Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velmi slabý návrat velkého mistra

  16:50aktualizováno  16:50
- Filmem Návrat ztraceného ráje se po třiceti letech vrací jeden z nejvýraznějších režisérů české nové vlny, Vojtěch Jasný. Na linii svého nejúspěšnějšího filmu Všichni dobří rodáci rozehrál příběh o návratech bývalých emigrantů do staré vlasti, který se do velké míry shoduje s jeho vlastním životním osudem. V tomto poetickém snímku o hledání kořenů a vyrovnávání se s minulostí se také opět objeví herecká hvězda šedesátých let Vladimír Pucholt.

Českého filmaře Poutníka (Vladimír Pucholt), který se po emigraci natrvalo usadil v New Yorku, navštíví mladá učitelka z jeho rodné vesnice (Ingrid Timková), aby mu předala hodinky po zesnulém otci. Tato událost ho přiměje k tomu, aby se po třiceti letech odhodlal opět navštívit svou vlast. Učitelka, přezdívaná Pampeliška, se mezitím seznámí s bývalým Poutníkovým studentem Adamem (Adam Davidson) a zanedloho mezi nimi přeskočí jiskra náklonnosti.

Po krátké době se všichni tři opět setkávají v Poutníkově rodišti. Stárnoucí filmař se znovu potkává se starými přáteli a objevuje krásy své rodné země. Zjišťuje, že jedině tady jsou zapuštěny jeho kořeny a chystá se sem nadobro vrátit, koupit si domek, lán pole a koně. Mladému česko-americkémi páru zde ale stojí ve štestí letité prokletí, a proto odjíždějí na druhou stranu oceánu, aby odvěkou kletbu překonali.

Film volně vycházející z kultovního snímku Všichni dobří rodáci jistě vzbuzoval napjatá očekávání. Jasný ale, jakoby se čistě omezil na své osobní vzpomínky a pocity, natočil nemastnou, neslanou sentimentální slátaninu. Jejím hlavním nedostatkem je zcela nezajímavý scénář, který nerozvíjí žádnou další zápletku a omezuje se jen na zachycení kontrastů dvou odlišných světů.

Ale ani toto se režisérovi nezdařilo a výsledný efekt vzbuzuje podezření, že již zcela ztratil kontakt s (českou) realitou. Český venkov je zde líčen ještě v malebnějších barvách, než jak jsme zvyklí od národních obroditelů, po cestách mezi lány jezdí povozy s koňmi, sousedé se zdraví "má úcta" nebo "pozdrav pán Bůh" a před každým jídlem poděkují Bohu za jeho dary.

Čechy tak budí dojem udržované a idylické agrární země, ve které žijí lidé ve spokojené sousedské pospolitosti. Zajímavý je fakt, že jediná dvě auta, která se za film v malém městečku objeví, mají vždy zahraničního majitele. Domácí jezdí na kolech, v lepším případě v kočáru, řízeném panem farářem.

Ke špatnému scénáři a obrazovým kýčům je ještě nutno připočíst strojené a nepřirozené herectví hlavních představitelů. Jestli si tedy chcete pamatovat Vojtěcha Jasného jako brilantního režiséra a Vladimíra Pucholta jako milého a přirozeného herce, není Návrat ztraceného ráje určen pro vás.

Návrat ztraceného ráje (ČR)

scénář a režie Vojtěch Jasný
kamera Juraj Šajmovič
hrají Vladimír Pucholt, Ingrid Timková, Adam Davidson, Jana Brejchová, Vlastimil Brodský...
distribuce Bontonfilm Beta
čas 115 minut

Autor:Nejčtenější

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...

GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

KVÍZ: Jak znáte Rychlé šípy a Jaroslava Foglara, plantážníci?

Rychlé šípy

Mirek Dušín, Jarka Metelka, Jindra Hojer, Červenáček a Rychlonožka. Příběhy Rychlých šípů od Jaroslava Foglara hltaly...

Herci z muzikálů včetně Mamma Mia nedostali honoráře, došlo na insolvenci

Herečka Alena Antalová v hlavní roli Donny v muzikálu Mamma Mia v pražském...

Producent Jiří Jurtin a jeho firma Crystal Skull je ve finančních potížích. Tvrdí, že společnost Ticket Art Praha mu...

Další z rubriky

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

VIDEO: 1 proti všem. Mareš s Boučkem Čechy doprovodí k milionovým výhrám

1 PROTI VŠEM

Po zahraničním úspěchu i do Česka přichází televizní show 1 proti všem. Odvysílá ji televize Prima a pouhý jeden...

RECENZE: Equalizer 2 je kazatel s flintou, kterému chybí čas na akci

Záběr z filmu Equalizer 2

Čtyři roky po filmu Equalizer přichází do kin druhý díl. Denzel Washington v titulní roli opět koná dobro se zbraní v...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz