Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: K prvnímu výběhu ve výběhu se Nightwork přemluvili hned ráno

  14:08aktualizováno  14:08
Expozice Homo sapiens nightworki je otevřena. Po dva dny tak bude v pražské zoo k vidění unikátní druh - člověk. Zastupují ho členové kapely Nightwork, kteří se nově usídlili ve výběhu poblíž pavilonu tygrů. Pobyt v zoologické zahradě šestice hudebníků zakončí koncertem.

Kapela má za sebou první veřejné krmení, ale i hry pod vedením ošetřovatele. "Jako jkaždý nový přírůstek pak Homo sapiens nightworki musí projít veterinární prohlídkou," upozornila - a nutno dodat s úsměvem - mluvčí zoo Jana Ptačinská JIratová.

"Říkali jsme si, že v zoo jsou všechna možná zvířata, ale nikde žádný homo sapiens," uvedl  František Soukup z Nightwork. "Proto chceme předvést, co homo sapiens opravdu je, co dělá, čím se baví a jak funguje," konstatoval s tím, že cílem projektu je ale hlavně podpořit zvířata.

Nightwork v zoo

Cílem projektu je zejména opatřit prostředky na ochranu ohrožených druhů živočichů. Peníze získané například prodejem reklamních triček a dalších předmětů spojených s oblíbenou skupinou budou poukázány na sbírkové konto Pomáháme jim přežít. Z něho pražská zoo například financuje vybavení strážců pralesa v Kamerunu, kteří chrání gorily a další zvířata před pytláky. Peníze budou použity také na vydání a distribuci vzdělávacích a osvětových materiálů o gorilách v zemích střední Afriky. Prostředky z tohoto konta byly již použity na uhrazení části nákladů na transport koní Převalského do země jejich původního výskytu - Mongolska.

Portál iDNES.cz se již dříve zapojil do projektu Pomáháme gorilám (více ZDE).

Členové kapely proto před zraky diváků sehrají různé scénky, tajit prý nebudou ani některé "aktivity biologického rázu" - jaké to budou, Soukup neprozradil. "Bude to průřez toho, jak fungujeme a co jsme zač," prohlásil hudebník.

"Něco budou herecké etudy, něco hudební - bude tam všechno, co homo sapiens může dělat s přesahem k tomu, že my jsme muzikanti," podotkl Soukup. Diváci prý uvidí například komentovaná krmení, veterinární prohlídky i to, jak budou muzikanti v zoo nocovat.

Při akustickém koncertě kapela použije elektronické bicí, které jsou mnohem méně hlučné než běžná bubenická souprava. Kromě návštěvníků zoo uvidí "psí kusy" Soukupa a jeho společníků také uživatelé internetu prostřednictvím webových stránek Koule.cz; jejich výběh totiž budou snímat čtyři průmyslové kamery a natáčet kameraman. Lidé uslyší také všechno, co si hudebně založená "zvířata" budou povídat - zvuk se bude přenášet z portů umístěných na jejich hlavách.

Z nemocnice do zoo

Nápad na vystoupení v neobvyklých kulisách prý Soukupa napadl počátkem roku, když ho zdravotní problémy na delší dobu přivedly do nemocnice. Koncert na operačním sále mezi bílými plášti však uskutečnit nestihl. "Příliš rychle jsem se uzdravil," posteskl si Soukup, který proto nemocniční prostředí vyměnil za neméně atraktivní zoologickou zahradu.

Skupina Nightwork ovládla letošní předávání výročních Cen Anděl, když své čtyři nominace proměnila ve tři sošky zlatého anděla. Skupina s albem Tepláky aneb Kroky Františka Soukupa uspěla v kategoriích skladba roku, skupina roku a videoklip roku, v obou případech se stejnojmenným hitem Tepláky.

Autoři: ,Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Festival Aerodrome završuje program hvězdnou zpěvačkou Lanou Del Rey

Zpěvačka Lana Del Rey

Poslední ohlášenou hvězdou Aerodrome Festivalu, který se bude konat od 28. do 30. června na letišti v Panenském Týnci,...

RECENZE: Byrne z Talking Heads rozdává radost i písní o smrtící kulce

David Byrne na festivalu Colours of Ostrava v roce 2009

Americký hudebník David Byrne, známý hlavně jako někdejší frontman kapely Talking Heads, vydává po čtrnácti letech...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

Najdete na iDNES.cz