Ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý před obrazem Vojtěcha Hynaise Svatá Cecílie, který opustil 23. dubna jeho pracovnu. Na podzim bude součástí výstavy Karla Škréty v pražské Národní galerii.

Ředitel Národního divadla v Praze Ondřej Černý před obrazem Vojtěcha Hynaise Svatá Cecílie, který opustil 23. dubna jeho pracovnu. Na podzim bude součástí výstavy Karla Škréty v pražské Národní galerii. | foto: Roman Vondrouš, ČTK

Veřejnosti skrytý obraz Vojtěcha Hynaise doplní Škrétovu retrospektivu

  • 2
Obraz Vojtěcha Hynaise mohli obdivovat pouze ředitelé Národního divadla (ND), v jejichž kanceláři dílo až do pátku viselo. Na podzim si ale malbu Svatá Cecílie (1883) prohlédnou i ti, kteří dorazí na retrospektivní výstavu Karla Škréty (1610-1674). Do té doby se bude obraz restaurovat.

Výstavu připravuje Národní galerie v Praze, která divadlu na oplátku zapůjčila obraz Václava Brožíka - portrét hraběnky Karoliny Nostitzové.

Obraz Vojtěcha Hynaise Svatá Cecílie opustil 23. dubna pracovnu ředitele Národního divadla v Praze. Na podzim bude součástí výstavy Karla Škréty v pražské Národní galerii. Hynaisova malba bude součástí Škrétovy výstavy, protože obraz Hynais namaloval jako dekoraci pro operu Karla Bendla (1838 až 1897) pojmenovanou po malíři Karel Škréta.

Škréta v opeře maluje obraz podle své lásky Veroniky; hrozí mu zatčení, zabil v souboji svého soka. Ani přes varování však neuteče, obraz chce dokončit. V momentě, kdy je zatýkán, odhaluje své dokončené dílo, obraz svaté Cecílie hrající na varhany. Všichni jsou dojati jeho krásou, Škrétovi odpustí trest a ten se zasnoubí s Veronikou.

Škrétova retrospektiva

Na přípravě Škrétovy retrospektivy se podílí Správa Pražského hradu a pražské arcibiskupství, přehlídka se bude konat v Jízdárně Pražského hradu a Valdštejnské jízdárně od 26. listopadu do dubna příštího roku.

Výstavě předchází rozsáhlý průzkum Škrétovy tvorby a života. Díky němu se například podařilo dohledat neznámá díla jednoho z nejvýznamnějších českých barokních malířů nebo poopravit jeho životopisné detaily.

"Na tom, že obraz neskončil mezi rekvizitami, nese zásluhu tehdejší hospodář ND Bohumil Forman, který si obraz vzal k sobě domů," uvedl kurátor výstavy Vít Vlnas.

Forman chtěl podle něj mít doma zvěčněnou svou ženu, která stála Hynaisovi modelem pro onu rekvizitu. Díky němu se obraz dochoval a před více než 100 lety se dostal do pracovny ředitele ND.

Obraz Vojtěcha Hynaise Svatá Cecílie opustil 23. dubna pracovnu ředitele Národního divadla v Praze. Na podzim bude součástí výstavy Karla Škréty v pražské Národní galerii.

,