Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velká rodina založená na divadelních základech

  12:43aktualizováno  12:43
- V předposlední červencové pondělí byl oficiálně zahájen první mezinárodní festival amatérských divadel v České republice. Slavnostní otevření festivalu MB(apostrof)99 proběhlo v osm hodin večer v Malostranské besedě. Organizátoři festivalu přivítali více než deset souborů, které stráví nejméně týden ve světě divadelního opojení. O festivalu a o divadle vůbec jsme si povídali s Akramem Staňkem, který je duchovním otcem celého letního divadelní projektu.

Co vás přivedlo k myšlence uspořádat takový festival?
Vždy, když se účastním nějakého festivalu, máme se souborem málo času vidět práci ostatních divadel. Řekl jsem si proto, že by stálo za to udělat festival, na kterém dojde nejen k přehlídce představení, ale také ke vzájemnému propojení jednotlivých souborů. Tento festival by mohl být takovým odrazovým můstkem k další spolupráci.

Počítáte tedy s dalším ročníkem festivalu amatérských divadel?
Ano, chtěli bychom založit tradici. Soubory, kterým by se tento ročník zalíbil, by se pak mohly aktivně podílet na organizaci dalšího festivalu a pozvat si také své kamarády. To znamená, že by pak první část festivalu tvořily inscenace vycházející z dřívější spolupráce a druhou část by tvořila představení nově účinkujících souborů. Nemusela by vznikat pořád nová společná představení, ale mohly by to být alespoň společné dílny. To by mohlo postupem času vést k založení velké divadelní rodiny.

Nejste pouze hlavním iniciátorem myšlenky vedoucí k uspořádání festivalu, jste především režisér divadelních her. S jakými divadly spolupracujete?
Původně jsem začínal jako herec v loutkohereckém divadle v Brně. Brnu jsem zůstal věrný, ale začal jsem se věnovat režii a napsal jsem různé divadelní dramatizace. Spolupracuji hodně s brněnským divadlem Pro100r a s divadlem Lucerna z Prahy. Tyto dva soubory jsou také hlavními organizátory festivalu a já jsem byl jejich spojovací osou.

V týdenním předstihu, ale v rámci tohoto festivalu, mohli diváci vidět Havlovu hru Vernisáž. Tentokrát však hru  nastudovalo Theatre San Martín de Caracas pod vaším režijním vedením. Jak se vám spolupracovalo s tímto divadlem?
Zpočátku jsme měli takový technický problém. Já totiž nemluvím španělsky natolik dobře, abych mohl celou hru režírovat ve španělštině. A oni zase všichni nerozuměli tak dobře anglicky. Nakonec se to však vyřešilo. Samotná práce s herci byla pro mě i pro ně novou zkušeností, protože venezuelská divadelní kultura je trochu odlišná. Oni jsou zvyklí a také velmi dobře umějí charakterizovat jednotlivé postavy. Jsou výborní, když mají hrát sólové výstupy. Když se však člověk chvíli dívá na takové představení, tak si za okamžik všimne, že je poskládané pouze ze sólových výstupů. Chybí tu pak kontakty mezi jednotlivými postavami, které se řeší zbytečnými monology. Takoví herci pak mají problém zároveň míchat kafe a říkat text a neumí ,přes to míchání kafe, demonstrovat svůj vztah k určitým věcem nebo událostem - to je u nás přece základní herecká abeceda. A o takových zjištěních by právě měla být ta spolupráce mezi divadelními soubory.

Jak vnímali venezuelští diváci myšlenku aktovky Vernisáž?
Tam i u nás je v podstatě obnovenou aktuálností, protože vypovídá o životě naplněném a vyplněném – vycpaném. Venezuelští lidé dobře pochopili působení vnějškovostí na lidi. Každý si určitě představil člověka, který na sebe neustále kupí hromadu nesmyslů - koupit si lepší auto než mají ostatní, oblékat se co nejmoderněji, vyzvednout si ty správné prášky na hubnutí a tak dále. Když se pak člověk snaží odstranit tento obal, tak by čekal, že uvnitř najde nějaké jádro. Jenže obal se loupe a loupe jako u cibule, až člověk zjistí, že to jsou jen slupky a to jádro tam není. To přece poznají lidé všude na světě.

 

 

 

 

Autor:Nejčtenější

GLOSA: České lvy vyhrála politika. Čímž filmaři dovršili svou zkázu

Cenu za masky k filmu Milada předali Andree McDonald herec Jan Cina a režisér...

Oscary blednou závistí. Kam se hrabe pár krotkých žertů o prezidentu Donaldu Trumpovi na ceremoniál Českých lvů, který...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

Další z rubriky

Deník zloděje s Miloslavem Königem pobral hned tři ceny divadelní kritiky

Miloslav König v inscenaci Divadla Masopust nazvané Deník zloděje

Podobně jako v nominacích i při vyhlašování Cen divadelní kritiky za loňský rok hrála prim inscenace malého pražského...

Ceny divadelní kritiky znají nominace, šanci má Brousek, König i Kocábová

Pavla Beretová a Matyáš Řezníček jako ústřední pár v Maryše

Pavla Beretová, Martin Finger, Ondřej Brousek, Eva Salzmannová, Miloslav König či Natálie Kocábová. Ti všichni mají...

RECENZE: I zavilému demokratovi se v dnešní době připálí párky na grilu

Z představení Nová Atlantida

Nová Atlantida je změť. Absolutní. Autorská novinka pražského Národního divadla, kterou režisér Jiří Adámek a dramaturg...

Najdete na iDNES.cz