Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velikonoce lákají různé pořadatele

  15:21aktualizováno  15:21
J i h l a v s k ý k r a j - Městské muzeum v Dačicích v neděli odstartovalo vernisáží své tradiční velikonoční výstavy celou sérii podobných akcí, které v příštích dnech pořádají další organizace na Českomoravské vrchovině. Jarní akci pořádá dačické muzeum společně s lidovými řemeslníky z Dačicka, Slavonicka i z okolí Telče.

Kromě kraslic zdobených nejrůznějšími lidovými technikami se výstava zaměřuje i na obřadní pečivo z kynutého těsta a zdobené perníčky, ale i proutěné výrobky a háčkované a paličkované krajky. Jak upozornila pokladní muzea, mnohé z těchto výrobků si tu mohou lidé dokonce i koupit. Tradičně je největší zájem o kraslice, ať už jsou zdobené voskem, škrábané, drátované nebo děrované. Na příští neděli muzeum připravilo ukázku zdobení perníčků, malování kraslic voskem a drátování.
Telčský Klub důchodců uvede velikonoční výstavu ve dnech osmého až jedenáctého dubna. Výstava v Orlovně v Telči s tématikou Velikonoc začne třináctého dubna a skončí až v úterý sedmnáctého dubna.

Kromě výstav, které plánují i v ostatních městech, se milovníci Velikonoc mohou o Velikonoční neděli zúčastnit koncertu vokálního souboru Societas Incognitorum v 18 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Slavonicích.

Tento koncert uvede Slavonická renesanční společnost. Societas Inkognitorum je brněnský vokální soubor, který se zabývá téměř výhradně interpretací renesanční a raně barokní duchovní hudby. Založil ho Eduard Tomaštík v roce devatenáct set devadesát sedm u příležitosti provedení renesančních mší anglického skladatele Williama Byrda. V současné době má soubor v repertoáru skladby předních italských, německých, anglických a českých skladatelů, žijících na přelomu 16. a 17. století. Ve Slavonicích se sextet představí s velikonočním koncertem, který nese název Alleluja. Velikonoce jsou hlavním svátkem celého církevního roku a mezi hudebními skladateli renesance a baroka nelze podle odborníků nalézt nikoho, kdo by mu nevěnoval část své tvorby.

V Náměšti nad Oslavou se již tuto sobotu uskuteční v Domě dětí a mládeže od deseti hodin Velikonoční dílna nápadů. Předškoláci a školáci zde budou zdobit perníky, malovat vajíčka a zhotovovat velikonoční přáníčka.

Ve čtvrtek dvanáctého dubna se v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě uskuteční předvádění zdobení kraslic voskem pod vedením Zdeny a Hany Kristových. Tato akce se uskuteční mezi desátou a šestnáctou hodinou.

Velikonoce ve Žďáru nad Sázavou začnou desátého dubna představením Co se stalo s Ježíšem. Představení nacvičili členové žďárské římsko-katolické farnosti a desátého dubna od dvaceti hodin jej uvedou v dětském areálu na Libušíně ve Žďáru nad Sázavou. Ve hře se objeví kolem stovky amatérských herců. Loni toto představení navštívilo kolem pěti tisíc diváků.

Autor:Nejčtenější

Film s Kevinem Spaceym utržil za první den v kinech jen 126 dolarů

Kevin Spacey ve filmu Billionaire Boys Club

Herec Kevin Spacey obviněný ze sexuálního nátlaku utrpěl další ránu ve své kariéře. Novinka Billionaire Boys Club, v...

Je to výprodej našeho kamarádství, reaguje Viewegh na slevy svých knih

Spisovatel Michal Viewegh v pořadu Za scénou

Euromedia, nový nakladatelský dům Michala Viewegha, láká na letní povídkový soubor Město mezi zelenými kopci, na kterém...GLOSA: Brutal Assault opět dokázal, že patří k evropské špičce

Záběr z festivalu Brutal Assault 2018

Kolem 19 tisíc lidí dorazilo do areálu pevnosti Josefov v Jaroměři na letošní ročník festivalu Brutal Assault. A...

Zemřel český dýdžej Michal Maudr známý pod přezdívkou DJ Loutka

DJ Loutka

Ve věku 51 let zemřel jeden z nejznámějších českých dýdžejů a výrazná postava tuzemské taneční scény Michal Maudr,...

KOMENTÁŘ: Dívejte se! Oscara získává největší tupost roku

John Nelson, Gerd Nefzer, Paul Lambert a Richard R. Hoover. To je sestava,...

Málokdy se vidí, aby více než šest tisíc vážených osobností spáchalo v jediném okamžiku hromadnou společenskou...

Další z rubriky

Zemřela herečka Gabriela Vránová, dabovala i Catherine Deneuve

Gabriela Vránová

Po delší nemoci zemřela v sobotu ráno herečka Gabriela Vránová. Dlouholeté člence Divadla na Vinohradech bylo 78 let....

OBRAZEM: Od Ungeltu po Zlín. Co přejí do nového roku čeští umělci

Divadlo Ungelt, Praha

Na závěr roku tradičně vybíráme z došlých novoročenek od kulturních institucí, jako jsou galerie, divadla nebo...

Islámský stát komplikuje život i hercům. Michael Caine si změnil jméno

Michael Caine ve filmu Mládí

Britský herec Michael Caine, představitel Batmanova komorníka Alfreda a milosrdného doktora z Pravidel moštárny, byl...

Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?
Vzpomínáme: Kdo nechal sestru jíst mouchy a kdo chutnal žížaly?

Když jsem u nás v kanceláři řekla, že chystám článek o příhodách z dětství, spustila se lavina vzpomínání. Redakce se smíchem rázem otřásala v základech. Jedna si ostříhala řasy, druhá si touhu po papouškovi splnila v bažantnici, třetí nutila mladší sestru jíst mrtvé mouchy… a to není zdaleka všechno!

Najdete na iDNES.cz