Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

VIDEO: Film o českých tunelářích může být i napínavá roadmovie

  9:16aktualizováno  9:16
Po "rekordmanské" hříčce Největší z Čechů se cenami ověnčený režisér a enfant terrible domácí kinematografie Robert Sedláček vrhl na ožehavé téma tunelování. Zkombinoval ho s žánrem roadmovie a psychologického dramatu a výsledkem je snímek Rodina je základ státu, který uvidíme už 20. října.

Do temných stránek společenského systému nešije Sedláček poprvé. Už jako dokumentarista zpracoval příběh ikony sociálních demokratů Miloše Zemana, absurditám komunální politiky věnoval svůj hraný snímek Muži v říji. A dlouhá léta mluví i o svých plánech natočit dokument o Jiřím Čunkovi.

Osvědčení

Ve filmu Rodina je základ státu září v hlavních rolích Sedláčkovi oblíbení herci Igor Chmela a Eva Vrbková, nechybí však ani další "sedláčkovská" jména, jako jsou Simona Babčáková, Jiří Vyorálek nebo Marek Taclík. 

Chmelu můžeme znát ze Sedláčkových filmů Pravidla lži, Muži v říji a Největší z Čechů, za herecký výkon v posledním snímku byl dokonce nominován na Českého lva. Eva Vrbková, jež hraje Chmelovu manželku, má na kontě hlavní roli v Sedláčkových Mužích v říji a zahrála si i v Pravidlech lži jednu z klientek komunity drogově závislých.

Z filmu Rodina je základ státu
Z filmu Rodina je základ státu

Eva Vrbková a Igor Chmela, představitelé hlavních rolí

Natáčení probíhalo na různých místech v okolí Prahy a na jihu Moravy, mimo jiné i v prostředí poutního Velehradu. Spoluautorkou filmové hudby je Lenka Dusilová, která složila a nazpívala ústřední píseň filmu nazvanou Smiluje.

"Děj vypovídá o tom, co lze obětovat ve veřejné sféře, abychom zajistili své soukromí, stejně jako o odpovědnosti, kterou musíme přijímat za své činy,“ přibližuje téma Sedláček. Charakterem svého nového snímku se tak trochu vrací ke kořenům, respektive k psychologickým Pravidlům lži, jimiž na poli celovečerního filmu úspěšně debutoval.

Z filmu Rodina je základ státu

Hlavní postavou mnohovrstevnatého příběhu je Libor, bývalý učitel dějepisu, který dosáhl vysokého manažerského postu ve významném finančním ústavu. Řadu let si spokojeně žije se svou rodinou v luxusní vile na okraji Prahy, pak ale začnou na povrch vyplouvat machinace s penězi klientů týkající se celého vedení banky a rodinná idyla končí.

Libor se ocitá pod dohledem policejních vyšetřovatelů, kličkuje před hrozbou vězení a nakonec svou rodinu odveze pod záminkou společné dovolené na jižní Moravu, kde se chce skrýt. Na dlouho to ale nepomůže.

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

VIDEO: Soňa Norisová bude detektiv amatér v krimi podle Marie Poledňákové

Ten, kdo tě miloval

Rodinný komediálně laděný příběh s kriminální zápletkou a předvánoční atmosférou lázeňského města. To je stručná...

Jára Cimrman dobývá Ameriku, ukáže v cestopisu Smoljakův syn

Knihy podepisova i syn Ladislava Smoljaka David.

Může zneuznaný český génius z dob Rakousko-Uherska prorazit za mořem? Na průzkum se vydal cestopisný dokument Cimrman...

Najdete na iDNES.cz