Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Venkovský učitel znovu otřese duší diváka

  9:58aktualizováno  9:58
Smolnou sérii českých filmů protrhl Venkovský učitel. Po první pracovní projekci se o novince režiséra Bohdana Slámy, která do kin přijde 20. března, mluvilo uznale, dokonce jako o favoritu příštích Českých lvů.

Venkovský učitel - snímek z filmu | foto: Bontonfilm

A také o tom, jak diváci přijmou příběh o lásce, přátelství a odpuštění, v němž se farmářka zamiluje do titulního hrdiny, který však touží po jejím synovi.

"Ten film nenese ani náznak pokrytectví, nebudeme tedy nic skrývat ani při jeho prezentaci," prohlásili čeští producenti. "Navíc máme tu drzost, že točíme pro inteligentního diváka," dodal Sláma, jenž původně chtěl Venkovským učitelem uzavřít svou volnou trilogii citů.

"Myslel jsem si, že ji po Divokých včelách a Štěstí opravdu završím, ale když jsem Venkovského učitele dokončil, uvědomil jsem si, že téma hledání lásky je věčné. Takže dostanu-li ještě šanci, budu v něm pokračovat," prohlásil režisér.

Kulisy za chalupou
Velkou příležitostí byl už Venkovský učitel, jenž díky mezinárodně úspěšnému Štěstí získal koproducenty ve Francii a Německu; obě země film uvedou na podzim, před tím jej ještě zahraniční prodejce zkusí uvést na festivalech, možná včetně Cannes.

"Zahraniční partneři se přijeli podívat na natáčení, byli také u několika fází střihu, ale ctili režisérovu autorskou svobodu. Tím větší odpovědnost teď cítíme," dodal producent Pavel Strnad.

Díky nadnárodní podpoře si filmaři mohli dovolit věci, které dnes v Česku nebývají běžné. "Tak třeba dekorace statku, kde se děj odehrává, stály za režisérovou chalupou," vyprávěl představitel hlavní role Pavel Liška. Při natáčení od loňského června do září tu strávil "náročné, ale příjemné prázdniny".

Nemusel se prý ani nijak zvlášť věnovat svému partnerovi, neškolenému Ladislavu Šedivému. "Znám dva typy neherců. Děti a zvířata netuší, že hrají; s jejich přirozeností se snažíme srovnat. Ale Láďa věděl, co dělá, brzy už mou pomoc ani rady nechtěl a já mu byl vděčný; měl jsem trochu problémy sám se sebou," líčí Liška.

Včely pro Krobota
Ačkoli jde o film, který divákem citově otřese, jeho tvůrci vzpomínají na natáčení zvesela. Třeba na stádo krav, k nimž prý přilnula hlavně představitelka ústřední ženské role Zuzana Bydžovská.

"Na filmovém statku jsme se natolik zabydleli, že připomínal skutečnou živočišnou výrobu, a krávy si na kameru tak zvykly, že nám vycházely vstříc," tvrdí režisér. "Nevím, jak vytušily, co od nich chceme, ale jakkoli jsem až dosud dával přednost kozám, od Venkovského učitele prohlašuji, že s jinými zvířaty než s kravami už nikdy točit nebudu," přísahá Sláma.

Miroslav Krobot sice hraje hrdinova otce žijícího v Praze, ani on však doteku živé přírody neunikl – podle scénáře totiž včelaří na balkoně činžáku. Přežil to bez újmy: "Byl jsem na balkoně, tudíž na čerstvém vzduchu, a včely, které nám přivezli, byly ochočené," tvrdí Krobot.

Nakonec největší práci daly nevinné polibky mladého páru, Šedivého a Terezy Voříškové. Aby překonali ostych, půl roku se herci seznamovali a před kamerou trénovali líbání v parku. "Ale skamarádili jsme se, byl jsem u její rodiny a dali mi najíst," směje se Šedivý, herecký objev filmu. "Byl to porod, jsem šťastný, že to mám za sebou," shrnul Sláma dvouletou cestu filmu do kin.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

PORTRÉT: Zdeněk Mahler dokázal zabalit historii do zábavy

Zdeněk Mahler

Kdokoli se s ním pustil do polemiky, musel často počítat s porážkou, ale vždycky se zábavou. Zdeněk Mahler, který...

RECENZE: Dej mi své jméno, šeptají si on a on za italského léta

Záběr z filmu Dej mi své jméno

Ještě než film Dej mi své jméno ze čtyř nominací na Oscara vytěžil vítěznou sošku za nejlepší adaptovaný scénář, který...

VIDEO: Konec se blíží, hlásí upoutávka komiksu Avengers: Infinity War

Promo plakát k filmu Avengers: Infinity War

Má jediný cíl, vyhubit polovinu vesmíru, a dokáže to lusknutím prstů. Tak se Thanos, ústřední zlosyn komiksu Avengers:...

Najdete na iDNES.cz