Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Ripleyová se vrací. Do kin míří původní Vetřelec v režisérském střihu

  11:50aktualizováno  11:50
Kultovní sci-fi, kterou natočil Ridley Scott už v roce 1979, se vrátí na jediný měsíc do našich kin v pozměněné podobě, v takzvaném režisérském střihu.

Sigourney Weaverová ve filmu Vetřelec (1979) | foto: 1979 20th Century Fox

Něco po letech ubral, něco naopak přidal. Třeba původně vynechanou scénu, ve které herečka Sigourney Weaverová coby důstojnice Ripleyová při útěku na záchranný modul najde kapitána Dallase a další členy posádky zavinuté v kokonech.

Jistě, řeč je o Vetřelci, legendární sci-fi, jež odstartovala celou úspěšnou sérii a kterou její tvůrce Ridley Scott před časem poupravil podle svých původních představ. Česko patří mezi první země, které nasadí režisérskou verzi vydanou na DVD zpátky do kin. Společnost APK Cinema Service získala exkluzivní práva na čtyřtýdenní promítání, počínaje letošním 19. únorem.

Na pokračování to nevypadá

„Režisérský sestřih Vetřelce bezesporu uspokojí zvědavé fanoušky, nicméně nedá se tvrdit, že je nová verze lepší – není přece možné ještě vylepšit dílo již prakticky dokonalé,“ napsal kritik Tim Robey v deníku The Telegraph. Premiérová verze s přidanými záběry trvá jen zhruba o čtyři minuty déle než původní film, režisér totiž několik scén zkrátil o deset až patnáct vteřin, aby vyprávění dostalo větší spád. „Střih byl tehdy zkrátka moc dlouhý a důvody, které nás k tomu vedly v roce 1979, časem pominuly,“ vysvětloval Scott své dodatečné úpravy.

Po pětatřiceti letech tedy bude znovu děsit příběh z vesmírné lodi Nostromo, na jejíž palubu se dostal zárodek vražedného mimozemského organismu. Jeho podobu navrhl švýcarský malíř Hans Rudolf Giger, a to od čerstvě vylíhnutého stvoření, které přisáté na hostitele do něj klade další zárodek, až po zralého vetřelce v podobě latexového kostýmu na hercově či kaskadérově těle.

Film s pouhými sedmi herci a jedním více než dvoumetrovým studentem ve vetřelčí kůži se stal hitem, vybojoval Oscara za zvláštní efekty a své náklady ve výši jedenácti milionů dolarů v kinech celého světa znásobil desetkrát. Takže logicky přišla pokračování: nejprve Vetřelci v roce 1986, poté Vetřelec 3 roku 1992 a nakonec Vetřelec: Vzkříšení v roce 1997. Přitom mnoho nechybělo, aby příběh skončil hned prvním filmem: původně totiž scénář počítal se smrtí všech astronautů, tedy i hlavní hrdinky Ripleyové, jejímž hlasem měl vetřelec vyslat zprávu na Zemi.

Nadšení, které film vyvolal, zrodilo celou vlnu odvozených projektů od komiksů přes počítačové hry až po filmy typu Vetřelec versus Predátor. Na pokračování originálu to však zatím nevypadá. Rozhodně ne v režii Ridleyho Scotta, který ostatně už tři minulá pokračování přenechal jiným filmařům. Sám se hodlá vrátit k jiné své slavné sci-fi, ke snímku Blade Runner. Ví se zatím jen tolik, že „dvojka“ se má odehrávat pár let po prvním snímku a hlavní roli bude hrát žena.

Sex ve filmu? Nuda

Na dámského Blade Runnera se však režisér chystá až příští rok, nyní natáčí Marťana, sci-fi s Mattem Damonem v titulní roli podle stejnojmenného románu Andyho Weira, v němž se zmiňuje i Scottův Vetřelec a jehož hrdina se jako první pozemšťan projde po Marsu; jenomže na něm nedopatřením též zůstane.

Rovněž další projekt, který Ridley Scott, v současné době především pilný producent, hodlá osobně režírovat, spadá do žánru sci-fi, i když se až nepříjemně blíží realitě. Televizní minisérie totiž vypráví o děsivém šíření viru eboly.

Jedno se zdá jisté: ať nejúspěšnější Brit v Hollywoodu natočí cokoli, dá si záležet na přípravě, protože podle něj látka a scénář stojí na prvním místě. Avšak erotický příběh to nejspíš nebude. Na otázky, proč ve svých filmech nikdy nemá milostné scény, totiž Scott odpovídá: „Protože sex je nuda – pokud se ho nemůžete přímo zúčastnit.“

Podívejte se na trailer k filmu:
Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Další z rubriky

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

DO KINA: Jiří Menzel coby Tlumočník potká novou Laru Croft

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Z pěti premiér mají českou stopu jednak slovenská tragikomedie Tlumočník s Jiřím Menzelem v titulní roli,...

RECENZE: Tílko Lary Croft má užší ramínka. To je jediná změna

Alicia Vikanderová ve filmu Tomb Raider (2018)

Neexistuje jediný rozumný důvod, proč se příběh hrdinky počítačové hry točil znovu. Počátkem tisíciletí ji hrála...

Najdete na iDNES.cz