Loutka společnosti Royal de Luxe

Loutka společnosti Royal de Luxe | foto: Pascal Victor

Obří babička pšouká vanilku a pes Xolo k tomu vrtí ocasem

  • 8
Je to podívaná, na niž se sjíždějí i statisíce lidí. Gigantické loutky vysoké několik metrů putují tři nebo čtyři dny ulicemi, spí v nich a vyprávějí příběh. Příběh vytvořený vždy pro dané město.

Příští rok na konci srpna by mohly být k vidění v Plzni, která se v lednu stane Evropským hlavním městem kultury. Pouliční divadelní společnost Royal de Luxe z Francie už Plzeň kvůli přípravě dvakrát navštívila.

Loutka společnosti Royal de Luxe

Umělecký ředitel společnosti Jean-Luc Courcoult již v hlavě nosí příběh šitý na míru přímo v Plzni, ale chce, aby zůstal překvapením. Je však jisté, že plánuje přivézt dva nejnovější obry: babičku a psa Xola (čti Čola).

„Ale pozor, babička není jen tak obyčejná babička. Je to velmi silná osobnost, má výrazný charakter,“ prozrazuje Courcoult. Pětaosmdesátiletá babička je vysoká 7,4 metru, má z poloviny bretonské, z poloviny irské kořeny.

Má ráda whiskey, kouří dýmku, občas si odplivne a občas pšouká. Její sukně se přitom vždy nadzvedne a kolem zavane vůně vanilky. Babiččiny pohyby má na starosti šestadvacet lidí, další čtyři pohybují kolečkovým křeslem, v němž sedí.

A jako jediná z obřích loutek mluví. Právě jejími ústy se tedy k lidem přenese příběh vytvořený Courcoultem. „Babička mluví jakýmsi amalgámem všech existujících jazyků. V každém městě je vždy jedna osoba, která jí rozumí a může její řeč překládat,“ přibližuje Anne-Marie Vennel, umělecká asistentka společnosti.

Bude to nějaký český herec? Podle zkušenosti z minulých měst by to tak mohlo být. Po babiččině boku se objeví pes, vysoký „pouze“ 2,6 metru, a jako správný pes vrtí ocasem, vyplazuje jazyk i hltavě pije. V Plzni se vůbec poprvé babička se psem představí sami.

Loutka společnosti Royal de Luxe

„Těžko tedy můžeme odhadovat, jak na ně budou lidé reagovat,“ uvažuje dnes Courcoult. A vysvětluje: „Nerad slyším, když se o obrech mluví jako o loutkách. Jsou to obři. Bytosti, které mají duši a srdce. Není to jen něco, co ovládáte nějakým provazem. Pro mě jsou téměř jako lidé. Když je mi úzko, tak ty obry obejmu, položím na ně hlavu, trošku si popláču a mluvím s nimi. Oni mě možná vnímají, možná ne, to nevím, ale určitý přenos vibrací a energie to je.“

Zhruba během deseti dní, které francouzský tým strávil v Plzni, navštívil archivy, procházel trasy, po nichž by se mohli obři pohybovat. „V Plzni je strašně moc kabelů, je to taková pavoučí síť. Když jsem to viděl, říkal jsem si: Jak se tady budou pohybovat?“ vzpomíná na první obhlídky Courcoult. Nakonec se podařilo vytipovat místa, kde žádný incident nehrozí.

Podle uměleckého šéfa společnosti Plzeň 2015 Petra Formana bude právě díky trase schéma pohybů obrů odlišné od jiných měst, která už Royal de Luxe navštívili. „Bude to malinko jiné, ale hrozně pěkné. Příběh s tím počítá a mně osobně se to velmi líbí,“ netají spokojenost Forman. A věří, že obři, kteří se v zemích střední a východní Evropy dosud nikdy neobjevili, skutečně do Plzně zavítají. Jasno by mělo být zhruba do měsíce.