Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Shakespearovské slavnosti uvedly Komedii omylů

  13:22aktualizováno  13:22
Na nádvoří HAMU na Malostranském náměstí měla v pondělí večer premiéru nejkratší hra Williama Shakespeara, fraška Komedie omylů. V rámci Letních Shakespearovských slavností ji nastudoval režisér Ivan Rajmont.

Letní shakespearovské slavnosti - Komedie omylů | foto: ECHO, Viktor Kronbauer

Podle překladatele Martina Hilského je Komedie omylů o zdání a skutečnosti, o iluzi a realitě, o tom, co se zdá být a co skutečně je. Ve hře se strhujícím tempem a legračními omyly rozvinul Shakespeare také brilantní úvahu o vztazích muže a ženy, o významu jejich lásky a vzájemném prolínání jejich bytostí.

Zápletka se točí kolem záměn dvojčat - Antifola efezského a Antifola syrakuského v podání Martina Pechláta i jejich sluhů, rovněž dvojčat Dromia efezského i syrakuského. Do této dvojrole režisér obsadil svého syna Filipa Rajmonta.

Režisér pak chtěl, aby dvojčata Antifolovy a dvojčata Dromiovy hráli vždy stejní herci, byť se na konci hry obě dvojice setkají. Finále hry je tak podle tvůrců vyřešeno překvapivým způsobem.

Žárlivou Adrianu, manželku Antifola efezského, ztvární Jitka Čvančarová, známá nejen z divadla a muzikálů (letos byla nominována za obě kategorie na cenu Thálie), ale i ze seriálu Ordinace v růžové zahradě. Alternovat se bude s Lucií Trmíkovou.

Sestru Lucianu hraje Kateřina Holánová v alternaci s Janou Strykovou a stálicí festivalu Zuzanou Vejvodovou. Abatyši vytvoří Radka Fiedlerová, která se bude střídat s Marií Spurnou. Diváci uvidí i Davida Suchařípu, Zdeňka Žáka, Martina Hoffmana a Milana Stehlíka.

. Shakespeare zdolává rekordy

Letošní ročník přehlídky láká na seriálové hvězdy

Proměnlivou scénu ze dvou točen s několika dveřmi vytvořil Martin Černý, kostýmy navrhla Irena Greifová. Efektní oblečení hraje v Komedii omylů výraznou roli: ve hře se totiž Evropané potkávají s barvitým světem orientálního Efezu.

V kostýmech se proto uplatňují pozůstatky britských kolonizačních uniforem, letní oblek anglického gentlemana, pestré turbany, švihácké turecké šerpy i plukovnický stejnokroj arabského diktátora, doplněný vlajícím chalátem a revolučně rudým tričkem.

Autoři: ,Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

RECENZE: Leoš Noha s Lukášem Langmajerem táhnou klasickou letní frašku

Záběr z inscenace Příště ho zabiju sám!

Komedie Příště ho zabiju sám! s Leošem Nohou v hlavní roli nabízí všechny plusy i minusy odpočinkového letního hraní.

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Najdete na iDNES.cz