Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Velikonoce lákají různé pořadatele

  15:21aktualizováno  15:21
J i h l a v s k ý k r a j - Městské muzeum v Dačicích v neděli odstartovalo vernisáží své tradiční velikonoční výstavy celou sérii podobných akcí, které v příštích dnech pořádají další organizace na Českomoravské vrchovině. Jarní akci pořádá dačické muzeum společně s lidovými řemeslníky z Dačicka, Slavonicka i z okolí Telče.

Kromě kraslic zdobených nejrůznějšími lidovými technikami se výstava zaměřuje i na obřadní pečivo z kynutého těsta a zdobené perníčky, ale i proutěné výrobky a háčkované a paličkované krajky. Jak upozornila pokladní muzea, mnohé z těchto výrobků si tu mohou lidé dokonce i koupit. Tradičně je největší zájem o kraslice, ať už jsou zdobené voskem, škrábané, drátované nebo děrované. Na příští neděli muzeum připravilo ukázku zdobení perníčků, malování kraslic voskem a drátování.
Telčský Klub důchodců uvede velikonoční výstavu ve dnech osmého až jedenáctého dubna. Výstava v Orlovně v Telči s tématikou Velikonoc začne třináctého dubna a skončí až v úterý sedmnáctého dubna.

Kromě výstav, které plánují i v ostatních městech, se milovníci Velikonoc mohou o Velikonoční neděli zúčastnit koncertu vokálního souboru Societas Incognitorum v 18 hodin v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Slavonicích.

Tento koncert uvede Slavonická renesanční společnost. Societas Inkognitorum je brněnský vokální soubor, který se zabývá téměř výhradně interpretací renesanční a raně barokní duchovní hudby. Založil ho Eduard Tomaštík v roce devatenáct set devadesát sedm u příležitosti provedení renesančních mší anglického skladatele Williama Byrda. V současné době má soubor v repertoáru skladby předních italských, německých, anglických a českých skladatelů, žijících na přelomu 16. a 17. století. Ve Slavonicích se sextet představí s velikonočním koncertem, který nese název Alleluja. Velikonoce jsou hlavním svátkem celého církevního roku a mezi hudebními skladateli renesance a baroka nelze podle odborníků nalézt nikoho, kdo by mu nevěnoval část své tvorby.

V Náměšti nad Oslavou se již tuto sobotu uskuteční v Domě dětí a mládeže od deseti hodin Velikonoční dílna nápadů. Předškoláci a školáci zde budou zdobit perníky, malovat vajíčka a zhotovovat velikonoční přáníčka.

Ve čtvrtek dvanáctého dubna se v Horáckém muzeu v Novém Městě na Moravě uskuteční předvádění zdobení kraslic voskem pod vedením Zdeny a Hany Kristových. Tato akce se uskuteční mezi desátou a šestnáctou hodinou.

Velikonoce ve Žďáru nad Sázavou začnou desátého dubna představením Co se stalo s Ježíšem. Představení nacvičili členové žďárské římsko-katolické farnosti a desátého dubna od dvaceti hodin jej uvedou v dětském areálu na Libušíně ve Žďáru nad Sázavou. Ve hře se objeví kolem stovky amatérských herců. Loni toto představení navštívilo kolem pěti tisíc diváků.

Autor:Nejčtenější

KVÍZ: Dětská hvězda Tomáš Holý by se dožil padesátky, jak znáte jeho filmy?

Tomáš Holý na konkurzu (Z knihy Marie Poledňákové S kým mě bavil svět)

Tomáš Holý, který jako dítě zazářil ve filmech Jak vytrhnout velrybě stoličku nebo Jak dostat tatínka do polepšovny, by...

Karlovarský festival ztratil sponzora ČEZ, Jiří Bartoška shání náhradu

Jiří Bartoška předává Umě Thurmanové Cenu prezidenta festivalu (30. června...

Generální partner karlovarského festivalu, Skupina ČEZ, po šestnácti letech ukončil spolupráci s největším tuzemským...GLOSA: Konec legrácek. Ve finále nabere Dabing Street zmar i sílu

Václav Neužil, Klára Melíšková, Hynek Čermák, Tereza Voříšková a Marek Adamczyk...

Sex na povel řízený přes sklo přímo z režie, nový ministr zdravotnictví, disidentská sbírka pornofilmů či útok 11. září...

Zemřel Zdeněk Mahler, autor knih o Dvořákovi a Masarykovi či Lidic

Zdeněk Mahler oslavil pětaosmdesát let. Podílel se například na přípravě...

V sobotu zemřel ve věku devětaosmdesáti let spisovatel a scenárista Zdeněk Mahler. Rodák z Batelova na Vysočině se...

V televizi už nechce vyprávět. Miroslav Donutil byl hostem Za scénou

„Padesát dílů pořadů Na kus řeči, Trumfy MD a některých dalších stačilo,“ vysvětlil herec Miroslav Donutil v pořadu Za...

Další z rubriky

TRAILERY ROKU: Nejvíc lákalo strašení a filmy dětem nepřístupné

Trailer To

Trailery leckdy předznamenávají úspěch avizovaného filmu. V krátkém přehledu jsme vybrali upoutávky, které v uplynulém...

Pikous chce na Národní třídě slavit, i kdyby pak měl jíst jen topinky

Z loňských oslav na Národní třídě

Díky, že můžem! se jmenuje akce, kterou na 17. listopadu na pražskou Národní třídu chystá Martin Pikous. „Nechceme...

Umělci reagují na brexit. Rowlingová by chtěla kouzlo, Cher se raduje

Joanne K. Rowlingová - Festival spisovatelů v Torontu (23. října 2007)

Rozhodnutí Britů vystoupit z Evropské unie komentují na sociálních sítích i umělci. Autorka Harryho Pottera,...

Najdete na iDNES.cz