Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Více takových sametových Koček pro Ilonu Csákovou

  14:37aktualizováno  14:37
Poslední skladba na nové desce Ilony Csákové napovídá leccos o talentu, který dosud nenašel své plné vyznění. Je to píseň Kočky od Zuzany Navarové, jež se na album dostala jako bonus.

Ilona Csáková - Křest CD Ilona Csáková 2008 | foto: Marek NavrátiliDNES.cz

Stručný obrazný text, plný náznaků ("když kočky řvou, není to bolestí"), dává zpěvačce možnost leccos naznačit a nedoříct, k tomu přispívá výtečná houpavá melodie. Csáková zpívá zvolna, dává písni sametové napětí a svůj soulový pocit, který Kočky obohacuje.

Ilona CsákováNavíc střídmý doprovod nic nekazí. Ano, přesně tohle je píseň, která zvedá Ilonu Csákovou o patro výš, ke kvalitnímu repertoáru. Mít takových skladeb víc již v 90. letech, hovořili bychom asi o jiné, možná zajímavější kariéře.

Z Laury do 80. let
Na svou opravdu pořádnou sólovou desku totiž Ilona Csáková čeká. Od té doby se stihla zapsat jako zpěvačka sezonních songů, které proletí rychle ušima. Její nevšední hlas, který by se výborně hodil pro r’n’b nebo soulový rock, dával původně jiskru kapele Laura a její tygři, se kterou si Ilona Csáková občas zazpívá. Avšak na sólových deskách zůstával její hlas nevyužitý.

Ilona Csáková - La Isla Bonita

Zploštil se na jásavé obkreslování melodií v převzatých písních typu Tornero, Proč mne nikdo nemá rád či La Isla Bonita. Trochu to připomínalo 80. léta, kdy hvězdy československého středního proudu vyráběly písně jako sandály na jedno použití. Nic na tom neměnila skutečnost, že verze dávných hitů tvořily menšinu v repertoáru Ilony Csákové, která si hudbu k řadě skladeb napsala sama.

Sázavafest 2006 - Ilona CsákováNapříklad její píseň Natalie patřila svého času mezi čtyři nejhranější v českém rádiovém éteru. Vybočením z očekávaného zvuku se stalo album Kruhy mé touhy z roku 2002, které nabídlo pop propojený s prvky elektroniky i beatu.

Hlas Ilony Csákové si s tímto pojetím hudby, které vytvářela slovenská formace B3, rozuměl lépe než na užitkové kolekci Blízká i vzdálená (1999). Jenže ani to nebyl směr, kterým by se zpěvačka vydala, mladší publikum by jí asi stejně uteklo za jinými vzory.

Ceny Týtý 2006 - Dasha a Ilona CsákováNěkde v půli cesty Na zbrusu nové desce, nazvané prostě jenom Ilona Csáková, dominuje střídmější, usazenější doprovod. Rozhodně by to mohla být cesta, při které nejde ani tak o hledání hudebního designu jako spíš o písně s vnitřním obsahem.

Hlas na půli cesty
Ale právě v tomto ohledu album pokulhává, i když vkusně chytlavý song Chlapi takoví nejsou, na kterém se zpěvačka podílela také autorsky, se již zařadil k jejím novým hitům.

Ilona Csáková byla na liposukci stehen a břichaZa upozornění stojí skladba Co z toho mám, jejíž napětí přirozeně vyrůstá z pomalého tempa, nebo svižná, lehce oduševnělá melodie Jen já. Řada písní však zde působí nedotaženě, buď postrádají plnokrevný zvuk, nebo jsou předramatizované, klopotné či melodicky slabší – jakkoli hudební doprovod není ani v jednom songu kýčovitý a texty Jiřího Bílého nebo Jiřího Březíka patří k tomu lepšímu, co Csáková nazpívala.

Ilona Csáková - Kočky

Nové písně nemají takovou jiskru, nápad či hloubku jako výše zmíněná skladba Kočky, která jim nabídla zdravé srovnání. Ze všeho nejlépe vychází suverénní hlas zpěvačky, která na tomto albu pokračuje v objevování své pravé hudební tváře. Zatím je asi někde v půli cesty.

Hodnocení MF DNES: 60 %
ILONA CSÁKOVÁ - Ilona Csáková
CD 38:53 min., cena 299 korun.
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

AUDIO: Poslechněte si druhou desku kapely Ille ještě před vydáním

Olga Königová z kapely Ille

Pražská čtveřice Ille okolo zpěvačky Olgy Königové přichází s očekávaným druhým albem nazvaným Pohádky. Album vychází...

VIDEO: Jak to Marpovi zpívá naživo? Podívejte se na koncert v Óčku

Marpo Online

Ota Petřina, neboli Marpo, odehrál se svým Troublegangem komorní koncert pro malou skupinu fanoušků v rámci série Óčko...

Lana del Rey přijede na Sziget. Uzavírá výčet hlavních lákadel festivalu

Zpěvačka Lana Del Rey

Americká zpěvačka Lana del Rey, kterou před šesti lety proslavily hity Video Games nebo Born to Die, uzavírá výčet...

denicky-depo-provera-uz-nikdy
denicky-depo-provera-uz-nikdy

Deníček maminky, která vypráví, jaká úskalí může mít hormonální injekce.

Najdete na iDNES.cz