Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vídeň láká na Renoira či Gauguina, Česko na grafiku a street art

  14:07aktualizováno  14:07
Rakouská metropole zve návštěvníky na kresby impresionistů, oslavu sto padesátých narozenin portrétisty vídeňské smetánky Gustava Klimta i vize malíře Hieronyma Bosche. České síně nabídnou to nejlepší z britské scény, street art i grafický design.

Černošky na Martiniku maloval Paul Gauguin v roce 1890. Obraz vůdčí osobnosti postimpresionismu vystaví Albertina. | foto: Collection Jan Krugier, Sammlung Jan Krugier und Marie-Anne Krugier-Poniatowski

Výstavní rok 2012 bude u sousedů nabitý. Do Vídně se vyplatí vyrazit na jaře, kdy se zde časově schází hned několik slibných expozic.

Tuzemské výstavy

Adolf Wölfli v Praze
22. února - 27. května
Dům U Kamenného zvonu, Praha Bude to u nás první výstava jednoho z nejznámějších představitelů uměleckého stylu art brut (umění v surovém stavu), Švýcara Adolfa Wölfliho.

Fotografie a umění
23. února - 20. května
Moravská galerie Brno Výstava, která se bude zabývat vztahem mezi výtvarným uměním a fotografií.

Rakouští modernisté
6. června - 9. září
Městská knihovna, Praha V Česku nikdy nevystavenou tvorbu Arnulfa Rainera, Otto Muehla nebo Herberta Brandla přiblíží expozice sbírky rakouských sběratelů, manželů Esslových.

Brněnské bienále
21. června - 28. října
Moravská galerie v Brně Mezinárodní bienále grafického designu Brno přináší to nejzajímavější z grafického designu z posledních dvou let.

Městem posedlí
3. října - 6. ledna
Městská knihovna, Praha Mezinárodní výstava graffiti a street artu, v jejímž rámci se přesune pouliční umění přímo na stěny galerie. Představí autory z celého světa.

Behind reality s podtitulem současná britská malba
3. října - 30. prosince
Galerie Rudolfinum, Praha Expozice představí nejlepší ze současné ostrovní malby.

První novinkou, na kterou pozve návštěvníky vídeňská Albertina 10. února, bude velká přehlídka impresionismu a postimpresionismu. Na netradičně pojaté výstavě, která se soustředí především na kresby a akvarely, budou k vidění více než dvě stovky děl Maneta, Degase, Renoira, Pissarra, Seurata, Gauguina, Cézanna, van Gogha nebo Toulouse-Lautreka.

Netradičně pojaté

Půjde o méně známé práce na papíře, které sice nedosahují takové slávy jako jejich malby, přesto však nejsou o nic méně významné. "Východiskem byl fakt, že velká část toho, co sami impresionisté na svých osmi výstavách v Paříži mezi lety 1874 a 1886 ukazovali, byly právě práce na papíře," vysvětluje Albertina kurátorský záměr. Chce ukázat, že kresba pro ně byla důležitou disciplínou a nikoli pouze vedlejší činností. Výstava, která je vůbec první, jež se tématu systematicky věnuje, zde potrvá do 13. května.

Na kresby impresionistů Albertina tematicky naváže v březnu kresbami rakouského secesního malíře a oblíbeného portrétisty vídeňské smetánky Gustava Klimta. Výstava, jež se koná při příležitosti sto padesáti let od umělcova narození, zde představí většinu ze sbírky sto sedmdesáti kreseb, které Albertina vlastní. "K vidění zde budou práce ze všech období Klimtovy tvorby. Soustředíme se na jedinečný kreslířský talent, který je možné vysledovat na jeho figurálních kresbách i alegoriích," uvádí organizátoři o výstavě, již bude možné navštívit do 10. června.

Kdo se nespokojí "pouze" s Klimtovými kresbami, může vyrazit do vídeňského Belvederu, který v rámci oslav malířových narozenin nabízí Klimta ve velkém. A protože Belvedere vlastní největší sbírku jeho maleb na světě, je z čeho vybírat. Přehlídka s názvem Mistrovské kousky: 150 let Gustava Klimta začíná 15. června a slibuje ukázat to nejstěžejnější z malířovy tvorby. Nebude chybět jeho slavný Polibek, portrét Fritzy Riedler nebo Judith.

Renesance, baroko

Milovníci starého umění si přijdou na své už od května. Výstava Albertiny s výmluvným názvem Bosch – Breugel – Rubens – Rembrant představí renesanční a barokní umění Evropy. Přehlídka přiblíží vize nizozemského malíře Hieronyma Bosche, díla jeho o sto padesát let mladšího kolegy Rembrandta van Rijna i nejslavnějšího barokního umělce Petera Paula Rubense.

Gustav Klimt: Polibek (Milenci) - 1907-8

Gustav Klimt: Polibek (Milenci) – 1907–8

Toto vídeňské muzeum navíc návštěvníky v příštím roce pozve na výstavu amerického fotografa Joela Sternfelda nebo britského výtvarníka Johna Coplanse. Kdo do Vídně vyrazí hned po Novém roce, stihne zde ještě velkou výstavu surrealismu. Vstupné do Belvederu i Albertiny činí 11 eur.
Nejčtenější

Film s Johnnym Deppem Město lží byl stažen měsíc před premiérou

Johnny Depp s kapelou Hollywood Vampires na pražském Letišti Letňany, 13....

Premiéra filmu Město lží, v němž se mají v hlavních rolích představit Johnny Depp a Forest Whitaker, byla měsíc před...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

GLOSA: Hutka poslal na Zemana smrtku. To už není protestsong, ale nevkus

Jaroslav Hutka (Open Air Music Festival Trutnov 2012)

„Miloš je zhroucený a oči v sloup, z cigaret zvedá se štiplavý čoud, zubatá už na Hrad chvátá,“ zpívá se v novince...

Poslední role. Robert Redford oznámil, že chce skončit s hraním

Robert Redford (Benátky, 1. září 2017)

Oscarový herec a režisér Robert Redford ohlásil konec kariéry. Pro Deadline potvrdil svá slova z rozhovoru v časopisu...

Další z rubriky

OBRAZEM: Jak viděl Jiří Kolář srpen 1968, odhaluje Národní galerie

Národní galerie v Praze uspořádala rozsáhlou výstavu děl  Jiřího Koláře. Na...

Národní galerie představuje u příležitosti 50. výročí sovětské okupace Československa v srpnu 1968 rozsáhlou výstavu...

Od Havla po Ledeckou. Fotograf Herbert Slavík představí své Tváře Česka

1990. Dřív Václava Havla všude hlídali estébáci, cestovat nesměl, natož na...

K událostem připomínajícím sté výročí vzniku Československa se v červenci přidá také výstava fotografií Herberta...

Modiglianiho Ležící akt se stal čtvrtým nejdráže prodaným obrazem

Obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le côté auche) - Ležící akt (na levém...

Za 157,2 milionu dolarů (3,4 miliardy korun) se na aukci v New Yorku prodal obraz Amedea Modiglianiho Nu couché (sur le...

Najdete na iDNES.cz