Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velkolepý Albrecht z Valdštejna ukáže své tváře

  10:00aktualizováno  10:00
Ani anděl, ani ďábel. Kladné i záporné stránky slavného českého vojevůdce, jeho strmý vzestup i náhlý pád představí největší výstavní projekt příštího roku.

Albrecht z Valdštejna | foto: Repro - Krajské muzeum Cheb

Ani nadcházející rok nebude chudý na expozice starého i současného umění, fotografií, retrospektiv, plastik či designu. Programové plány galerií po celé republice jsou plné zajímavých událostí.

Tou největší se má stát velkolepá výstava připravovaná Senátem ve spolupráci s mnoha dalšími institucemi, například s Vojenským historickým ústavem či Národním muzeem. Představí rozporuplnou osobnost na krvavé křižovatce evropských dějin – vévodu Albrechta z Valdštejna (1583–1634) a jeho dobu.

Přehlídka, která se bude konat od 15. listopadu 2007 do 15. února 2008 v pražské Valdštejnské jízdárně a během níž bude zpřístupněn i Valdštejnský palác v několika prohlídkových okruzích, bude také důstojným nástupcem letošní výstavy gotického umění na Pražském hradě.

„Výstava bude rozsahem minimálně srovnatelná s expozicí věnovanou Rudolfu II. v roce 1997. Letošní přehlídka Lucemburků byla mnohem menší, ale byla zde vyšší hodnota exponátů,“ vysvětluje jeden z kurátorů přehlídky Ladislav Čepička. „Ale samozřejmě bychom neskromně chtěli, aby to byl ten největší výstavní počin v samostatném Česku – i rozsahem doprovodných akcí pro veřejnost,“ podotýká.

Tvrdá doba, tvrdí lidé
Společně s kurátorkou Eliškou Fučíkovou připravují koncepci projektu už dva roky, myšlenka na představení rozporuplné osoby slavného vojevůdce z doby třicetileté války je však mnohem starší. V českých zemích dosud nebyla světově proslulému Valdštejnovi věnována tak rozsáhlá expozice. Jediná předchozí se konala v roce 1934 jako připomínka třístého výročí Valdštejnova zavraždění.

Hlavní ideou je proto přiblížit vévodu Valdštejna současnému divákovi co nejzajímavěji a také poněkud rehabilitovat dobu, ve které žil. „Doba to byla tvrdá a obstáli v ní jen ti nejtvrdší. Asi nejvýstižněji to vystihl v době historických sporů o Valdštejna v roce 1887 Josef Alexander Helfert, když napsal: Nikoho ani nenapadne líčit Valdštejna jako hrdinu ctnosti, ale zrovna tak se nehodí dělat z něho jediného čerta mezi samými anděly,“ připomíná Čepička.

Stovky vystavených exponátů, z nichž mnohé jsou unikáty, které budou veřejnosti předvedeny poprvé, přiblíží tehdejší oblast takzvaného „vysokého umění“ – obrazy, grafiky, knihy, gobelíny, zbraně a zbroj či objekty uměleckých řemesel. Mnohé cenné předměty však budou dokumentovat i každodennost Valdštejnovy doby – oblékání, stravu, hygienu.

Skutečnost a mýty
Albrechtu z Valdštejna se tak dostane celistvého představení ve čtyřech samostatných oddílech, ve kterých bude představen jako zdatný ekonom a podnikatel i jako voják a vojevůdce. Závěrečná část vylíčí Albrechta z Valdštejna prostřednictvím evropských mýtů, které o něm začaly kolovat už krátce po jeho zavraždění v roce 1634 v Chebu.

Rozpočet výstavy se odhaduje na patnáct milionů korun. Kromě zápůjček z českých měst, která jsou sValdštejnem spjata, jako jsou Frýdlant, Jičín a Cheb, se jedná o půjčení děl z Itálie, Německa a Švédska.
Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...Tři ceny Anděl vyhrála kapela J.A.R., v síni slávy je Vladimír Merta

J.A.R. jsou kapelou roku.

V pražském Foru Karlín se udílely ceny České hudební akademie, tedy Andělé za rok 2017. Tři ze čtyř nominací proměnila...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...

GLOSA: Andělé porazili České lvy. Muzikanti šetřili časem i aktivismem

Vladimír Merta se na cenách Anděl pustil do politiků.

Jistě, žádné výroční ceny nestrhají žebříčky sledovanosti. Ale v letošním derby filmových Českých lvů s hudebními...

Další z rubriky

Načeradského obrazy pobouřily ředitelku galerie. Výstava skončila

Jiří Načeradský, Milenci

Ve slovenských Piešťanech předčasně skončila výstava českého výtvarníka Jiřího Načeradského. Některá díla totiž...

OBRAZEM: Praha nepostavená. U Národního divadla mohla stát výšková budova

Osa Pařížské (dříve Mikulášské) třídy a Čechova mostu dnes končí letenským...

Obří socha Libuše na Vyšehradě, výšková budova parlamentu v sousedství Národního divadla či silniční nájezd na úpatí...

Otroci a uprchlíci obsadili Rudolfinum. Inspiroval i Kendrick Lamar

Omer Fast, Continuity, 2012, Video Still

Odvážný krok ve své dramaturgii učinila pražská Galerie Rudolfinum. V rámci nové výstavy Domestic Arenas kurátoři...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.

Najdete na iDNES.cz