Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Verdikt: Trest smrti

aktualizováno 
- Spousta lidí, převážně Evropanů, si myslí že trest smrti patří časům dávno minulým, přitom jsou každý rok na základě rozsudku na světě popraveny dva tisíce lidí. K největšímu počtu poprav dochází v Číně, Íránu, Saúdské Arábii a USA.

V současné době je více států, ve kterých byl trest smrti zrušen nebo se v praxi neprovádí. Tam, kde přetrvává nebo byl obnoven, se používají velmi různé metody poprav. V některých zemích jsou tresty smrti vykonávány ukamenováním, stětím, bičováním, pověšením, ale mnoho států se snaží využívat nejmodernějších praktik jako jsou elektrické křeslo, plynová komora nebo smrtící injekce. Některé národy připouštějí více technik poprav, kterými trestají odsouzené.

Nejdiskutabilnějším nástrojem smrti je elektrické křeslo, jehož použití už mnohokrát nezpůsobilo odsouzenému smrt. Poprava se buď musela opakovat nebo byl obviněný propuštěn. Vynalezl ho Harold Brown v roce 1888. Poprava elektrickým proudem trvá teoreticky dvě minuty a rozmezí puštěného proudu se pohybuje mezi 1900 až 2500 voltů. Popravy se smí účastnit ředitel věznice, vězeňský úředník, lékař, elektrikář, oficiální činitelé, novináři, právní zástupci a osoby, které může určit odsouzený. V roce 1982 byla státem New York uveřejněna studie, která uváděla, že soudní proces s odvolacím řízením vyjde průměrně na 1,8 milionu dolarů, což je dvakrát více než doživotní vězení.

Výkon trestu smrti byl zahrnut i v legislativě Československa, poslední poprava byla provedena 2. února 1989, kdy byl v pankrácké věznici pověšen pětinásobný vrah. V roce 1990 byl trest smrti zrušen. V současné době je v České republice možné dostat trest odnětí svobody nad patnáct až do dvaceti let a trest odnětí svobody na doživotí.

mat

Justiční omyly

Několik slavných matematiků 19. století, jako například Laplace, Cournot nebo Poisson, zkoušelo na základě počtu pravděpodobnosti vypočítat, jaký je poměr mezi justičními omyly a rozsudky, které byly vyneseny právem. Poisson se pak věnoval zejména kriminálním přpadům ve Francii. Matematická pravděpodobnost justičního omylu je podle věhlasného učence u hrdelních rozsudků 1:257. Američtí profesoři Hugo Bedau a Michael Radelet ukázali, že jen ve 20. století bylo v USA uznáno 349 lidí vinných za zločiny, jež nespáchali, a dostali trest smrti. Za stejné období bylo 23 nevinných také popraveno. Tato čísla zahrnují jen případy, kdy byl skutečný vrah odhalen, a kdy justiční orgány uznaly omyl. Americké sdružení pro občanské svobody odhaduje, že ve skutečnosti činí počet nevinně popravených 25 .

Z knihy Historie trestu smrti

Autor:



Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...



GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice
Naučte se cizí jazyk během mateřské. Snadno a bez učebnice

Domluvit se anglicky nebo francouzsky, než půjde vaše dítě do školy? Za dva nebo tři roky se to opravdu dá zvládnout. Akorát zapomeňte na způsob, jak jste se učila jazyky ve škole. Možná vám totiž vyhovuje úplně jiný typ učení.

Najdete na iDNES.cz