Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velký projekt, ve kterém na myšlenku nevybylo

  10:32aktualizováno  10:32
Největší současný fotografický projekt, stojí v záhlaví stránek www.1den.cz. Formulace neříká, zda jde o největší projekt český, nebo vůbec. Podstatný je přívlastek "největší". Čím největší? Počtem? Záběrem?

Z projektu Jeden den v České republice | foto: © Tomáš Třeštík

Nejde o bazírování na slovech: nejasná formulace má konkrétní důsledky. Vidět jsou na výstavě Jeden den České republiky i ve stejnojmenné publikaci.

"Ve dnech 28. a 29. října 2007 spojila svoje síly stovka našich předních dokumentaristů a reportérů s několika stovkami amatérských fotografů, aby v pouhých 24 hodinách za chytili historickou 'momentku' naší země. Kolektiv autorů vytvořil zcela výjimečný, důvěrný portrét současné České republiky s vysokou obrazovou, dokumentární i historickou hodnotou," uvádějí pořadatelé z brněnské Agentury Frey.

Ten dělá to, a ten zas tohle
Po autorském výběru obdrželi 7 000 fotografií. Pro výstavu a knihu vybrali  tři stovky snímků od 136 autorů. Ale výstavní kolekce v Mánesu a vydaná publikace nemají zcela totožnou skladbu.

Z projektu Jeden den v České republiceJediným svorníkem tu je skutečně jen datum exponování snímků. Jinak jde o pel-mel, jenž nevykazuje nějakou základní fotografickou kvalitu. Ta je samozřejmě u takového projektu ošemetnou a svým způsobem nedůležitou záležitostí – tím spíš, že pořadatelé Jeden den programově pojali jako zprávu pro příští generace; výsledek bude uložen v Národním archivu, reprízován má být roku 2038.

Jak možná i z osobní zkušenosti víme, v tom, co před třiceti či kolika lety bylo pro nás neambiciózním záznamem, po uplynutí desítek let pro sebe objevujeme netušené obsahy i kvality. Ale tohle spoléhání pořadatelů na budoucnost není optimální vklad.

Desítky snímků ukazují "nadčasové" výjevy, u nichž nepoznáte, kdy vznikly (megalit u Slaného, bíglové v panelákovém bytě, bohoslužba v synagoze atd.). Objednávkový a kurátorský samospád projektu vedl k nedostatku například "zdravě" popisných snímků vesnic a měst, takže výsledný obraz země je málo konkrétní, vidíme, že ten dělá to, a ten zas tohle, ale dohromady nevidíme moc.

Kdo ví, co bude
Samostatnou kapitolou je výstavní prezentace. Příspěvky jsou jednotně digitálně vytištěny. Zásadně tak byly potlačeny autorské rukopisy na úkor bezduché, jistě však mobilně praktické unifikace (následovat budou reprízy v Brně, Plzni, Karlových Varech a Ostravě, pak i v cizině).

Z projektu Jeden den v České republiceNa detaily raději nehledět! Třeba portrét výtvarnice Jitky Válové snímal Jiří Hanke na středoformátový film a veškerý "šmak" této analogové technologie je pryč – zvětšenina vyhlíží jak z nepříliš kvalitního digitálu…

Naštěstí v knižní podobě souboru jsou záběry komponovány vesměs tak, aby se hrušky s jablky nemíchaly natolik brutálně jako ve výstavní síni.

Autorům, jejichž fotografie disponují obrazovými kvalitami (Josef Ptáček, Štěpánka Stein a Sallim Issa, Sylva Francová aj.), publikace poskytuje v rámci dvoustránek jakási milosrdná, od druhých oddělená útočiště.

Kdo z nás se dočká plánované reprízy v roce 2038, bude ve věci Jednoho dne České republiky možná daleko smířlivější. Ale teď je teď a poměřovat dnes něco očima nedohledné budoucnosti je k ničemu.

JEDEN DEN ČESKÉ REPUBLIKY
Výstavní síň Mánes, Masarykovo nábřeží 250, Praha 1. Výstava trvá do 29. března.
Hodnocení MF DNES: 50 %

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Bába z ledu získala šest Českých lvů. Umělci kritizovali politiky

České lvy ovládla Bába z ledu. Je nejlepším filmem, má i sošky pro režiséra...

Snímek Bába z ledu ovládl České lvy. Získal šest sošek, včetně té pro nejlepší film, režiséra Bohdana Slámu a herce...Televize Prima sází na napětí, otvírá novou stanici zaměřenou na krimi

Z filmu Dívka ve vlaku

Televize Prima odhalila novou zbraň svého jarního vysílání. Její již osmou stanicí se od 2. dubna stane Prima Krimi,...

GLOSA: Kelly Family přivezli omšelou vzpomínku i sbírku všech klišé

Kapela Kelly Family vystoupila 8. března 2018 v pražské O2 areně.

Kapela Kelly Family, ikona devadesátých let, zavítala po dvou desetiletích do Česka. Čtvrteční koncert v pražské O2...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

Další z rubriky

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Kamil Lhoták chtěl ženy s vadami. Důvodů, proč jej obdivovat, je spousta

Záběr z vernisáže výstavy Kamil Lhoták: Retrospektiva

Největší retrospektiva olejomaleb Kamila Lhotáka se právě otevírá v pražském Obecním domě.

Prohlédněte si snímky nominované v prestižní soutěži World Press Photo

FOTKA ROKU: Ronaldo Schemidt, Agence France-Presse - Venezuelská krize (3....

Prestižní fotografická soutěž World Press Photo odhalila nominované snímky v letošním ročníku. Soutěží se v tradičních...

Najdete na iDNES.cz