Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Petr Bendl si řekl o divadelní roli, pak zapomněl text

  13:53aktualizováno  13:53
Historická hasičská stříkačka, pár koní, koza, hrstka známých herců a hejtman středočeského kraje a místopředseda ODS Petr Bendl. To jsou hlavní taháky inscenace řevnických ochotníků, kteří si troufli vypravit Hrabalovy Postřižiny jako hru se zpěvy.

Petr Bendl v divadelní hře Postřižiny - Dobřichovice (17. července 2008) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

S Postřižinami slavili ochotníci úspěchy již před čtyřmi lety, kdy inscenaci nastudovali poprvé. Aplausu se dočkali nejen zvířecí hrdinové a atrakce v podání motoristických veteránů, ale také skok z několikametrové makety továrního komína do hasičské plachty.

"Na inscenace většinou přijde sotva pár desítek lidí, na Postřižiny se jich podařilo nalákat dokonce kolem šesti stovek. Byl to pro nás přelom, a proto jsme se k nim rádi vrátili. Částečně jsme je přeobsadili a doplnili," říká režisér kusu Miloslav Frýdl.

z muzikálu PostřižinyOchotníky tak doplnily známé tváře - Jan Rosák coby doktor Gruntorád, Pavel Vítek jako kominický mistr De Giorgi a Pavel Landovský coby prokurista Vilímek. Vedle herců ale režisér nabídl role i politikům - tak se na "prkna" dostal i Bendl.

Se středočeskými ochotnickými divadelníky hejtman nehraje poprvé - maličkou úlohu měl již v loňské produkci Noci na Karlštejně. Nyní si podle Frýdla řekl o větší roli. V inscenaci vystupuje jako člen správní rady pivovaru pan Koloničný, který předstírá mužnou rozhodnost, ale kapituluje před vlastní manželkou, která chotě zmydlí deštníkem.

Koza mimo scénář
Bendl má ve hře také vlastní píseň, v níž se zpívá, že dívky se loví jako mladičké laně, ovšem během manželství se z nich stanou saně. S písničkou měl při svém prvním, čtvrtečním vystoupení (roli alternuje se senátorem za ODS Jiřím Oberfalzerem) menší lapálii - vypadla mu druhá sloka.

Petr Bendl v divadelní hře PostřižinyPublikum však výpadek laskavě přešlo a hejtmanovi zatleskalo. "Mám velikou trému," přiznal Bendl o pauze.

Jeho lapsus ostatně nebyl jediný - herci bojovali s ozvučením a někdy i rekvizitami, největší pozdvižení vyvolala koza, která se mimo scénář producírovala na jevišti a odvedla tak zcela pozornost od scény, v níž doktor Gruntorád usne při vyšetřování dechu paní správcové Maryšky.

Právě zvířecí hrdinové i jiná neplánovaná extempore ale spolehlivě nejvíc publikum pobavili. Sto osmdesát diváků potleskem hojně odměnilo i herce, včetně Petra Bendla. "Je ochotný ochotník v tom nejlepším slova smyslu, pilný a nadšený," komentuje Bendlovo angažmá režisér Frýdl.

. Kde ochotnické Postřižiny uvidíte

Postřižiny ochotníci hrají až do neděle na nádvoří dobřichovického zámku, příští týden se přesunou na zámek ve Svinařích a naposledy jej 23. srpna předvedou v Nymburce, kam Hrabal příběh situoval.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role, řekla Janžurová Za scénou

Za scénou: Iva Janžurová - celý záznam

„Vytrénovali mě komunisti, když mi zakazovali role. Ale já se naučila každý zápor proměnit v klad,“ řekla herečka Iva...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Plýtvání duší a časem. Faust ve Stavovském řeší krizi středního věku

Martin Pechlát ve Faustovi

Nastudování Goetheho klasiky ve Stavovském divadle je prvním režijním počinem Jana Friče v pozici kmenového režiséra...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz