Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Venkovský učitel znovu otřese duší diváka

  9:58aktualizováno  9:58
Smolnou sérii českých filmů protrhl Venkovský učitel. Po první pracovní projekci se o novince režiséra Bohdana Slámy, která do kin přijde 20. března, mluvilo uznale, dokonce jako o favoritu příštích Českých lvů.

Venkovský učitel - snímek z filmu | foto: Bontonfilm

A také o tom, jak diváci přijmou příběh o lásce, přátelství a odpuštění, v němž se farmářka zamiluje do titulního hrdiny, který však touží po jejím synovi.

"Ten film nenese ani náznak pokrytectví, nebudeme tedy nic skrývat ani při jeho prezentaci," prohlásili čeští producenti. "Navíc máme tu drzost, že točíme pro inteligentního diváka," dodal Sláma, jenž původně chtěl Venkovským učitelem uzavřít svou volnou trilogii citů.

"Myslel jsem si, že ji po Divokých včelách a Štěstí opravdu završím, ale když jsem Venkovského učitele dokončil, uvědomil jsem si, že téma hledání lásky je věčné. Takže dostanu-li ještě šanci, budu v něm pokračovat," prohlásil režisér.

Kulisy za chalupou
Velkou příležitostí byl už Venkovský učitel, jenž díky mezinárodně úspěšnému Štěstí získal koproducenty ve Francii a Německu; obě země film uvedou na podzim, před tím jej ještě zahraniční prodejce zkusí uvést na festivalech, možná včetně Cannes.

"Zahraniční partneři se přijeli podívat na natáčení, byli také u několika fází střihu, ale ctili režisérovu autorskou svobodu. Tím větší odpovědnost teď cítíme," dodal producent Pavel Strnad.

Díky nadnárodní podpoře si filmaři mohli dovolit věci, které dnes v Česku nebývají běžné. "Tak třeba dekorace statku, kde se děj odehrává, stály za režisérovou chalupou," vyprávěl představitel hlavní role Pavel Liška. Při natáčení od loňského června do září tu strávil "náročné, ale příjemné prázdniny".

Nemusel se prý ani nijak zvlášť věnovat svému partnerovi, neškolenému Ladislavu Šedivému. "Znám dva typy neherců. Děti a zvířata netuší, že hrají; s jejich přirozeností se snažíme srovnat. Ale Láďa věděl, co dělá, brzy už mou pomoc ani rady nechtěl a já mu byl vděčný; měl jsem trochu problémy sám se sebou," líčí Liška.

Včely pro Krobota
Ačkoli jde o film, který divákem citově otřese, jeho tvůrci vzpomínají na natáčení zvesela. Třeba na stádo krav, k nimž prý přilnula hlavně představitelka ústřední ženské role Zuzana Bydžovská.

"Na filmovém statku jsme se natolik zabydleli, že připomínal skutečnou živočišnou výrobu, a krávy si na kameru tak zvykly, že nám vycházely vstříc," tvrdí režisér. "Nevím, jak vytušily, co od nich chceme, ale jakkoli jsem až dosud dával přednost kozám, od Venkovského učitele prohlašuji, že s jinými zvířaty než s kravami už nikdy točit nebudu," přísahá Sláma.

Miroslav Krobot sice hraje hrdinova otce žijícího v Praze, ani on však doteku živé přírody neunikl – podle scénáře totiž včelaří na balkoně činžáku. Přežil to bez újmy: "Byl jsem na balkoně, tudíž na čerstvém vzduchu, a včely, které nám přivezli, byly ochočené," tvrdí Krobot.

Nakonec největší práci daly nevinné polibky mladého páru, Šedivého a Terezy Voříškové. Aby překonali ostych, půl roku se herci seznamovali a před kamerou trénovali líbání v parku. "Ale skamarádili jsme se, byl jsem u její rodiny a dali mi najíst," směje se Šedivý, herecký objev filmu. "Byl to porod, jsem šťastný, že to mám za sebou," shrnul Sláma dvouletou cestu filmu do kin.
Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Další z rubriky

RECENZE: I na plátně zůstal neuchopitelný Jan Palach záhadou

Kaskadér při natáčení scény sebeupálení pro film Jan Palach

Nepoví skoro nic, co bychom nevěděli, neprovokuje obsahem ani tvarem. Přesto má film Jan Palach smysl. Díky hrdinově...

Iva Janžurová si sežene zbraň a v černé komedii je z ní Teroristka

Iva Janžurová při natáčení komedie Teroristka

Od půli srpna do konce září se točí černá komedie Teroristka. Příběh režiséra a scenáristy Radka Bajgara vypráví o...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Najdete na iDNES.cz