Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Němý Bobeš aneb Cos to udělal, Pepíku?!

  10:04aktualizováno  10:04
Cimrmanovský DVD cyklus v deníku MF DNES završuje hra Němý Bobeš. O chlapci, jehož máma byla věčně na malinách. Nestarala se o něj, dala dítě do jeslí... V lese ho našly srny a chlapce vychovaly.

Ze hry Němý Bobeš aneb Český Tarzan | foto: Divadlo Járy Cimrmana

. Cimrman na DVD

Vše o cimrmanovských DVD za skvělou cenu ve speciální příloze www.idnes.cz/cimrman

O čem hra je
Originál hry Němý Bobeš zničil v roce 1911 Cimrmanův soused Padevět. Jednoho dne požádal Cimrmana, zda by mu nemohl půjčit nějaké noviny. Dramatik však noviny nečetl, tak sousedovi půjčil četbu hodnotnější, tedy svoji hru. Jenže nevěděl, že jeho žádost "nebyla motivována touhou číst". Padevět na vypůjčeném papíru chtěl sušit houby, kterých se toho léta urodilo rekordní množství. Pro budoucí badatele se tak dochovalo jen pár stran textu ze slepených listů a slova pod zátěžemi, které nevyšisovalo slunce.

Jak si hra vede u fanoušků
"Ta hra se mi líbí hlavně proto, že to vlastně ani žádná hra není," říká Cimrmanův osmnáctiletý fanda Jakub Frydecký z Uherského Hradiště. Ostatní příznivci vědí, o čem hovoří. "Herci se ji přímo na jevišti pokouší rekonstruovat na základě neúplných informací a v každém pojetí vyzní úplně jinak. Scéna s vesničanem Papouškem, jehož ve vídeňské verzi hraje pták v kleci, patří k nejvtipnějším vůbec. Hoďte na něj deku, nebo ho zabiju - to je zase moje nejoblíbenější hláška. A moc mě baví rozplétání spleti několikanásobných, až nepřehledných retrospektiv."

Oblíbené hlášky

* Je na malinách.
* Hoďte na něj deku, nebo ho zabiju.
* Cos to udělal, Pepíku?!
* Nemohu si stěžovat, svědí to jako čert. Vyřizuje Štruncová.
* Děvčata, kam nemůže slunce, tam musí lékař.
* Lopuchové listy hustě popsané neviditelným písmem.

Tenkrát poprvé
Představení Němý Bobeš výjimečně není rozděleno na dvě části - odborný seminář a vlastní hru, ale obojí se zde poprvé mísí. Diváci sledují jevištní rekonstrukci (až na pár řádků textu) zcela nedochované hry. Úplnou verzi českých restaurátorů i konkurenční pojetí vídeňského cimrmanologa Fiedlera.

Proč má rád Němého Bobše
Genadij Rumlena: "V této hře jsem, dá se říct, kariérně rostl. Začínal jsem jako starej Papoušek, pak jsem povýšil na Bobše. A teď hraju dokonce pana doktora. 'Vejš' už nic není. Bobeš je kouzelná hra, skoro filmová, jsou v ní vracečky a prostřihy do minulosti a hned zase zpátky, je to živé představení, vůbec ne statické."

Když se řekne Němý Bobeš

Jaké pasáže fanoušci rádi citují

Malé hvězdičky, kol nichž se velké točí
Do her Divadla Járy Cimrmana nepřehlédnutelně prosakuje inkoust z per členů - bývalých kantorů, a to ve formě "opáčka" školních znalostí. V Němém Bobši si publikum může oprášit, co ví o velkém básníku 19. století. Badatelé totiž vypátrali v Národních listech z roku 1891 kritiku tohoto představení podepsanou trojúhelníkem a domnívají se, že autorem je Jan Neruda. Popisuje v ní svůj zážitek z představení. "Divadelní sál byl slušně obsazen. Zvláště poté, co se příchodem nás dvou počet diváků zdvounásobil," píše. "Děj vyprávět bych nesvedl, autor vracel jej hned do minulosti, hned zase zpátky, takže jsem brzo nevěděl, kde vlastně jsem. Hvězdou celého dramatu je Bobeš. Jsou tam však i malé hvězdičky, jako farář a lékař, kol nichž se velké točí," pokračuje Neruda.
Pak se v něm probudí jízlivý, ironický divadelní kritik. "Největším zážitkem uměleckým byl pro mě výkon pana Živného. Říká se, že doušek vína dodá herci jistoty. Nevím. Pan Živný nebyl schopen udržeti své potácení v mezích jeviště a co chvíli nám zmizel v kulisách." Neruda prý nezapomene ani na paní E. K. G. v roli údajně krásné paní hajné. "Nechtěl bych ji věru potkati sám v lese. Skutečnost, že s ní pruský důstojník baron Walter sdílí lože, jen znovu ukazuje, kam až člověka může dohnat válka."
Na frigiditu potměchuť
Cimrman proslul i jako přírodní lékař díky několika originálním recepturám. Například zácpa. "Tam je to hezky vidět," říkají cimrmanologové. Ta se léčila směsí řepíku, pampelišky, zeměžluče a hořce. Cimrmanovi však stačil na zácpu rozrazil. Na ženskou frigiditu s úspěchem ordinoval potměchuť. A konečně sám si často nasazoval vstavač polní.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

Nachlass. Festival pozve do pokojů, kde se lidé chystali na smrt

Prohlídka skoro dokončeného Nového divadla v Plzni.

Připravovali se na vlastní smrt, diváci nyní mohou nahlédnout do jejich pokojů. Výjimečné divadelní zážitky v podání...

Vážností bychom Vlasy pohřbili. Čekejte hvězdy i holé zadky, láká režisér

Šimon Caban na zkouškách muzikálu Vlasy

Se zdravým nadhledem pracuje režisér Šimon Caban na muzikálu Vlasy pro pražské Divadlo Kalich. Nehrozí prý patos ani...

Koně v cirkusu. Už se ozvali ochránci, drezúra to ale není, zní z Letné

Záběr z představení Bestias, která na Letní Letnou veze soubor Baro d´Evel Cirk...

Na nezvyklé zapojení zvířat láká jedna ze zahraničních hvězd letošního ročníku novocirkusového festivalu Letní Letná. V...

Najdete na iDNES.cz