Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Veřejnost se rozloučila s Arnoštem Lustigem na Novém židovském hřbitově

  13:35aktualizováno  13:35
Se spisovatelem Arnoštem Lustigem se rodina rozloučila již v pondělí. Četné dotazy, zda se novináři a spisovateli může poklonit i veřejnost, inspirovaly šéfku Společnosti Franze Kafky a Lustigovu blízkou přítelkyni Markétu Mališovou k uspořádání další akce, která se konala v úterý odpoledne na Novém židovském hřbitově v Praze.

Na místo poblíž stanice metra Želivského se s jedním z největších českých moderních spisovatelů přišlo rozloučit tolik lidí, že se zdaleka nevešli do obřadní síně.

Dorazili Lustigovi nejbližší přátelé, s nimiž se potkal v koncentračním táboře. Mezi nimi i Eva a Petr Erbenovi, kteří přicestovali až z Izraele. Rozloučil se i místopředseda Senátu Přemysl Sobotka, ministr kultury Jiří Besser a mnoho významných kulturních osobností. Například známí filmoví režiséři Olga Sommerová, Juraj Jakubisko, Václav Marhoul, výtvarník Jaroslav Róna nebo sochař Pavel Opočenský a mnozí další.

Řeč pronesl literární kritik Vladimír Karfík, který zesnulého spisovatele "objevil" v anonymní literární soutěži a o jeho tvorbě prohlásil, že "trčela v houští grafomanů". Pietní akt s modlitbou za zesnulého pak pokračoval u hrobu Arnošta Lustiga v sekci číslo 11 Nového židovského hřbitova.

"Arnošt Lustig byl jedním ze tří mužů, kteří ovlivnili můj život. Byli to můj otec, můj manžel a právě Arnošt," vysvětlila Mališová důvod, proč právě za Společnost Franze Kafky pořádá veřejné rozloučení.

"Arnošt žil naplno a i smutné chvíle přečkal, netrápil se. Rád tančil a bavil se. Miloval procházky Prahou, o níž říkal, že je jeho ženou i milenkou," vzpomíná na svého nejbližšího přítele.

Přestože se pohřeb konal již v pondělí, rodina se rozhodla připravit ještě jednu pietní akci. Dcera Eva a syn Josef společně se Židovskou obcí v Praze tak bez ohledu na úterní rozloučení zvou Lustigovy přátele a ctitele na modlitbu za zemřelého v sobotu 5. března ve 14 hodin do Španělské synagogy. "S ohledem na šabat prosíme účastníky pietního shromáždění, aby do synagogy vstupovali s pokrytou hlavou," žádají.

K tomu, že Lustigovy děti chystají vlastně již třetí rozlučku, Mališová říká. "Myslím, že veřejnost se s Arnoštem ráda rozloučí několikrát. Bez lidí a příběhů by to ani nebyl on, nebyl by tím úžasným člověkem a spisovatelem."

Autoři: ,Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Když si dnes někdo otevře Bibli, bude asi úplně vedle, říká Vopěnka

Spisovatel Martin Vopěnka

Velký knižní čtvrtek vyslal do knihkupectví patnáct titulů. Mezi nimi i Biblické příběhy pro nevěřící děti od...

Spojte mé filmy v jeden, vyzval Švankmajer. A vznikla kunstkamera

Z knihy Jan Švankmajer

Jan Švankmajer se netají tím, že kinematografie pro něj vždy byla formou osobní terapie. V jednom z nedávných rozhovorů...

RECENZE: Ani Colin Firth neprodá srdcebol Rozmačkaného ega se slaninou

Colin Firth (Cannes, 16. května 2016)

O jídle dnes píše každý. A co víc, píší o něm ti, kdo mají problém rozeznat krůtu od kuřete a okurku od cukety. Případ...

Najdete na iDNES.cz