Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Proč se o ději Vendety mlčelo až do premiéry? Podívejte se sami

  12:17aktualizováno  12:17
Do kin vstupuje nový český thriller Vendeta. Informaci o jeho ději tvůrci filmu dávkovali po kapkách, a tak až v den premiéry zveřejnili trailer, který příběh objasňuje. Portál iDNES.cz vám jej nabízí spolu s vysvětlením, proč vlastně jeden z nejzajímavějších snímků letoška provázelo tolik tajností.

Vetchý a mladý

Recenze Terezy Spáčilové mj. upozorňuje, že Vendeta není jen výhrou zkušeného herce. Své zařídil i talent mladého režiséra.

Prvotní motivací k mlčení byla podle producenta a držitele Českého lva Vratislava Šlajera snaha nepřipravit diváky o napětí.

"Děj není komplikovaný, naopak přímočaře jednoduchý – koneckonců odehrává se během pouhých tří hodin. Vychází z toho, že divák neví, jak se postavy zachovají, zejména pak, zda postava Ondřeje Vetchého svůj čin dokoná nebo ne. Proto nám přišlo důležité neprozrazovat některé detaily děje předem," říká Šlajer. 

Z filmu Vendeta
Z filmu Vendeta

Úvod filmu: opuštěná tovární hala a školačka, která chce být modelkou. Drama může začít...

Petr Slavík z distribuční společnosti souhlasí a přidává ještě jedno hledisko.

"Podrobnosti o ději jsme chtěli udržet pod pokličkou co nejblíže k premiéře jednak proto, aby divák dostal příležitost prožít děj, jeho vývoj i zvraty bez předchozí 'nápovědy' a naplno. A také proto, aby se očekávaných diskusí o filmu mohli už od jejich počátku účastnit i běžní diváci, tedy nejen kritici a novináři, kteří film vidí před premiérou," tvrdí Slavík.

Jak připomíná Šlajer, jednoduchý děj přitom není chyba či nežádoucí efekt, nýbrž záměr. "Napětí Vendety nevychází z dramatických zvratů, ale z rozhodnutí postav. Parta mladíků ublíží dceři muže v podání Ondřeje Vetchého, ten se rozhodne vzít spravedlnost do vlastních rukou. Do cesty se mu ale náhodou připlete člověk, který nemá s celou věcí nic společného, a střetnou se," popisuje  Šlajer hlavní osu příběhu s tím, že nový trailer rozkrývá nejen ji, ale i motivace hlavní postavy ztvárněné Ondřejem Vetchým. 

Fotogalerie

"Předchozí upoutávky představily žánr, hlavní herce nebo akcentovaly žánrové momenty zápletky. Poslední upoutávka ukazuje emoce a dilema hlavní postavy. Všechny upoutávky dohromady by tak měly divákům dát jasnou představu, na jaký film je zveme – intenzivní a emotivní thriller," soudí Šlajer.

S dětmi, nebo bez nich?

Ten také společně s distributorem snímku dlouho zvažoval, jaké věkové skupině film pracující s tématem dětského násilí zpřístupnit. Nakonec se rozhodli pro kategorii 15+: prý proto, že obsahuje scénu znásilnění a několik dalších poměrně drsných výjevů.  I když však násilí skutečně je jedním z ústředních motivů děje Vendety, na plátně ho překvapivě příliš mnoho neuvidíme.

"Chtěli jsme především ukázat postavy v extrémních situacích, to nás zajímalo víc než samo násilí. Podstatné jsou emoce, rozhodně nám nešlo o to šokovat," říká Šlajer a dodává, že on přístupnost snímku neřešil kvůli brutalitě v obraze (která tam není), nýbrž kvůli samotnému tématu.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

TELEVIZIONÁŘ: Protičeský. Také protiněmecký i protipartyzánský

Iva Janžurová a Jaromír Hanzlík ve filmu Kočár do Vídně (1966)

Takový film národ nepřijme, prorokoval tehdejší prezident Antonín Novotný snímku vyznamenanému na festivalu ve Varech,...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

RECENZE: Kdyby šel v kině vypnout zvuk. Krásné Planetě Česko chybí ticho

Ledňáček říční

Umět se dívat je dar, kterého se Mariánu Polákovi dostalo vrchovatě. Naopak byl ochuzen o umění mlčet, což je hlavní...

Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·
Škoda Superb 2.0 TDI 2016 ·

r.v. 2016, naj. 75 877 km, diesel
650 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.cz