Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Petr Bendl si řekl o divadelní roli, pak zapomněl text

  13:53aktualizováno  13:53
Historická hasičská stříkačka, pár koní, koza, hrstka známých herců a hejtman středočeského kraje a místopředseda ODS Petr Bendl. To jsou hlavní taháky inscenace řevnických ochotníků, kteří si troufli vypravit Hrabalovy Postřižiny jako hru se zpěvy.

Petr Bendl v divadelní hře Postřižiny - Dobřichovice (17. července 2008) | foto:  Radek Cihla, MAFRA

S Postřižinami slavili ochotníci úspěchy již před čtyřmi lety, kdy inscenaci nastudovali poprvé. Aplausu se dočkali nejen zvířecí hrdinové a atrakce v podání motoristických veteránů, ale také skok z několikametrové makety továrního komína do hasičské plachty.

"Na inscenace většinou přijde sotva pár desítek lidí, na Postřižiny se jich podařilo nalákat dokonce kolem šesti stovek. Byl to pro nás přelom, a proto jsme se k nim rádi vrátili. Částečně jsme je přeobsadili a doplnili," říká režisér kusu Miloslav Frýdl.

z muzikálu PostřižinyOchotníky tak doplnily známé tváře - Jan Rosák coby doktor Gruntorád, Pavel Vítek jako kominický mistr De Giorgi a Pavel Landovský coby prokurista Vilímek. Vedle herců ale režisér nabídl role i politikům - tak se na "prkna" dostal i Bendl.

Se středočeskými ochotnickými divadelníky hejtman nehraje poprvé - maličkou úlohu měl již v loňské produkci Noci na Karlštejně. Nyní si podle Frýdla řekl o větší roli. V inscenaci vystupuje jako člen správní rady pivovaru pan Koloničný, který předstírá mužnou rozhodnost, ale kapituluje před vlastní manželkou, která chotě zmydlí deštníkem.

Koza mimo scénář
Bendl má ve hře také vlastní píseň, v níž se zpívá, že dívky se loví jako mladičké laně, ovšem během manželství se z nich stanou saně. S písničkou měl při svém prvním, čtvrtečním vystoupení (roli alternuje se senátorem za ODS Jiřím Oberfalzerem) menší lapálii - vypadla mu druhá sloka.

Petr Bendl v divadelní hře PostřižinyPublikum však výpadek laskavě přešlo a hejtmanovi zatleskalo. "Mám velikou trému," přiznal Bendl o pauze.

Jeho lapsus ostatně nebyl jediný - herci bojovali s ozvučením a někdy i rekvizitami, největší pozdvižení vyvolala koza, která se mimo scénář producírovala na jevišti a odvedla tak zcela pozornost od scény, v níž doktor Gruntorád usne při vyšetřování dechu paní správcové Maryšky.

Právě zvířecí hrdinové i jiná neplánovaná extempore ale spolehlivě nejvíc publikum pobavili. Sto osmdesát diváků potleskem hojně odměnilo i herce, včetně Petra Bendla. "Je ochotný ochotník v tom nejlepším slova smyslu, pilný a nadšený," komentuje Bendlovo angažmá režisér Frýdl.

. Kde ochotnické Postřižiny uvidíte

Postřižiny ochotníci hrají až do neděle na nádvoří dobřichovického zámku, příští týden se přesunou na zámek ve Svinařích a naposledy jej 23. srpna předvedou v Nymburce, kam Hrabal příběh situoval.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

ANKETA: Následuje přestávka. Je to pro vás přežitek, nebo nutnost?

Opona jako symbol divadelní přestávky

Jsou ještě kina, kde se diváci dočkají přestávky během projekce? A co koncerty v halách? A jak si s přestávkou v dnešní...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Slovácko sa opět nesúdí. Nabídne skleničku vína a trochu melancholie

Milena Steinmasslová a Jozef Kroner v seriálu Slovácko sa nesúdí (1984)

Ústřední postava Divadelního spolku Kašpar Jakub Špalek má chalupu v Němčičkách na Slovácku. A právě na tomto místě,...

Najdete na iDNES.cz