Výsek z výběru knih, které na Velký knižní čtvrtek vycházejí

Výsek z výběru knih, které na Velký knižní čtvrtek vycházejí | foto: www.velkyctvrtek.cz

Zkouška ohněm pro Velký knižní čtvrtek, letos poprvé chybí Nesbo

  • 1
Velký knižní čtvrtek prochází zlomovým ročníkem. Nakladatelé do něj letos zařadili tituly, které jsou sice silné, ale chybí mezi nimi vyložený exkluzivní tahoun. Obstojí akce i bez Jo Nesboa?

Za poslední tři roky se koná už počtvrté. I když má Velký knižní čtvrtek tradici zakořeněnou ve frontách na knihy v socialistickém Československu i v letité akci na britských ostrovech, je u nás jeho moderní podoba novinkou.

Co všechno vychází

A hory odpověděly
Šedesát let afgánské historie podle Hosseiniho

Pád
Autor Skleněného pokoje Simon Mawer se vrací

Vaříme s toskánským sluncem
Nová Frances Mayesová

Průvodce protektorátní Prahou
Dávný místopis od Jiřího Padevěta

Osvětimská knihovnice
Antonio G. Iturbe podle skutečného příběhu

Zámek
Podle Franze Kafky nakreslil autor Nebela Jaromír99

Povolání režisér
Bohdan Sláma a Miloš Forman o filmech i o životě

Temný pán
Knihu pro odrůstající děti napsal Jamie Thomson

Fantomová bolest
Thomas Enger se vrací s dalším případem

Pravda o případu Harryho Queberta
Napínavý Jöel Dicker

Foukací povídky
Petr Nikl a jeho inspirace hračkami své maminky

Aristokratka ve varu
Pokračování vtipné knihy Evžena Bočka

Jeho aktuální čtvrté pokračování je ovšem zlomové: poprvé se neopírá o novou detektivku Jo Nesboa. Přitom loňský Sněhulák se nakonec stal druhou nejprodávanější knihou roku se zhruba padesáti tisíci prodanými výtisky, porazily ho jen Odstíny šedi.

Na druhou stranu by letos organizátorům mohl nahrávat fakt, že rekordních devět z dvanácti knih vychází paralelně v elektronické verzi. Což však prodej na našem papírofilském knižním trhu zvedne spíš jen o desítky než o stovky prodaných knih. Pro srovnání: vloni v říjnu se na Velký knižní čtvrtek prodalo o třetinu více papírových knih a čtyřikrát více elektronických knih, než je průměr.

Zkouška ohněm

Hlavním hitem z dvanácti podstatných titulů podzimního knižního trhu je novinka americko-afgánského autora Khaleda Hosseiniho A hory odpověděly, kterou vydává nakladatelství Argo. V zahraničí jde o bestseller, který boduje snad ve všech žebříčcích, u nás se však v oficiální hitparádě nejprodávanějších knih Hosseini neobjevil na prvních deseti místech ani se svým debutem Lovec draků v roce 2007, ani následujícím románem Tisíce planoucích sluncí (2008).

Nesboovu štafetu velkočtvrteční žádané detektivky tak pravděpodobně převezme Goncourtovou cenou ověnčený román Pravda o případu Harryho Queberta nebo druhý případ Thomase Engera. Co do prodejnosti se dá hodně čekat i od "lehčího" titulu Vaříme s toskánským sluncem.

U dětí zabere Temný pán, který má na kontě Cenu Roalda Dahla za nejvtipnější dětskou knihu loňského roku, rodiče-fajnšmekři koupí zase Foukací povídky z Meanderu, které podle prací své maminky Libuše Niklové vytvořil Petr Nikl.

Sečteno a podtrženo: Velký knižní čtvrtek prochází zkouškou ohněm a dá se předpokládat, že prodeje tentokrát budou pozvolnější. Bilancovat jeho tituly bude férovější až kolem Vánoc, nejenom za jeden den či "přilehlý" víkend.

Knihovnice z koncentráku

Akce však je letos nenápadně podstatná z jiného pohledu: už ve čtvrtek díky ní přijíždí do Prahy z Izraele Dita Krausová, která inspirovala Osvětimskou knihovnici, titul, s nímž jde do Velkého knižního čtvrtku nakladatelství Akropolis. Krausová ve svých čtrnácti letech vykonávala funkci tajné knihovnice na baráku číslo 31 osvětimského koncentračního tábora.

Jejím úkolem bylo každé ráno vyjmout z úkrytu osm knih, které daný den používali místní učitelé ve výuce. Včetně třeba Haškova Dobrého vojáka Švejka. Kdyby se přišlo na to, jaké tajemství dívka střeží, hrozila by jí bezpochyby smrt. Mimochodem kniha španělského autora získala už několik cen - a je jedním z černých koní Velkého knižního čtvrtku.