Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Tata Bojs rozdělili fanoušky na bačkoráře a pantofláky

  11:57aktualizováno  14:18
Bez mediálního humbuku, jen s pár nenápadnými plakáty, oslavili Tata Bojs a spříznění OTK dvacáté výročí existence. I tak bylo beznadějně vyprodáno.

Tata Bojs & OTK: Koncert v přezůvkách - 20 let | foto: Dalibor PuchtaiDNES.cz

Popravdě řečeno, nebyl to takový problém: tělocvična Sokola na pražské Hanspaulce pojmula odhadem tak tři sta lidí. A proč neudělala jedna z našich nejpopulárnějších kapel ze svých narozenin větší show? Na den přesně a ve stejné sestavě, tedy spolu s OTK, před dvaceti lety koncertně debutovala právě na tomto místě. Takový sentiment je zdravý.

Tata Bojs & OTK: Koncert v přezůvkách - 20 letAkce nesla podtitul Koncert v přezůvkách - nebyli by to Tata Bojs, aby nevymysleli nějaké "extrabuřty". První překvapení návštěvníky čekalo hned u vchodu, kde sami protagonisté dávali držitelům vstupenek na ruce pásky a s každým se osobně vítali. Vzápětí nasměrovali publikum k botníku: do sokolovny byl zakázán vstup v obuvi na ven, a publikum se tak pomyslně rozdělilo na bačkoráře, pantofláky a bosonohy.

Složení publika ovšem bylo neobvyklé i v jiném směru. Zatímco na koncertech "Tatáčů" si člověk od třiceti výš obvykle připadá jako pedagogický dozor, tentokrát nebylo výjimkou spatřit například několik dvojic prošedivělých pánů s pečlivě vyfiknutými dámami - to byli rodiče protagonistů. Ani letití souputníci obou kapel z řad spřízněných muzikantů, lidí z médií či běžných fanoušků nechyběli.

OTK jako rocková konzervatoř
První část programu (opožděného o půldruhé hodiny oproti avízu - ke skluzu také směřuje jediná podstatná výtka vůči koncertu) patřila kapele OTK. Ta má v současnosti čerstvé vynikající album Okolo (vyd. Silver Rocket), ze kterého zahrála několik skladeb. V součinnosti s několika, avšak zdaleka ne všemi bývalými členy zavzpomínala na svůj starý repertoár.

Kapela kytaristy a zpěváka (a v neposlední řadě velmi žádaného rockového zvukaře a producenta) Ondřeje Ježka vlastně odjakživa působila jako jakýsi "výchovný ústav" muzikantů, kteří posléze odešli do známějších kapel. Jmenujme basisty Davida Fikrleho (dnes Garage) a Vráťu Horčíka (Schodiště) nebo bubeníka Tomáše Krčka (posléze ETC... a Sto zvířat).

Jednu dobu byl členem OTK i Milan Cais alias Bublina z Tata Bojs. A Ježek spolu s dalším členem OTK Františkem Štáfkem na oplátku hostovali u Tatáčů. "Zněli jsme jako jedna kapela," zavzpomínal Cais v následujícím bloku své kapely. "A jeden společný koncert jsme odehráli dokonce tak, že se písničku po písničce jen střídali basáci a vlastně se obě kapely prolnuly," dodal pak - už na baru - Ondřej Ježek.

Tataorloj kytaristů
Tata Bojs & OTK: Koncert v přezůvkách - 20 letTata Bojs, vymódění jako zamlada, nemohli vzpomínkové vystoupení mezi žebřinami, kruhy a bradly (na těch, krytých deskou, mimochodem sídlil bar) začít jinak než písňo-scénkou Šagali šagáli, na kterou navázala jedna z jejich nejstarších písniček Školní jídelna. V triu s prvním kytaristou Marečkem Padevětem vzpomněli i na takzvané Ladovo album (Karel, Pepík, Eman a Josef).

Skutečnou lahůdkou pro otrlé fanoušky bylo Mardošovo pěvecké číslo Ach, lásko, ach, vrať se mi, ách, velmi vtipný ploužák, tak obludný, že by ho Tatáčům mohla závidět leckterá západočeská tancovačková kapela. A mimochodem - později narození snad konečně pochopili, proč v Tata Bojs zpívá bubeník a nikoli ten, kdo divokými tanci na pódiu působí dojmem frontmana.

Tata Bojs & OTK: Koncert v přezůvkách - 20 letProgram Tata Bojs byl chytře vymyšlen - protože v kapele se vždycky střídali pouze kytaristé, každý vzpomínkový blok, chronologicky řazený, byl dlouhý podle rovnice "kolik kytarista strávil v kapele let = tolik si zahrál písniček". Po Marečku Padevětovi přišel Marek Doubrava, za jehož éry kapela posunula svůj styl, symbolizovaný výrazným rozdílem mezi alby Ukončete nás...! (1997) a Futuretro (2000), a s ním zazněly první dodnes známé hity v čele s Jarem.

Následující kytarista Maťo Mišík strávil v kapele jen dva roky a nyní si tedy zahrál jen dvě písničky. Při jeho i předchozím Doubravově bloku už k mikrofonu tu a tam přicházela i zpěvačka Klára Nemravová, v pozici "neustálého hosta" s Tata Bojs příležitostně spolupracující dodnes. Předělem mezi kytaristickým "orlojem" byl její a Caisův velký hit Ramínka, který jako poctu a poděkování všem kytaristům, kteří kapelou prošli, odehráli Tata Bojs - bez kytary...

Tata Bojs & OTK: Koncert v přezůvkách - 20 letA pak už přišlo finále, sfoukávání svíček a blok současné sestavy, která dala k lepšímu hitovky hlavně z Nanoalba a Kluci kde ste? Úplný přídavkový závěr pak patřil Iggymu Popovi a I Wanna Be Your Dog. Tata Bojs se tak vrátili na začátek nejen místem, kde tenhle skvělý koncert odehráli, ale i láskyplným přiznáním jednoho z dávných inspiračních zdrojů své muziky.

Tata Bojs & OTK: Koncert v přezůvkách - 20 let
Praha, 29. 6. 2008, tělocvična Sokola Hanspaulka
Hodnocení iDNES.cz: 90 %

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Jak dopadnou Andělé? Tak či onak přistanou v dobrých rukách

Kapela J.A.R.

Už v úterý večer se dozvíme, kdo z tuzemských hudebníků se bude těšit ze zlaté sošky, jež se udělují jako ceny Anděl....

VIDEO: Dotýkat se hvězd zpíváme líp než kdysi, vzpomíná Gott s Pilarovou

Eva Pilarová pokřtila své nové CD

Zpěvačka Eva Pilarová pokřtila svou desku duetů nazvanou Pilarka a přátelé. Kromě nových skladeb také s Karlem Gottem...

GLOSA: Aznavourově návratu nechybělo skoro nic, leda titulky

Charles Aznavour v pražském Kongresovém centru (16. března 2018)

Charles Aznavour a jeho kapela v pátek večer v pražském Kongresovém centru nabídli půldruhé hodiny bravurně odehrané a...

recepty-emimino-krupave-bramboraky
recepty-emimino-krupave-bramboraky

Víte, v čem je kouzlo křupavých bramboráčků? My ano!

Najdete na iDNES.cz