Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Vertigo je i po deseti letech živý organismus plný překvapení

  7:18aktualizováno  7:18
Kapela Vertigo, která platí za jakýsi "all stars band" mladého moderního jazzu, slaví deset let od svého založení. Pro zdejší situaci stylu, který šestičlenná formace představuje, je úříznačné, že narozeninové turné zahajuje dvěma koncerty ve Francii.

Vertigo | foto: www.vertigoquintet.com

Mladí jazzmani skutečně většinou nejsou doma proroky a o řadě z nich ví evropské publikum mnohem víc než čeští posluchači. I když zrovna členové Vertiga si na nepřízeň stěžovat nemohou. Už za debut v roce 2005 získali žánrového Anděla v kategorii Jazz a blues a velmi pochvalný ohlas od jazzových posluchačů i publicistů získávají prakticky s každým novým albem.

Kapela Vertigo (Quintet)

Kapela je navíc jakousi "kolébkou" instrumentálních hvězd. Každý ze šesti současných členů Vertiga obhospodařuje hned několik dalších hudebních políček, ať už ve vlastních projektech nebo v kapelách dalších významných hudebníků nejen svého žánru. Saxofonista Marcel Bárta, bubeník Daniel Šoltis, zpěvačka a cellistka Dorota Barová, pianista Vojtěch Procházka, trumpetista Oskar Török a kontrabasista Rasťo Uhrík dnes tvoří elitu česko-slovenského jazzu. Na otázky iDNES.cz odpovídali první dva jmenovaní.

Fotogalerie

Které okamžiky svého vývoje za těch 10 let považuje Vertigo za nejdůležitější?
Daniel Šoltis
: Pro mě byly a jsou pořád všechny okamžiky a momenty od vzniku kapely v roce 2002 důležité, protože způsob, kterým společne hledáme hudební vyjádření, je pro mě pořád vzácný. Prošli jsme si řadou období, která nebyla vždy jednoduchá, ale pro mě je nejdůležitejší, že jsme pořád spolu, baví nás neustále tvořit a hledat hudební cesty které nás těší.
Marcel Bárta: Jednoznačně nejdůležitějším okamžikem bylo to, že jsme se vůbec potkali, vydrželi spolu tvořit a hledat.

Vertigo (Quintet) - Marcel Bárta – tenor saxofon, soprán saxofon, basklarinet

Marcel Bárta

Od začátku jste byli považováni za jakési generační mluvčí mladého česk(oslovensk)ého jazzu. Nezdá se vám, že jste se, třeba i proti vlastní vůli, stali jakousi "institucí"?
: Nezdá. Jsem si vědom, že jsme oslovili docela široké publikum lidí, což mě opravdu moc těší, ale nemám pocit, že bychom se stali institucí. Od momentu, kdy jsme začali s Vertigem fungovat, jsme hráli a tvořili jen to, co nás bavilo. Nebyl v tom žádný jiný záměr, jenom hrát, tvořit a hledat hudbu svou vlastní cestou.
MB: My jsme pouze hráli a hledali svůj svět vyjádření, a pokud se dá něco takového vypozorovat, je to hlavně práce novinářů. My sami jsme se nikdy do této role nepasovali.

Vertigo Tour 2012 / 10 let

15. 2. Paris (FR)
16. 2. Lyon (FR)
20. 2. Praha - RybaNaRuby
21. 2. Praha - KC Vltavská
22. 2. Plzeň - Anděl Kafé
24. 2. Letovice
25. 2. Nové Mesto nad Váhom - Blue Note (SK)
26. 2. Humenné - Kultúrne stredisko (SK)
27. 2. Prešov - City Club (SK)
28. 2. Brno - Stará pekárna
29. 2. Olomouc - Tibet
  1. 3. Opava - Art Club
  2. 3. Frýdek-Místek - Stolárna

Vertigo (Quintet) - Daniel Šoltis – bicí, kalimba, perkuse

Daniel Šoltis

Každý člen Vertiga dnes hraje v několika dalších projektech. Je Vertigo pořád pro všechny tou základní mateřskou kapelou, nebo naopak spíš příjemným koníčkem "po práci"?
: Pro mě je Vertigo práce, radost i koníček. Od začátku je to ze všech kapel, kde jsem hrál, pro mě ta nejdůležitější. Nejenom proto, že funguje aktivně již 10 let, ale také pro výjimečnou a pro mě vzácnou kombinaci osobností v kapele. Fungování v dalších projektech a sestavách je ale pro naši tvorbu a osobní hudební vývoj nezbytně nutné. Po nových zkušenostech každý z členů přináší do naší tvorby něco nového, originálního, a to je to, co kapelu zásadně formuje.
MB: Samozřejmě už to není pro nás ta jediná kapela, jako tomu bylo v minulosti. Každý prošel svoji cestu a etabloval se po svém, ale všichni máme k Vertigu jedinečný vztah. Dítě stárne, zlobí, rodiče už nemají tolik času, ale když se potkáme, tak je to pro nás zážitek.

Před časem se základní sestava Vertigo Quintetu rozšířila o zpěvačku a cellistku Dorotu Barovou. Změnilo se s jejím příchodem a pozvolnou orientací kapely na zpívané písně také vaše publikum?
: Myslím že ne. Mam pocit, že lidi, kteří nás mají rádi, pozitívně uvítali změnu.
Myslím, že kombinace původního Quintetu s Dorkou je fantastická a zpívané písně nádherně zapadají do našeho společného kontextu.
MB: Kapela se nikdy nezačla orientovat na zpívané písně. Ty se staly pouze malou součástí celé škály vyjádření a obohatily do té doby pouze instrumentální Vertigo. Jestli se publikum změnilo nebo ne, opravdu nevíme.

Vertigo (Quintet) - Dorota Barová – violoncello, zpěv, loopy

Dorota Barová

Turné k deseti letům existence startujete netypicky ve Francii. Cítíte v cizině větší ohlas než doma? Jaký je mezi zdejším a zahraničním publikem moderního jazzu rozdíl?
: Pokoušíme se hrát v cizine co nejvíce, je to pro nás rozhodně jediná cesta, jak Vertigo prezentovat minimálně na evropské hudební scéně. Publikum reaguje různě. Nemůžu říct, že by publikum v zahraničí reagovalo zásadně jinak než v ČR. Je ale pravda, že publikum v zahraničí, např. v Polsku nebo Portugalsku, je zvyklé na experimentálnější kapely a projekty. V Čechách a na Slovensku se to podhoubí teprve vytváří.
MB: Na tuhle otázku odpovím tak, jako vždy už několik let: myslím, že publikum, které chodí na tenhle druh hudby, je otevřené, a je úplně jedno, jestli je to ve Francii, nebo v Česku. Pravidlo je pro všechny lidi stejné: buď se to líbí, nebo ne.

Budou koncerty při příležitosti výročí založení Vertiga něčím výjimečné? Jak budou vypadat?
: Na turné plánujeme představit publiku nejenom program z poslední desky Metamorphosis, ale také nové kompozice. Můj původní plán a nápad přizvat na turné hosty, kteří s námi za dobu našeho fungování zpolupracovali, jako jsou David Dorůžka, Petr Zelenka, Lenka Dusilová, Beáta Hlavenková a mnoho dalších, se bohužel z ekonomických důvodů neuskuteční. V dnešní době je téměř nemožné sehnat na nekomerční projekt finanční podporu.
MB: Budou výjimečné právě tím, a důkazem toho, že kapela je spolu už tolik let. Stále je to živý organismus plný překvapení.

Autor:



Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...



Spisovatelé napadli koncert Karla Gotta v Lipsku. Přitom žádný nebude

Karel Gott v pražské O2 areně 12. června 2018

Část Asociace spisovatelů se rozhodla napadnout říjnové vystoupení Karla Gotta v rámci Roku české kultury v Lipsku. Z...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Vietnamci jsou někdy maloměšťáci a pokrytci, řekla Špetlíková Za scénou

Herečka Ha Thanh Špetlíková v kulturním magazínu Za scénou

Do kin vstupuje film Miss Hanoi, ve kterém hlavní roli začínající vietnamské policistky ztvárnila Ha Thanh Špetlíková....

Další z rubriky

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Brooklynští Grizzly Bear se probrali ze zimního spánku a nabarvili trosky

Newyorská kapela Grizzly Bear vystoupí poprvé v České republice

Poprvé se u nás objeví kapela Grizzly Bear. Parta z newyorského Brooklynu, která kombinuje rock s vokálním harmoniemi,...

Zemřela královna soulu, legendární zpěvačka Aretha Franklinová

Aretha Franklinová v roce 1973

Ve věku 76 let zemřela americká soulová zpěvačka Aretha Franklinová. Umělkyně označovaná za "královnu soulu" trpěla...

Najdete na iDNES.cz