Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

KNIŽNÍ TIPY: Které tituly vycházejí na Velký knižní čtvrtek

  13:00aktualizováno  13:00
Už zavedená akce Velký knižní čtvrtek vychází letos na podzim na 15. října. Na pultech knihkupectví se v tento den objevuje šestnáct nových titulů domácí i překladové literatury.

Jo Nesbo | foto: Niklas R. Lello

Syn

Syn

Jo Nesbø
Syn
Kniha Zlín
Novinka jednoho z nejúspěšnějších současných autorů současnosti stojí mimo řadu detektivek o komisaři Harrym Holeovi. Sonny je ideální vězeň. V moderní, přísně střežené věznici Staten se těší značné oblibě, neboť slouží ostatním vězňům jako zpovědník a odpykává si jejich tresty výměnou za pravidelnou dodávku drog. Vrchní komisař Šimon Kéfas dostane nový případ a novou spolupracovnici. Policista Ab Lofthus, Sonnyho otec, spáchal sebevraždu a jeho čin obrátil Sonnymu i Kéfasovi život vzhůru nohama.

Urbo Kune

Urbo Kune

Miloš Urban
Urbo Kune
Argo
Sci-fi román předního českého spisovatele je součástí unikátního stejnojmenného projektu, který v sobě zahrnuje architekturu, literaturu, film, výtvarné umění a hudbu. Tento román vychází ze zadání názvu a místa fiktivního hlavního města Eurosvěta. Do něj přichází nový knihovník Mikuláš Jelen. S Urbem se nesžívá snadno a sílí v něm pocit, že město, budované s vidinou euroslávy, si žije vlastním tajným životem, o kterém nemá společnost ani stát tušení.

Jak si postavit dům

Jak si postavit dům

Martin Sodomka
Jak si postavit dům
MS Studio
Novinka z autorovy řady Edice technických pohádek. „Ptáci si taky berou hypotéku na stavbu hnízda?“ zeptá se krysák Arny svého starého kamaráda vrabčáka Zíly. Bezstarostné mládí Arnymu skončilo, oženil se a staví dům. Stavba sama o sobě není nic jednoduchého, ale vytvoření projektu, vyřízení stavebního povolení a získání hypotéky vyžaduje možná ještě větší úsilí. Arny z toho začíná pomalu šedivět a to netuší, že největší problém ho teprve čeká.

Zack

Zack

Mons Kallentoft
Zack
Host
Začátek nové severské krimi série inspirované řeckou mytologií. Čtyři Asiatky z masážního salonu ve Stockholmu někdo brutálně zavraždil, pátá žena je nalezena s vážnými zraněními. Stopy na jejím těle nasvědčují tomu, že byla napadena zvířaty. Zack Herry je úspěšný chlapík z předměstí, který si vybudoval kariéru u stockholmské policie. Po nocích vymetá kluby a šňupe kokain s lidmi, které by měl ve skutečnosti zatýkat. Při zjišťování, co je za vraždami, se jako moderní Herkules snaží vyčistit stockholmské kriminální podsvětí.

Mise v Afghánistánu

Mise v Afghánistánu

Tomáš Šebek
Mise Afghánistán
Paseka
Autor knihy byl dvakrát v Afghánistánu, v roce 2013 a 2015, pokaždé s Lékaři bez hranic. Mezi zákroky, při nichž operoval těžce zraněné z bojů i léčil docela „běžné“ úrazy, fotil a psal. Výsledkem je soubor záznamů, které zaujmou nejen autentickou a syrovou výpovědí, ale i neotřelým pohledem na život v pusté hornaté krajině. Šebkovo vyprávění je mnohdy humorné, nepatetické svědectví lékaře a přítele Afghánců, jejichž zemi už několik desetiletí sužují teror a válečné konflikty.

Český krtek v CIA

Český krtek v CIA

Vladimír Ševela
Český krtek v CIA
Prostor
Život Karla Köchera, jediného špiona někdejšího východního bloku, kterému se podařilo proniknout do CIA. Jeho kontroverzní příběh nebyl v české literatuře faktu dosud popsán. Köcher byl vysazen do USA v roce 1965 s úkolem infiltrovat se do amerických zpravodajských služeb. Získal pověst antikomunisty, pracoval u Zbigniewa Brzezinského a v roce 1973 mu CIA skutečně nabídla místo v jednom ze svých nejtajnějších oddělení. Mise byla splněna. V USA byl posléze zatčen, odsouzen na doživotí, vyměněn za sovětského disidenta a po návratu domů působil v Prognostickém ústavu.

Ďábelská jízda

Ďábelská jízda

Jeremy Clarkson
Ďábelská jízda
Dokořán
Už třetí sbírka automobilových recenzí, které autor píše týden co týden pro britské The Sunday Times. Jako obvykle si nebere žádné servítky. Opět se tedy můžete těšit na ostrovtipné komentáře, břitké postřehy a ten nejsušší britský humor. Za mediální personou bručouna, klauna a ignoranta se skrývá bystrý glosátor, nezničitelný optimista, a žurnalistický veterán, který autům a motorismu rozumí jako málokdo.

Stehlík

Stehlík

Donna Tarttová
Stehlík
Argo
Za tento obsáhlý román získala americká autorka Pulitzerovu cenu za rok 2014. Životní příběh Theodora Deckera je především příběhem osudových ztrát a nálezů. Teroristický útok v newyorském Metropolitním muzeu umění jej v raném mládí připravil o matku, ale zároveň ho nečekanou shodou okolností učinil vlastníkem slavného díla holandského mistra Fabritia, obrazu nevyčíslitelné hodnoty zvaného Stehlík. Důsledky obou těchto událostí, společně s vlivem několika velmi rozdílných přátel odkloní Theův život směrem, o jakém se mu do té doby ani nesnilo.

Příšerné příběhy vánoční

Příšerné příběhy vánoční

Chris Priestley
Příšerné příběhy vánoční
Argo
Sedm příběhů britského autora, kterého při návštěvě Prahy u příležitosti vydání českých překladů jeho knih město natolik nadchlo, že uvažuje umístit sem děj některého ze svých dalších děl. Jsou prodchnuty tajuplnou, strašidelnou atmosférou, na čtenáře čeká spousta nečekaných zvratů. A samozřejmě nechybí hrůzu nahánějící poučení, že není radno porušovat pravidla ani psané či nepsané zákony. Že zlé, zlomyslné chování je po zásluze potrestáno.

Zlatý poklad

Zlatý poklad

Vladimír Pikora, Markéta Šichtařová
Zlatý poklad
NF Distribuce
Bohatě ilustrovaná kniha pohádek známých ekonomů a autorů několika bestsellerů, určená dětem ve věku přibližně 6 až 13 let. Vše se tu točí kolem peněz. Příběhy se hemží pohádkovými bytostmi, vychytralými podvodníky, moudrými i méně moudrými lidmi i zvířátky. Jedno mají všechny pohádky společné: laskavým a nenásilným způsobem vysvětlují základní pojmy finanční gramotnosti. Z knihy je možné pochopit, jak se v životě chovat, aby se čtenář nikdy nedostal do jakýchkoliv finančních obtíží.

Smrtná zima

Smrtná zima

Kate A. Boormanová
Smrtná zima
Host
První díl nové young adult série. V imaginárním světě připomínajícím středověk žije v osadě uprostřed tajemných lesů patnáctiletá Emmeline. Puritánská komunita dodržuje přísná pravidla, která mají ochránit její členy před nebezpečím pocházejícím z okolních hvozdů. Emmeline ví, že vydat se mimo osadu je přísně zakázané, avšak stromy v lese jí cosi šeptají a táhnou ji na zapovězenou cestu. Když zůstane tady, čeká ji manželství, o které nestojí, a život vedle kluka, jehož nemůže mít.

Povaha změny

Povaha změny

Miroslav Bárta, Martin Kovář, Otakar Foltýn
Povaha změny
Vyšehrad
Sborník zprostředkovává pohled mnoha různých odborníků (např. Václava Cílka, Petra Pokorného, Jiřího Padevěta, Luboše Kropáčka, Dany Drábové, armádních specialistů Jiřího Balouna a Karla Řehka ad.) na vybrané problémy dneška. Jednotlivé texty jsou věnovány klimatické změně, bezpečnostní situaci, nastupující vlně mezikontinentálních migrací, dlouhodobým krizovým faktorům ve vývoji společností a mnohým dalším tématům.

Berlínská past

Berlínská past

Richard Birkefeld, Göran Hachmeister
Berlínská past
Garamond
Německo, podzim 1944. K Berlínu, který je z velké části v troskách, se pomalu, ale jistě blíží Rudá armáda; kdo má možnost, pokouší se zachránit si kůži, jak se dá. V této situaci dostává úspěšný policejní vyšetřovatel Hans Kalterer za úkol vypátrat v berlínských ulicích sériového vraha, o němž se policisté domnívají, že se pachatel dopouští zločinů z politických důvodů. Jak se však brzy ukáže, za vraždami skutečně stojí uprchlý vězeň z koncentračního tábora, který má řadu důvodů se mstít.

Hotel Ritz

Hotel Ritz

Tillar J. Mazeová
Hotel Ritz
Metafora
Hotel, jímž procházely dějiny Evropy. Historie rozmařilé Belle Époque, která s příchodem války zemřela za hřmotu bomb. Pod střechou Ritzu se snoubila odvaha se zradou, jiskřily diamanty, bujely intriky. V baru posedávají dvojití agenti a pod vnější fasádou kypí hnutí francouzského odboje. Defiluje před námi plejáda pozoruhodných obyvatel, padouši vedle hrdinů, jejichž osudy se navzájem proplétají: marcel Proust, Francis Scott Fitzgerald, Jean Cocteau, Coco Chanel, Ernest Hemingway, ale i Hermann Göring.

Láska s chutí makronky

Láska s chutí makronky

Sarah Vaughanová
Láska s chutí makronky
Mladá fronta
Román pro ženy se odehrává v prostředí populární gastronomické soutěže Hledá se nejlepší pekařka. Každý z účastníků má k zalíbení, které našel v přípravě pečených lahůdek, své vlastní důvody. Postupem času začnou mezi finalisty vznikat spojenectví a na povrch vyplouvají důvěrná tajemství a soukromé bolístky. Mít vládu v kuchyni se jim daří dokonale, nad svými životy už to však tak jednoduché není. Kniha je průběžně doplňována recepty a životním příběhem slavné pekařky paní Eadanové.

Koruna tři

Koruna tři

J. D. Rinehart
Koruna tří: Prokletý král
Host
Království Toronie složené ze tří říší je sužováno občanskou válkou. Železnou rukou tu vládne král Brutan, jehož vláda je plná krutosti a utrpení. Naději přináší proroctví, že se králi narodí trojčata. Ta mají Brutana zabít a společně nastoupit na trůn. Tehdy v království zavládne mír. Trojčata se skutečně narodí, ale čaroději Melchiorovi se je podaří dostat z královského hradu dřív, než se o nich někdo dozví.

Autor:
Hlavní zprávy

Další z rubriky

Spisovatel Petr Šabach
Šabach žádný nový rukopis před smrtí neodevzdal. Díla se dotiskují

Kmenové nakladatelství Paseka spisovatele Petra Šabacha, který zemřel v neděli ve věku 66 let, v současné době dotiskuje jeho knihu Putování mořského koně....  celý článek

Obálka knihy Malinka Dity Táborské
RECENZE: Štěstí bez pořádného dětství neexistuje, odhaluje Malinka

V nakladatelství Host vydali další pozoruhodnou knihu současné české autorky. Rozsáhlý román Malinka od Dity Táborské začíná sice trochu jako lepší červená...  celý článek

Spisovatel Petr Šabach
PORTRÉT: Šabachovi stačilo k životu pivo, tlačenka, cigarety a jedny džíny

Knihu A nakonec Vánoce zasadil do Ameriky, Rothschildovu flašku do Anglie, ale „pravý“ Petr Šabach se pohyboval v okruhu pražské Hanspaulky, pivnic, bigbítu a...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.