav Táborský, Jan Vlasák, Zuzana Kajnarová
Kostýmy: Ivana Axmanová, Masky: Jiřina Páhlerová, Architekt: Antonín M.S., Zvuk: Pavel Rejholec, Střih: Marek Opatrný, Hudba: Jan P. Muchow, Výkonný producent: Roman Kašparovský, Kamera: Antonio Riestra (AMC), Producent: Karla Stojáková
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

Deneuveová nakonec na Febiofest nepřijede. Cenu převezme Aznavour

Catherine Deneuveová (Cannes, 23. května 2017)

Francouzská herečka Catherine Deneuveová na poslední chvíli zrušila svou účast na Febiofestu. Během čtvrtečního...

VIDEO: Do říše kouzel druhých Fantastických zvířat míří mladý Brumbál

Eddie Redmayne ve filmu Fantastická zvířata a kde je najít

Pod názvem Fantastická zvířata: Grindelwaldovy zločiny přijde 15. listopadu do našich kin pokračování příběhu, který se...

Zpěvák zastoupil herečku, Febiofest zahájil Charles Aznavour

Šansoniér a herec Charles Aznavour obdržel na Febiofestu čestnou trofej...

Francouzská hvězda Catherine Deneuveová se z Febiofestu na poslední chvíli omluvila pro nemoc, nicméně cenu za přínos...

Najdete na iDNES.cz